PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : artık dYANAMIYORUM.....

sehr-i_hüzün
23-09-2010, 01:43 PM
ARKADASLAR SUAN OKADAR KÖTÜYÜMKİ KONUSACAK KİMSEM YOK ANNEMİN BASKISINDANDA BIKTIM HERSEYİ DENEDİM BİLİYORUM KONU ACIP SİZİ RAHATSIZ EDİYORUMYAPACAk hiç birseyim yok intiharı bile denedim olmadı arkasımda yok off yardım edin bana?

goffee
23-09-2010, 02:27 PM
Dün benzer sorun yaşadım böyle bir konuyu ben açacaktım size durumu anlatacakken sorunun çözümünü buldum açmaktan vazgectim.
En iyisi yaşadıgımı ve sonrasında ne düşündügümü anlatmak.

Öncelikle şunu anlatayım.
Dün 2 abimle birlikte dükkanı toparlamaya calısıyorduk.
Bizim ailede aşırı bir korumacı duygu yapısı var.
Onu şöyle yapma, bunu böyle yapma, düşersin belin ağrır, ağırıdr o dikkat et vs. vs. vs.
Sürekli bu sözleri duymaktan o kadarbıkmışım ki artık sinirlenip bagırdım.
Abimler bana ya bunda kızcak ne var anlamıyorum sadece dikkat etmeni söyledik seni düşünüyoruz yine bagırıyorsun dedi.
Sürekli kavga eden durumda ben oluyorum.
Halbuki ani tepkiyle bagırdıklarının farkında değiller :D
Neyse ilk anda o kadar çok kızdımki abim bunu söylemesine ragmen ben bagırmaya devam ettim.
Ama sonrasında dedim ki goffee birkezde onların acısından bak ne diyor bir dinle en azından ne demek istediğini anlarsın.
Sonunda şunu farkettim.
Aslında sadece beni düşünüyor korkuyorlar.
Sonunda bir karar verdim şu şekilde düşünecegim.
Bırakta söylesin en azından bu şekilde rahatlasın.
Kendini bu şekilde ifade edebiliyor yıllarca bu şekilde öğrenmiş şimdi bir anda değişemez.
Durumdan rahatsız oldugunu anlatmak istesen bile ne demek istediğini anlamayacaktır.
Ben ona anlatmaya çalıştıkca ben yıpranacagım en iyisi söylesin rahatlasın sen işini yapmaya devam et.
Abimi özellikle bir tanesini dün çok üzdüm hatasının farkında değil anlatmaya kalktım beni anlaması neler hissettiğimi bilmesi imkansız.
Bunca yıl anlatmayı denedim anlatamadım anladımki sorun anlatmaya çalışmamam gerektigini anlayamayacagını anlamayışımda.
Ve neler hissettiğimi anlaması için onları üzmeyecegim bu kararı aldım.

yagmurr
23-09-2010, 05:35 PM
ben şunu farkettim ki,bir insanın sözüne ya da davranışına göre yorum yapmak yerine, niyetine bakmak lazım.

Minnie
23-09-2010, 07:41 PM
niyetini nasıl anlayacağız?

yagmurr
23-09-2010, 10:08 PM
niyetini nasıl anlayacağız?

soru sorarak.

dipsizkuyu
23-09-2010, 11:39 PM
ARKADASLAR SUAN OKADAR KÖTÜYÜMKİ KONUSACAK KİMSEM YOK ANNEMİN BASKISINDANDA BIKTIM HERSEYİ DENEDİM BİLİYORUM KONU ACIP SİZİ RAHATSIZ EDİYORUMYAPACAk hiç birseyim yok intiharı bile denedim olmadı arkasımda yok off yardım edin bana?

Şimdi sana burada birçok teselli yazısı yazılacak ve sen düştüğün bu çıkmazdan belki geçici çıkacaksın. Sonra ne olacak? Bir süre sonra yine aynı sorunları yaşayacaksın. Çözüm mü teselli değil. Yok, sakin ol, geçer ve benzerleri. !
Çözüm sende. Yüreğinin aklının derinliklerinde çıkmazlarında orda değil mi birçok çözemediğin içinden çıkamadığın karmaşalar. Kimseye itiraf bile edemediğin adını bile koyamadığın duygular sürekli içini yiyip kemiriyor. Çözüm sende. Ortaya sorun diye koyduğun kavramalarla ve anlamlarıyla bile mücadele edemiyorsun neden güçsüzsün. Kırılmak istemiyorsun kırmak istemiyorsun kimseyi. Sonra iç dünyanın çemberinde debelenip duruyorsun. Korkuyorsun. Ama kendinden. Çünkü bir şeyi değiştiremeyeceğine inanıyorsun. Ama yanılıyorsun istersen kendinden başlayarak her şeyi değiştirebilirsin. Ama bu süreci de yaşamaktan korkuyorsun. Çünkü biliyorsun ki böylesi değişim dönemlerinde acı çekeceksin. Acı çekmeden kendi iç dünyanın en derinlerine inmeden asla çıkamayacaksın. Bu buhranları sürekli yaşayacaksın. Çözüm sadece sende. Sana hiç kimse veya geçici mutluluk ilaçları asla yardım edemez. Sadece süreci uzatır. Çözüm sende. Önce karar alacaksın çözemediğin ve çözebileceğini düşünmeden konular hakkında. Radikal kararlar ama. Gerekirse herkese kendine karşı bile alacaksın korkmayacaksın cesaretini ve kendine güvenini oluşturacak belli bir çerçeve içerisinde satranç oynar gibi uygulayacaksın. Çözüm sadece sende bu süreçte kendini motive etmek için birçok sorununu paylaştığın insana anlatacaksın. Karşına seni yıldırmak caydırma vazgeçirmek için sorunlar çıkacak. Direneceksin istediğin ( ki ne istiyorsan ) yılmadan mücadele edeceksin. Asla kendini teselli etme yapmamam edemem diye var olan şartları bekleyeceksin yok ise oluşturacaksın. birşeyleri değiştireceksen yaşamda önce kendinden başlayacak ve bunu kabul etmese bile çevren önce direnecektirler; kabul ettireceksin. Yaşamda her değişim sancılıdır. Kolay olmaz ve olmamalıdır. Çünkü basit şeyler asla anlamlı olmaz. Zor elde edilen her şeye değerlidir. sadece acı çeken insanlar güçlü olur.

Minnie
24-09-2010, 03:24 PM
ben şunu farkettim ki,bir insanın sözüne ya da davranışına göre yorum yapmak yerine, niyetine bakmak lazım.

bir insanın niyetini anlamak için yine o insanın davranışlarına ve söylediklerine bakmamız lazım. Soru sorsanda! öyle değil mi??

yagmurr
24-09-2010, 08:44 PM
bir insanın niyetini anlamak için yine o insanın davranışlarına ve söylediklerine bakmamız lazım. Soru sorsanda! öyle değil mi??

peki, her zaman söz ve davranış niyeti yansıtır mı? insanlar bazen zıt bir tutum sergileyemezler mi? bazen olumsuz davranışların ardında olumlu bir niyet yatamaz mı?

Bu arada beni yanlış anlama,amacım seninle zıtlaşmak falan değil.yalnızca konuya biraz daha farklı yaklaşıyorum.:)

Minnie
25-09-2010, 12:33 AM
peki, her zaman söz ve davranış niyeti yansıtır mı? insanlar bazen zıt bir tutum sergileyemezler mi? bazen olumsuz davranışların ardında olumlu bir niyet yatamaz mı?

Bu arada beni yanlış anlama,amacım seninle zıtlaşmak falan değil.yalnızca konuya biraz daha farklı yaklaşıyorum.:)

zıtlaşmak değil fikir alışverişidir bu bana göre :)Evet olumsuz davranışların altında da iyi niyet olabilir. İnsanları değerlendirebileceğimiz yönler davranışları ve iletişim şeklidir. İnsanlar davranışlarıyla, beden diliyle kendilerini anlatır.

yagmurr
25-09-2010, 10:39 AM
zıtlaşmak değil fikir alışverişidir bu bana göre :)Evet olumsuz davranışların altında da iyi niyet olabilir. İnsanları değerlendirebileceğimiz yönler davranışları ve iletişim şeklidir. İnsanlar davranışlarıyla, beden diliyle kendilerini anlatır.

işin uzmanı sensin :) Olayı benim anlatmak istediğim şekliyle ele alırsak, niyet konusunda hislerime güveniyorum.Ve bazen davranış ve iletişim şekliyle değerlendirmenin yanlış olduğu kanaatindeyim. Niyeti hssetmek belki de daha sezgisel bir kavramdır.

örneğin,karşımdaki insan söz ve davranışları ile kırıcı bir harekette bulunabilir;ama eğer ben onun niyetinin aslında beni kırmak olmadığını hissedersem kırılmam.

Özellikle de huyyunu bildiğimiz insanlar için daha da geçerli bir durum.Örneğn annem:) beden dili çok gergin,konuşmaları iyi bir şey söylerken bile kavga eder gibi,sürekli savunmacı bir konumda...ama ben annemin niyetinin iyi olduğunu bilirim.Ve malesef davranışlarıyla pek yansıtamaz.

bazen sonuçlar niyeti yansıtmaz öyle değil mi?

Minnie
25-09-2010, 12:37 PM
Bunu nasıl öğrenmiş olabilirsin?

yagmurr
25-09-2010, 10:05 PM
Bunu nasıl öğrenmiş olabilirsin?

Ama beni sıkıştırıyorsun:)

malesef davranışlarıyla pek yansıtmaz dediğime göre,duruma göre hissi davranıyorum demek ki.

Mesela bana olan sevgisinden eminimdir.Hiç beklemediğim bir anda,şaşırtıcı ,ilginç ve sonucu olumsuz olan bir davranış göstermiştir.O anda duruma göre niyetinin iyi olabileceğine güveniirm.

Minnie
25-09-2010, 10:45 PM
daha iyi değilmi düşünüyorsun şu anda :) evet sevgisinden eminsin çünkü önceki deneyimlerine göre bunu biliyorsun ne kadar davranış boyutunda göremiyor olsanda.

yagmurr
25-09-2010, 11:05 PM
evet çok iyi düşünmeyi severim,felsefeciyim ne de olsa:)

sevgisinden emin olmamla,davranış boyutunda görememem arasındaki boşluğu hislerim dolduruyor diye düşünüyorum.

Minnie
25-09-2010, 11:13 PM
hislerimizde önceki davranışlar sonucu edindiğimiz deneyimlerden oluşuyor :)

malahit
26-09-2010, 01:48 AM
konu dagılıyorsa afedersiniz,

ama insanlar bazen iyi niyetli olsalarda üzüp kırabiliyor veyaiyi niyetle yaptım diye kılıf uydurabiliyor.hatalı olabilirim ama bu tür durumlarda bunaldıgımda;

ben Allah (CC) değilim(haşa)niiyetleri bilemem,
insanım amellere bakarım dediğim olmuştur.

ayrıca konu okb ye açılmıs dıye baktım bir okb olarak.ama farklı sorunlarda var sanırım.

su an nasılsınız arkadasım? paylaşmak istermısınız? o dibe battıgını hissetme anın geçmiştir umarım..

yagmurr
26-09-2010, 11:43 AM
hislerimizde önceki davranışlar sonucu edindiğimiz deneyimlerden oluşuyor :)Hiç beklemediğim

'bir anda,şaşırtıcı ,ilginç ve sonucu olumsuz olan bir davranış göstermiştir.O anda duruma göre niyetinin iyi olabileceğine güveniirm. '

Özellikle böyle bir ifade kullandım.Yani ortada daha önce deneyimlemediğimiz bir durum söz konusu!

Minnie
26-09-2010, 01:20 PM
aynısı olması gerekmiyor

yagmurr
26-09-2010, 03:57 PM
Farklı düşünüyoruz o halde...

Minnie
26-09-2010, 04:09 PM
bilgim dahilinde olanları paylaşmak istedim :)

yagmurr
26-09-2010, 04:20 PM
saygı duyuyorum:) sence ben bu şekilde düşünmekle yanılıyor muyum?

Minnie
26-09-2010, 04:47 PM
bende düşüncelerine saygı duyuyorum ama söylediklerim kişisel düşüncelerim değil. Gerçi hissiyat çok derin bir konu bence sonu yok :)

sehr-i_hüzün
27-09-2010, 06:09 PM
kusura bakma yagmur hiç bir insan böyle yasamayı istemez galiba benim dediklerime inanmamışsın inanmıyor olabilirsin istiyen soru sorabilir her konuda cevablamaya hazırım bazen yasanan olaylar beyinin bir yerinde kala biliyor ve kac yıl gecerse gecsin karsınıza cıka biliyor bunu unutmayın beni bilen bilir kendimi anlatmama gerek yok ben özü sözü bir olan bir insanım sadece ne basıma gelirse gelsin kimseye anlatmam belki beni kötü yapan bu bide maddi imkansızlar öneme geciyor ben umudumu kaybettim içimdeki cocuk malesef öldü bunu biliyorum..

yagmurr
27-09-2010, 06:34 PM
sehr-i hüzün, sana neden inanmadığımı düşündüğünü anlayamadım.Buna bir açıklama getirirsen sevinirim.

Ben niyet ve hisler konusunda minnie ile düşüncelerimi paylaşmıştım.Belki düşüncelerimde yanılıyor da olabilirim.Yani bu durumun senin yaşadığın sıkıntılarla bir ilgisi yok.Umarım en yakın zamanda sağlığına ve huzura kavuşursun.

Kendimi ifade ettiğimi zannediyorum sana:) doğru mudur?

sennuw
12-10-2010, 04:46 PM
Şimdi sana burada birçok teselli yazısı yazılacak ve sen düştüğün bu çıkmazdan belki geçici çıkacaksın. Sonra ne olacak? Bir süre sonra yine aynı sorunları yaşayacaksın. Çözüm mü teselli değil. Yok, sakin ol, geçer ve benzerleri. !
Çözüm sende. Yüreğinin aklının derinliklerinde çıkmazlarında orda değil mi birçok çözemediğin içinden çıkamadığın karmaşalar. Kimseye itiraf bile edemediğin adını bile koyamadığın duygular sürekli içini yiyip kemiriyor. Çözüm sende. Ortaya sorun diye koyduğun kavramalarla ve anlamlarıyla bile mücadele edemiyorsun neden güçsüzsün. Kırılmak istemiyorsun kırmak istemiyorsun kimseyi. Sonra iç dünyanın çemberinde debelenip duruyorsun. Korkuyorsun. Ama kendinden. Çünkü bir şeyi değiştiremeyeceğine inanıyorsun. Ama yanılıyorsun istersen kendinden başlayarak her şeyi değiştirebilirsin. Ama bu süreci de yaşamaktan korkuyorsun. Çünkü biliyorsun ki böylesi değişim dönemlerinde acı çekeceksin. Acı çekmeden kendi iç dünyanın en derinlerine inmeden asla çıkamayacaksın. Bu buhranları sürekli yaşayacaksın. Çözüm sadece sende. Sana hiç kimse veya geçici mutluluk ilaçları asla yardım edemez. Sadece süreci uzatır. Çözüm sende. Önce karar alacaksın çözemediğin ve çözebileceğini düşünmeden konular hakkında. Radikal kararlar ama. Gerekirse herkese kendine karşı bile alacaksın korkmayacaksın cesaretini ve kendine güvenini oluşturacak belli bir çerçeve içerisinde satranç oynar gibi uygulayacaksın. Çözüm sadece sende bu süreçte kendini motive etmek için birçok sorununu paylaştığın insana anlatacaksın. Karşına seni yıldırmak caydırma vazgeçirmek için sorunlar çıkacak. Direneceksin istediğin ( ki ne istiyorsan ) yılmadan mücadele edeceksin. Asla kendini teselli etme yapmamam edemem diye var olan şartları bekleyeceksin yok ise oluşturacaksın. birşeyleri değiştireceksen yaşamda önce kendinden başlayacak ve bunu kabul etmese bile çevren önce direnecektirler; kabul ettireceksin. Yaşamda her değişim sancılıdır. Kolay olmaz ve olmamalıdır. Çünkü basit şeyler asla anlamlı olmaz. Zor elde edilen her şeye değerlidir. sadece acı çeken insanlar güçlü olur.

gerçekten çok güzel yazmışsın dipsizkuyu ama bu kadra güçlü olunabiliyormu yada nası olunuyor gerçekten merak ettim