PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kardeşime bipolar bozukluk teşhisi kondu acil yardım !!!

cakabey9
29-11-2010, 10:29 PM
Merhaba arkadaşlar sitenizi bu durumu araştırırken buldum. Kardeşime bipo teşhisi kondu. Fakat doğrumudur bilemiyoruz... Belirtileri şunlar; sinirlilik, bazı kişilere karşı aşırı tepki bunlar kardeşi babası gibi. çok konuşma, müziğin sesini çok açıp dinleme, geç uyuma, plaka okuma, fiilleri çekim yaparak hızlı hızlı yazma, çok konuşma, bu arada çok konuştuğununda farkında. ama bunların yanında çok normal olduğun zamanlarda var. Teşhis doğrumudur bilmiyoruz şu ana kadar 2 doktora gittik birincisi depresyon dedi ikincisi bipo. Lütfen acil yardım. Yaşayan, bilen arkadaşlardan teşhisin doğruluğu hakkında bilgi bekliyorum...

Hydra
30-11-2010, 12:26 AM
Merhaba arkadaşlar sitenizi bu durumu araştırırken buldum. Kardeşime bipo teşhisi kondu. Fakat doğrumudur bilemiyoruz... Belirtileri şunlar; sinirlilik, bazı kişilere karşı aşırı tepki bunlar kardeşi babası gibi. çok konuşma, müziğin sesini çok açıp dinleme, geç uyuma, plaka okuma, fiilleri çekim yaparak hızlı hızlı yazma, çok konuşma, bu arada çok konuştuğununda farkında. ama bunların yanında çok normal olduğun zamanlarda var. Teşhis doğrumudur bilmiyoruz şu ana kadar 2 doktora gittik birincisi depresyon dedi ikincisi bipo. Lütfen acil yardım. Yaşayan, bilen arkadaşlardan teşhisin doğruluğu hakkında bilgi bekliyorum...

Psikilojik rahatsızlıkları belirli tanı kriterlerine göre teşhis edilir.Bunlardan biri DSM diğeri de ICD dir.Bu kriterlere göre ataklar arasında içsel dönüş sebebiyle depresif hallerin görünümü söz konusu olabilir.İlaçların etken maddesi dikkate alındığında iki durumada cevap verecek nitelikta reçete edilmesi muhtemeldir.

Bipolar genetik geçişi muhtemel bir rahatsızlık.Ailede aynı durumları yaşayan ya da yaşamış kişilerin varlığının değerlendirmesi tanı da yardımcı olarak kullanılabilir.Aynı zamanda daha ileri tetkik için motor aktivitelerinde değerlendirmesi yapılabilir.

Forum kurallarına göre verdiğiniz belirtiler ışığında teşhis amaçlı konuşmak yasak.Bu nedenle tanıyı kotan hekimlerle ayrıntılı görüşme yapmanız ve sonucunu buraya yazmanız dahilinde uzman arkadaşlarım net bir fikir sunabililer.

Geçmiş olsun.Saygılar

cakabey9
04-12-2010, 06:54 PM
cevabınız için teşekkürler.farklı bir doktora daha gideceğiz. durumda bir değişiklik yok. neticeyi yazacağım.

Hydra
04-12-2010, 08:18 PM
cevabınız için teşekkürler.farklı bir doktora daha gideceğiz. durumda bir değişiklik yok. neticeyi yazacağım.

Rica ederim.Neticeyi yazmanızı bekliyorum.

cakabey9
12-12-2010, 10:53 PM
yeni doktor lityuma başladı ve antidepresanları kesti. sanki biraz düzelme var gibi. ileriki zamanlarda tekrar yazacağım.

Hydra
12-12-2010, 11:32 PM
Lityum dopaminerjik fonksiyonu oldukça iyi şekilde zayıflatır ve serotonerjik etkiyi arttırır.Kendisi iyon olduğu için etki mekanizmasında oldukça verimli bir ilaç.Düzelme durumu daha da artacaktır.

Haricinde tavsiyem; Kardeşinizle muhabbetlerinizin bu anlamda sıklığını arttırın.Yaygın görüş ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum var.O da şu ki; İlaçlar kişiyi belli bir düzleme yerleştirir.Yarar görmenizin sebebi budur.Tamamen iyileşim istiyorsanız, konu ile ilgili dertleşme ve paylaşımda bulunmanız gerekir ya da psikolog bu durum için biçilmiş kaftandır.İlaçları iksir olarak görüp tamamen iyileşme beklemeyiniz.Konuşmalarınıza süreklilik katarak iyileşme anlamında çok daha kalıcı ve fazla pozitif sonuç alabilirsiniz.

Şimdilik haberler iyi.Umarım böyle olmaya devam eder.Gelişmeleri sabırsızlıkla beklemekteyim.Tekrar geçmiş olsun.
Saygılar

NAR_K
13-12-2010, 01:38 AM
daha onceden sadece bipolarda manik episod'lara iyi gelidigi dusunulen lityumun ayni zamanda depresyona karsi koruma faktorude varmis.. birkac arastirma lityumun bipolarda depresyon episodlarini uzun sureligine kontrol altina aliyormus (relapse-yani tekrarlama durumunu dusuruyor).

gecmis olsun..

*2 gun onceki finalimde bu soru vardi:D

cakabey9
16-12-2010, 11:25 PM
yorumlarınız için teşekkürler ama maalesef sanki geriye gidiş yaşıyoruz. birkaç gün iyiydi ama tekrar eski haline döndü. özellikle babasını evde istemiyor. bunun yanında kafaya taktığı bazı kişileri hiç istemiyor.

freezone
05-01-2011, 10:06 PM

Merhaba,

ben uzun zaman ölüm ve deprem fobisi kaynaklı tedavi gördüm. o süreçte yaklaşık 4 sene prozac tedavsi gördüm depresyon diye. 16 yıllık bir bipolar hastası babanın kızıyım. bende 1 aydır tedavi görüyorum. doktorun dediği depresyon teşhisleri bipoları anlamadıkları zaman konuluyor, büyük ihtimalle mani değil de depresyon durumunda kendini ifade ettiği ve depresyonun içinde kaybolduğu zaman kendini ifade şekli öyle olur. aslına bakarsanız doğru mantık, eğer konuşurken coşkusunu da belirtseydi, konu geçişleri olsaydı ozaman farklı bir teşhis koyabilirlerdi diye düşünüyorum.

aynı belirtiler bende de vardı. bu sebeple endişe etmeyin, ilaçlar zamanla sakinleştirecektir. sonuçta bu kardeşinizin kabahati değil. kimyası. beyin belirli kimyaları üretemiyor bu da elinde değil aldığı ilaçlar bu kimyaların normal normlarda akması için.

bu sebeple rahat olun...
selamlar

the_raven
31-03-2012, 12:24 PM
belirgin manik ve hipomanik tepkiler oluşması bipolar teşhisi için en büyük etkendir.hızlı araba kullanmak mani belirtisidir ama belirgin düzeyde sayılmaz,,belirgin maniye örnek gecenin 3 ünde kitap yazmak için bilgisayarın başına geçmek 4 bucuğunda vazgeçmektir...kişide bir anlık patlama olur herşeyi yapabileceğine inanır ve onu çok ince ayrıntısıyla kafasında bir anda planlar kurar uygular bitirir ama sonrası gelmez,işte sonunu getirmeyi başarabilenler büyük sanatçılar olarak alkışlıyoruz ama yarıda bırakanlara da bipolar diyoruz :) kalıtım ihtimali yüzde 20 dir,ama yinede teşhis için detaylı bir incelemeye gerek var derim..

Painkiller
31-05-2013, 10:45 PM
Burda yazdıklarınızın hepsi manideyken bende de vardı.

Edebiyat26
31-05-2013, 11:16 PM
Burda yazdıklarınızın hepsi manideyken bende de vardı.

Devamli okuma arastirma istegi herseyi inceleme didik didik etme hic rahat olamama,büyütecle falan gezme bunlarda varmiydi.

Painkiller
31-05-2013, 11:33 PM
Devamli okuma arastirma istegi herseyi inceleme didik didik etme hic rahat olamama,büyütecle falan gezme bunlarda varmiydi.
Hepsi vardı.Ama büyüteç olayı yoktu.Benimde sürekli yanımda gezdirdiğim bir ölçü aleti gibi bir şey vardı.Onunla zaman tutuyordum.Bunlara ekstra olarak; kendimi ajan gibi hissediyordum.

Edebiyat26
31-05-2013, 11:36 PM
Hepsi vardı.Ama büyüteç olayı yoktu.Benimde sürekli yanımda gezdirdiğim bir ölçü aleti gibi bir şey vardı.Onunla zaman tutuyordum.Bunlara ekstra olarak; kendimi ajan gibi hissediyordum.

Yani mutlaka bir alet var sonucta ,sendeki ölcü aletiymis bu zaman tutma olayi saniyorum cogu bipolar da var ,saat devamli ellerinde bu böyle ne kadar sürüyor.

Painkiller
31-05-2013, 11:38 PM
Yani mutlaka bir alet var sonucta ,sendeki ölcü aletiymis bu zaman tutma olayi saniyorum cogu bipolar da var ,saat devamli ellerinde bu böyle ne kadar sürüyor.
Diğer bipolarları bilmiyorum yani nasıl olduklarını ne yaşadıklarını.Kendi bilgilerimden söylüyürum : İlaç kullanmaya başlamadıktan sonra bu durumdan çıkmak zor;çünkü giderek artıyor yada depresyona da aniden giriş yapıp en dibi görme ihtimali var.

Edebiyat26
31-05-2013, 11:42 PM
Diğer bipolarları bilmiyorum yani nasıl olduklarını ne yaşadıklarını.Kendi bilgilerimden söylüyürum : İlaç kullanmaya başlamadıktan sonra bu durumdan çıkmak zor;çünkü giderek artıyor yada depresyona da aniden giriş yapıp en dibi görme ihtimali var.

Mani dönemi cok acayip bi dönem o zaman ilac alimina baslaniyor devamli kullanmak gerek,kisi kendini biliyor ama bazi gücler elinden kontrolu almis yani kimya bozulmus galiba.

Painkiller
31-05-2013, 11:48 PM
Mani dönemi cok acayip bi dönem o zaman ilac alimina baslaniyor devamli kullanmak gerek,kisi kendini biliyor ama bazi gücler elinden kontrolu almis yani kimya bozulmus galiba.Ben mesela herşeye bakıyodum; gördüğüm sayıları,plakaları aklımda tutmaya çalışıyodum.Hukukla ilgili bir şey okurken aynı zamanda sudoku çözüyodum;müzik dinliyodum;ders çalışıyodum;sayılarla hesaplamalar yapıyodum;gazete okuyodum;sigara içiyodum.Bunların hepsini aynı anda yapıyordum ama hiçbirini tam anlamıyla gerçekleştiremiyordum.

Edebiyat26
31-05-2013, 11:56 PM
Ben mesela herşeye bakıyodum; gördüğüm sayıları,plakaları aklımda tutmaya çalışıyodum.Hukukla ilgili bir şey okurken aynı zamanda sudoku çözüyodum;müzik dinliyodum;ders çalışıyodum;sayılarla hesaplamalar yapıyodum;gazete okuyodum;sigara içiyodum.Bunların hepsini aynı anda yapıyordum ama hiçbirini tam anlamıyla gerçekleştiremiyordum.

Zaten bir cok bipolar üniversite dönemin de bu hastaliklariyla tanisiyorlar ,bir cok isi bir arada yapmaya calisiyorlar ,,birsey sorucam dini düsünceler de bunu tetikliyor mu.

Painkiller
31-05-2013, 11:59 PM
Zaten bir cok bipolar üniversite dönemin de bu hastaliklariyla tanisiyorlar ,bir cok isi bir arada yapmaya calisiyorlar ,,birsey sorucam dini düsünceler de bunu tetikliyor mu.
Dini düşüncelerin tetiklemesi değil ama mani döneminde dine yönelim artabiliyor.

Edebiyat26
01-06-2013, 12:04 AM
Dini düşüncelerin tetiklemesi değil ama mani döneminde dine yönelim artabiliyor.

Evet aynen cicekler böcekler nasil yaratilmislar Allahin büyüklügü mani dönemin de ortaya daha fazla cikiyor.

Painkiller
01-06-2013, 12:06 AM
Evet aynen cicekler böcekler nasil yaratilmislar Allahin büyüklügü mani dönemin de ortaya daha fazla cikiyor.
Ben özele gittiğimde doktorumla epey konuşuyodum hastalığımı.3 yıldır bu hastalığa sahibim,sürekli araştırıyorum.Din konusunda şöyle tezatlık ortaya çıkıyor;cinsel istek çok yüksek seviyede ama bir yandan da dine yönelim oluyor.

Edebiyat26
01-06-2013, 12:14 AM
Ben özele gittiğimde doktorumla epey konuşuyodum hastalığımı.3 yıldır bu hastalığa sahibim,sürekli araştırıyorum.Din konusunda şöyle tezatlık ortaya çıkıyor;cinsel istek çok yüksek seviyede ama bir yandan da dine yönelim oluyor.

Zaten kendini kontrol altinda tutmaya calismak cinsel isteklere karsi koymak ,mesela evlenmeden bir iliskiye girmenin günah olarak bilinmesi ve cinsellik yasamamak ,mani döneminde bunun kontrol disinda kalmasi demek oluyor.Cinsel istek mani döneminde disari cikiyor.Utanmadan konusuluyor .

Painkiller
01-06-2013, 12:17 AM
Zaten kendini kontrol altinda tutmaya calismak cinsel isteklere karsi koymak ,mesela evlenmeden bir iliskiye girmenin günah olarak bilinmesi ve cinsellik yasamamak ,mani döneminde bunun kontrol disinda kalmasi demek oluyor.Cinsel istek mani döneminde disari cikiyor.Utanmadan konusuluyor .
Normal dönemde dinle pek bir alakası olmayan kişi manideyken dinin gereklerini bir yandan gerçekleştirirken bir yandan da düzensiz ilişkiler yaşayabiliyor.Mani dönemindeki bir kişi sinirlendiğinde ağzından küfürler şelale gibi akar.

Edebiyat26
01-06-2013, 12:23 AM
Normal dönemde dinle pek bir alakası olmayan kişi manideyken dinin gereklerini bir yandan gerçekleştirirken bir yandan da düzensiz ilişkiler yaşayabiliyor.Mani dönemindeki bir kişi sinirlendiğinde ağzından küfürler şelale gibi akar.

Küfür de ne demek oo neler neler insan farkinda olmuyor ,acayip bisey yada farkindasin kendine engel olamiyorsun ,nasil bi hastalik akil gidiyormu yerindemi belli degil.

Painkiller
01-06-2013, 12:30 AM
Küfür de ne demek oo neler neler insan farkinda olmuyor ,acayip bisey yada farkindasin kendine engel olamiyorsun ,nasil bi hastalik akil gidiyormu yerindemi belli degil.
Ben hastalığımı seviyorum :rolleyes:

Edebiyat26
01-06-2013, 12:40 AM
Ben hastalığımı seviyorum :rolleyes:

Hastalikla yasamayi ögrendikten sonra kolay gelebilir.Ataklari yasamamaya özen göstermek gerekir ama insanin elinde degil.Ilaclarini düzenli kullaniyormusun .

Painkiller
01-06-2013, 12:44 AM
Hastalikla yasamayi ögrendikten sonra kolay gelebilir.Ataklari yasamamaya özen göstermek gerekir ama insanin elinde degil.Ilaclarini düzenli kullaniyormusun .
Bu aralar düzenli kullandığım söylenemez,kasıtlı olarak çok uyumuyorum çünkü maniye girmek istiyorum.Son 2 aydır sürekli depresyon içerisinde olmaktan bıktım çünkü sürekli intihar düşünceleri geliyor.Ben maniyi seviyorum.Evet bilinçliyim hastalık konusunda ama manik olmak istiyorum hepsi bu :)

Edebiyat26
01-06-2013, 12:49 AM
Bu aralar düzenli kullandığım söylenemez,kasıtlı olarak çok uyumuyorum çünkü maniye girmek istiyorum.Son 2 aydır sürekli depresyon içerisinde olmaktan bıktım çünkü sürekli intihar düşünceleri geliyor.Ben maniyi seviyorum.Evet bilinçliyim hastalık konusunda ama manik olmak istiyorum hepsi bu :)

Ilaclari düzenli kullanmak gerek,cok uyumamak maniyi tetikliyor mu tam tersi saniyordum.

Painkiller
01-06-2013, 12:55 AM
Ilaclari düzenli kullanmak gerek,cok uyumamak maniyi tetikliyor mu tam tersi saniyordum.
Evet bir etken,başka etkenlerde buna eklenebilir, o zaman daha kolay olur bu iş :) ama söylemeyeyim daha fazla.

Edebiyat26
01-06-2013, 12:57 AM
Evet bir etken,başka etkenlerde buna eklenebilir, o zaman daha kolay olur bu iş :) ama söylemeyeyim daha fazla.

Tamam sonra yine yazariz iyi geceler :)

Painkiller
01-06-2013, 03:22 AM
Tamam sonra yine yazariz iyi geceler :)
Sizede iyi geceler :)

Edebiyat26
10-06-2013, 09:31 PM
Mani döneminde hastalar neden baskalarinin pesinde gitme ihtiyaci duyuyorlar, karar vermede zorlaniyorlar .

Edebiyat26
17-08-2014, 06:34 PM
Mani döneminde hastalar neden baskalarinin pesinde gitme ihtiyaci duyuyorlar, karar vermede zorlaniyorlar .

Bu soruma cevap gelmemis.korkularından olabilir diye düsünüyorum.