PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FIRTINALAR DÖNEMİ ve ERGENLİK

psk_kagan
25-09-2010, 06:32 PM
FIRTINALAR DÖNEMİ ve ERGENLİK

Mesleğimiz gereği birçok insanla görüşüyoruz. Günümüzde ailelerin çocuklarıyla ilgili duyarlılıklarının artması dolayısı ile kliniğimize yapılan başvuruların önemli bir kısmını çocuklar ve gençler oluşturuyor. Çocukların ve gençlerin genellikle anne ve babalarıyla beraber geldikleri ve bir takım çekinceler yaşadıkları her zaman dikkatimi çekmiştir.

13, 14 yaşlarında bir genç bu konuda çok daha fazla ilgimi çekmişti. Ahmet elinde sağlık karnesi ile kapıyı çaldı. Kendinden emin bir adımla içeriye girdi. “Hocam, psikologa geldim, bazı sorunlarım var ve sizden yardım istiyorum” dedi. Bu alışık olduğum bir durum değildi. Öncelikle kliniğimize kimle geldiğini sordum. Tek başına geldiğini ifade etti. 13, 14 yaşındaki bir gencin sorununun olduğunu fark etmesi, bunun çözüm yerini tespit etmesi ve tek başına gelip psikolojik yardım talebinde bulunması beni hem şaşırttı hem de sevindirdi.

Aslında Ahmet’in yaşadığı sorunları pek çok gencimiz yaşıyor. Maalesef bir takım toplumsal baskılardan ve çekincelerden dolayı çok azı profesyonel yardım talebinde bulunabiliyor. Birçok genç, pek çok sorunu kendi iç dünyasında çözme yoluna giderken, yaşadığı sorunları sadece kendisine has ciddi psikolojik problemler olarak algılayabiliyor. Bu algı; gencin içinde bulunduğu ve pek çok gençte ortak olan bazı sorunları daha da patolojik bir hale sokabiliyor. Örneğin; içinden geçtiği ergenliğin tipik belirtileri olan sıkılma, bunalma, gerginlik, çabuk sinirlenme, çabucak tepki verme, alınganlık, olayları çok büyütme vb. bazı doğal sıkıntılarını farkında olmadan daha önceki durumuyla mukayese edip, bütün bunların sonradan ortaya çıkmış olmasına da bakarak kendisini önemli bir soruna (hastalığa) yakalanmış gibi düşünmesine neden olabiliyor. Bu algılayış ve anlamlandırış biçimi, gencin bu tür dönemsel ve son derece insani olan sıkıntılarının daha da alevlenmesine yol açabiliyor. Bir de buna; ailenin de aynı değerlendirme hatası içine düşmesi ve bu hatadan beslenen bir takım yanlış davranışlara başvurması eklendiğinde kendilerini değersiz hissetmelerinden sevgiyi, ilgiyi ve anlaşılmayı dışarıda aramaya, hatta evden kaçmaya kadar varan çok ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Ahmet de aynı sorunları yaşayan ve bunları hiç çekinmeden anlatıp yardım isteyen, kendisine bu zor dönemle ilgili yol haritası çizilmesini talep eden yüzlerce gencimizden sadece birisi…

Ergenlik her gencin yaşadığı doğal bir dönem. Bu dönemi; bütün özellikleriyle tam ve doğru olarak tanıyan ailelerin ve gençlerin bu zor dönemi daha rahat, daha az sıkıntı yaşayarak ve daha az hata yaparak geçirdikleri bilinen bir gerçek. Burada; ailelerin ve gençlerin doğru kaynaktan yeterli bilgilere sahip olması büyük önem taşıyor. Kulaktan dolma bilgiler ise, zaten belli oranda yaşanılan sıkıntıları daha da artırıyor. Unutmayalım ki bu dönemde çocuklarımız sadece fiziksel olarak değil, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak da önemli bir değişim yaşıyor. Ailelerin bu gerçeğin farkında olmaları ve ona göre davranmaları çok büyük önem taşıyor.

Yazılı destek ve online terapi için lütfen aşağıdaki linki ziyaret ediniz....

http://terapi.com/scr/terapist_detay.php?broadcaster=bilgekaganbuyukkele s

Psikolog B.Kağan BÜYÜKKELEŞ
Malatya Devlet Hastanesi