PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu takıntı mıdır yoksa işini garanti alma arzusu mu?

misterioso
24-01-2011, 06:19 AM
Şimdi ben OKB ile ilgili yazıları okudum . Bende bi durum var .

Ben mesela odayı kilitleyip çıkıyorum diyelim ama sonra kontrol etmem gerekiyor her defasında . Geri dönüp kontrol ediyorum . Mesela başkası kapadıysa mutlaka soruyorum Kapadın mı kapıyı diye Kapadım dese de aklımda kalıyor mesela 2 dakka felan .

Bir kere bu yüzden eski kız arkadaşımla kavga etmiştim . "Kapadın mı" demiştim "Kapadım" demişti "Dur ben bi kontrol edeyim" dedim O da " ben çocuk muyum " demişti . Sonra bana " Sen gerçekten takıntılısın " demişti :)

Ya bu OKB'lik midir yoksa işini garantiye alma arzusu mu ?

Aslında bu bana şöyle bulaştı . eski yaşadığım yerdeki kapı Allah'a emanetti, o yüzden sürekli kontrol etmem gerekiyordu mesela hani kapıyı kapasamda kiliti çevirsem de boşa çevrilmiş oluyordu arada ve kilitlendi sanıyorduk .Bu yüzden mesela artık kapıyı arada öyle bi kontrol ediyordum ki elimde kalacak gibi oluyordu kapı kolu . Ve orada da hırsızlık olayları bol oluyordu . Oradan bi alışkanlık bulaştı da .

Ama şu var mesela Türkiye'deki evden çıkarken kapıyı çat diye kapatıyorum ve kontrol etme isteği olmuyor .

Benim herhalde yurt dışındaki kapılara karşı takıntım mı fobim mi var anlamadım..

tened
25-01-2011, 12:56 AM
Yazdıklarını genel anlamıyla okudum. Bir şeye takıntı denebilmesi için kişinin hayatının kalitesini düşürmesi veya olumsuz etkilemesi gerekir.
Senin dediklerin biraz o sınıra dayanmış. Ama orada bulunduğun ortamla alakası olabilir.
Stres altındayken kişiler daha takıntılı veya kontrollü olabilirler.
Bu belli ölçülerde anlaşılabilir bir şey.
Bence yapman gereken bunu aşırıya kaçırmamak.
Yani kapıyı çektin diyelim, bir defa check et, sonrasına çok takılma derim ben. (Hırsız girerse benden sorma ama :) )
Yoksa kendini sıkmış, yormuş olursun.

misterioso
25-01-2011, 01:09 AM
Yani kapıyı çektin diyelim, bir defa check et, sonrasına çok takılma derim ben. (Hırsız girerse benden sorma ama :) )

:D Check et deyimini ne güzel yerleştirmişsin . Evet bu yeni taşındığım yerde daha azalmaya başladı şimdi . Bi de ben azaltmaya çalıştım .

elmaelma
25-01-2011, 01:24 AM
takıntıya dönüşür eğer devam ediyorsan sorun eski kapıymış kapanmama ihtimaline karşı kontrol etmen normal di ama yeni kapıda eğer iyi kitlediysen bu sorun ortadan kalmıştır ama sorun olmamasına rağmen aynı harekete devam takıntıya giden yoldur. Eğer gün üçünde de kapıyı iki kere kontrol etmene rağmen aklına takılıyorsa biraz işi garantiye alma arzundan ilerlemiş olabilirsin. Yurt dışında olmasıyla ilgi bir olay yaşadın mı? tened dediği gibi "Stres altındayken kişiler daha takıntılı veya kontrollü olabilirler".
sonuçta sigortada varsa kitle kontrol et gerisini düşünme ne olacak

misterioso
25-01-2011, 01:45 AM
Yurt dışında olmasıyla ilgi bir olay yaşadın mı?

Aslında yurt dışı olmasıyla direk bi alakası yok . 6 yıldır yurtdışında yaşıyorum da o yüzden bu senelere denk geldi . Dediğim gibi eski yaşadığım yerde kapı Allah'a emanetti ve benim yaşadığım odada her zaman stüdyo ve müzik ekipmanlarım bulunur şuan da bulunduğu gibi .

O yüzden kapıyı durmadan kontrol ediyordum etme alışkanlığı o eski yaşadığım yerde başladı , yani içerde değerli ekipmanlarım çalınırsa çok zor olurdu benim için diye . Eski yaşadığım yerde bir kaç çalma olayı olmuştu notebook'u felan çalınan.

Bir de bi kere şu olmuştu kapıyı kapadım sanmışım meğersem kilit boşa dönmüş ve bir dönersin geri kapı açık .

Benim kalp direk bomba gibi atıp içeri kontrol etmemle o olay başladı ve o eski yaşadığım yerde de durmadan hep kontrol ediyordum kilidi çevirsem bile koldan kapıya asılıyordum acaba kapanmış mı diye bu kapıya asılıp kontrol etmeden çıkamıyordum çıksam da geri dönüyordum .

Ama bu sefer yeni yere taşındım ve o alışkanlığın devam ettiğini farkettim ama bu beni zehir etmeye başladığını anladım bir süre sonra çünkü kilitlesem de o kontrolü yapmadan içim rahat olmuyordu . Şimdi ise bu takıntıyı yenmeye çalışıyorum ve sanırım eskisine göre az.

Hydra
25-01-2011, 03:49 PM
Belirli klinik özellikleri var. Forumda bir konu altına yazmıştım sanırım.

Bahsettiğiniz durumları yaşayan bir çok kişi var. Dolayısıyla psikiyatrik tanılar genelleme yapılarak koyulamıyor. Dışarıdan bakıldığında durumunuz obsesyon gösteriyor olabilir ama bu burada anlatılan bir çok obsesif duruma göre hafif kalır. Bu yüzden rahatsızlık olarak değerlendirmek sanırım yanlış olacaktır. Garanti olma arzusu kişide obsesyonu geliştirebilir ama boyutu önemlidir. Dolayısıyla hastalık yoktur, hasta vardır :)

Saygılar

misterioso
26-01-2011, 12:07 AM
Belirli klinik özellikleri var. Forumda bir konu altına yazmıştım sanırım.

Bahsettiğiniz durumları yaşayan bir çok kişi var. Dolayısıyla psikiyatrik tanılar genelleme yapılarak koyulamıyor. Dışarıdan bakıldığında durumunuz obsesyon gösteriyor olabilir ama bu burada anlatılan bir çok obsesif duruma göre hafif kalır. Bu yüzden rahatsızlık olarak değerlendirmek sanırım yanlış olacaktır. Garanti olma arzusu kişide obsesyonu geliştirebilir ama boyutu önemlidir. Dolayısıyla hastalık yoktur, hasta vardır :)

Saygılar

Teşekkürler Hydra . Saygılarla :) Aldım mesajı :)

Hydra
26-01-2011, 11:24 AM
Teşekkürler Hydra . Saygılarla :) Aldım mesajı :)

Hiç şüphem yok :)

devhis
27-01-2011, 08:56 PM
Bunlar zaman zaman benimde yaşadığım şeyler,aslında paranoyak olmak ilerde oluşabilecek tehlikelere karşı önlem gibi bende.İçgüdüsel yaşıyorum.Hayatı algılayış sistemim normal insanlara göre çok extrem.Şikayetçi değilim pek. Herkes hayatta bir savaşçı ve sende kendini bu şekilde koruyorsun.