PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mobbing

sanalprenses
07-06-2010, 09:43 AM
Merhaba. Mobbing sorunu yaşayan var mı? Düşüncelerinizi ve yaşadıklarınızı paylaşır mısınız?

goffee
07-06-2010, 11:58 PM
Mobbing, (Latince'de; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek), özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Son dönemde sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinlerararası çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Mobbing sözcüğü önceleri çocukların birbiriyle olan zorbalık ilişkilerini tanımlamakta kullanılmıştır. İşyerlerinde de 1950-1960’lı yıllarda yapılan araştırmalar, mobbingin sadece çocuklar arasında yaşanmadığını ortaya koymuştur.

Mobbing duygusal bir saldırıdır. Yaş, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşveren ima ve alayla, karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeye yönelik saldırgan bir ortam yaratarak kişiyi işten ayrılmaya zorlar.

Bir araştırmaya göre mobbing, kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda, okullarda ve sağlık sektöründe daha yaygındır. Yüksek işsizlik oranları ve dolayısıyla çalışanın değersiz görülmesi mobbingin artmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak her işyerinde ve her türlü kuruluşta rastlanabilir. Organizasyon bozukluğunun daha fazla olduğu işyerlerinde, disiplin getirmek, verimliliği artırmak, refleksleri koşullandırma (askeri disiplin) öne sürülerek yapılmakta ve meşrulaştırılmaktadır.

Psikolog Michael H. Harrison, Ph.D., yakın zamanda ABD’de 9.000 kamu çalışanı üzerinde yapılan araştırmada, kadın çalışanların % 42’sinin, erkek çalışanların ise % 15’inin son iki yılda zorbalığa uğradığını, bunun kayıp zaman ve verimlilik açısından 180 milyon dolara mal olduğunun hesaplandığını belirtiyor. Leymann İsveç’te intiharların % 15’inin mobbing kaynaklı olduğunu söylüyor.

Vikipedi, özgür ansiklopedi

iş yaşamında değil aile yaşamımda işten uzaklaştırılma yaşadım.
birşekilde küçümseme ve beceriksizlikle suclandıgım için artık hiçbirşeye elimi sürmemeye işten uzaklaşmaya başladım.
degersiz oldugum fikri kabul ettirilmek istenmişti ve yaptırılmak istenen şeyler zorla yaptırılmak istendi.
özgürlüğüm yoktu kendi istediğim gibi işimi yapmama izin verilmemişti.
vs vs.
şimdi sorun düzeldi sanırım.
yaş kemale erince insanların size hükmetmesine ve sizin kendinizi beceriksiz sanmanızı saglamak istemelerine izin vermiyorsunuz.
öyle oluyor.

sanalprenses
08-06-2010, 09:15 AM
Anlıyorum Goffee. Zor bir durum gerçekten. İnsan kapana kısılmış gibi hissediyor. Sen izin vermedim sonraları diyorsun ama benim izin vermeme gibi bir durumum da olamıyor ne yazık ki. Çünkü aynı insanlar arasında kalmak mecburiyetindeyim.

sanalprenses
09-06-2010, 10:11 AM
Mobbingle başa çıkmanın yolunu bilen yok mu? Üzgünüm:(

goffee
10-06-2010, 01:55 PM
çözüm yolunu söyleyeyim sana.
seni aşagılamaya, tacize, alay, kışkırtma vb. davranışlara yada söylemlere kalkışırlarsa bu sözlere ve davranışlara tenezzül edip cevap vermeyeceksin.
istifini bozmayacaksın ve ters tavırda takınmayacaksın.
yani bu gibi davranıslara kızdıgını hissettrmeyeceksin.
ayrıca mutlu oldugunu ve mutsuz oldugunu hissetrmeyeceksin hemen kullanmaya başlarlar huyları kurusun :)
kısacası onları baya bir şaşırtmalısın.
sonunda sıkılıp bu durumdan vazgectiklerinde sende şaşırma. :)
hatta bu huylarından vazgecip sana yakınlaşmaya çalışmalarıda garip gelmesin.
ben bunu yaşadım.
kısacası insani şekilde düzelmelerini gözlemledim.