PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : “el” telefonu

Selina
19-01-2011, 01:19 PM
Genç birisi, bir kafede, yanında bir arkadaşı var. Ona bir mazeret bildirerek (lavaboya gitmek, hesap ödemek, birine selam vermek, telefonla görüşmek…) masadan 5 dakikalığına ayrılıyor ve gencin eli hemen telefona gidiyor. Peki birini mi arıyor, mesaj mı yazıyor? Hayır. Belki oyun oynuyor, belki mesaj kutusuna gözden geçirip eski mesajları okuyor, belki de sadece ekrana bakıyor. Arkadaşı belki bir dakika içinde geri dönecek ama o telefonu ele almamak için yeterli bir sebep değil bu. Belki de kendini dışarıya işsiz değilim, boş oturmuyorum mesajını verme isteği.
Çoğu zaman boş oturmak, grup içinde negatif algılanan bir eylemdir. Dışarıdan bakan birinin bizi boş oturan biri olarak algılaması da kaçınılan bir şeydir genelde. Bu imajı edinmemek için türlü şeyler yaparız. Sınav çok erken bitince sınavda boş oturuyor imajı vermemek için sınav kağdına tekrar boş gözlerle bakmak gibi. Yada iş yerinde herkes çalışırken bizim işimiz yoksa bilgisayar ekranında masaüstü gözükmesin diye biten işlerin sayfasını açmak..
Peki neden kafede oturan genç etrafı izleyerek vakit geçirmeyi seçmiyor? Belki de çok basit bir cevabı var, sıkıldığı için…Ama sıkılmaya fırsat vermeden o el nasıl olsa sıkılırım diye telefona gitmeye devam ediyor.
El o kadar alışmış ki, her zaman telefonu istiyor. Yürürken mesaj yada arama beklenmese bile telefonun elde olması, otururken telefonu masaya koymak, telefon masadayken bile telefonu ele alıp oynamak gibi..
Yani telefon sürekli cepte değil, daha çok elde vakit geçiriyor.

kaynak

plüton
19-01-2011, 04:00 PM
Bu konuyu telefonumdan okudum ve bu mesaja da telefonumdan cevap veriyorum. :) kendimi hiçte tuhaf bir şey yapıyor gibi hissetmiyorum. Bilgisayarımdan uzaktayım ve içimde bir eksiklik var bu eksikliği de telefon kapatıyor. Bu benim gibi olmayanların anlamayacağı bir şey bit tür alışkanlık bağımlılık gibi. 30 yaş üzstü insanlar toplumun bu değişimini yadırgıyor olabilir ama telefon gençler için gerçekten çok şeydir.

Telfon bir iletişim aracı, bir navigasyon cihazı, kitap okuma cihazı, internete erişim aracı, radyo, televizyon, müzik çalar, cep sineması, cep oyuncağı, ajanda, not defteri, saat, mektuplaşma programı, günlük aldığımız kalorimizi harcadığımız kaloriyi yürüdüğümüz yolu kaç adım attığımızı ölçem ölçüm cihazı, takvim, namaz saatlerini gösteren bir takvim, kuran okumamızı sağlayan bir kitap, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi, kamera, pusula, el feneri, kıble bulma aygıtı, ingilizce türkçe sözlüğü, ders kitabı, ansiklopedi, s.o.s cihazı, alarmlı saat.... Ve daha çook daha fazlasıdır. Telefon gençlik için vaz geçilmezdir. Ya ben ya sigara sorusunun çağdaş şeki ve sebebidir. :D