Sayfa 1/4 1234 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Cezaevi veya Tutukevi Psikolojisi

Karar Dönemi

Question Cezaevi veya Tutukevi Psikolojisi

Arkadaşlar bir arkadaşım cezaevinde şu anda.
    *Oradaki insanların psikolojik durumu hakkında bilgisi olan varmı?

*Mektup yazmak istiyorum ama ne yazayım bir türlü karar veremiyorum.
    sizce neler yazmalıyım?

*bu tür yerler suç eğitim yuvası olarak görülüyor.
    bu insanları kazanmak için neler yapılabilir ?

* kader mahkumu tabiri sıkça kullanılıyor.
    kader mahkumu bir insanın moralini nasıl yükseltebiliriz ?
    insanın özgürlüğünün kısıtlanması gerçekten zor olmalı.
    suçu ne olursa olsun onlara toplumun yaklaşımı genelde acımasız oluyor
    ve onlarda tekrar suça yöneliyor...

ben arkadaşımı düştüğü bu durumda yalnız bırakmak istemiyorum.
    onu tekrar kazanmak ve bir daha suç işlememesi için elimden geleni yapmak istiyorum
    zira şu an tüm çevresi ona sırtını dönmiş durumda, ben hariç.
    bilgisi yada önerisi olanlar lütfen cevap yazsın...

08.03.2009 04:38 şimdi geldi aklıma.
    Neler onun moralini daha yüksek tutar diye düşünüyorum.
    Dört duvardan nasıl çıkarır benim yazdıklarım onu?
    Alsın götürsün başka alemlere.
    Hatta geceleri gökyüzüne hasret kalırlarmış. Yazdığım mektubun arka sayfasına yıldızlar çizmeyi düşündüm. kuyruklu yıldızlar ve takım yıldız gruplarını çizmeyi düşünüyorum sizce nasıl olur...

konuyu doğru yerde açmışımdır umarım..
    Konu erol_72 tarafından (08-03-2009 Saat 04:38 AM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

fazla bilgim olmasada birseyler yazmak istedim..

1) cezaevindeki mahkumlarin psikolojik durumlari kisiden kisiye degisir diye dusunuyorum.. yani isledigi suc'un agirliligina ve ciddiyetine gore cok daha kroniklesebilir ..tabi ayni zamanda insanin kisiligini de unutmamak lazim.. eger yikilmasi zor bir kisilige sahipse (gayet pozitif) psikolojik bir skintiyi daha hafif yaralarla atlatabilecegini dusunuyorum..

2)mektup konusuna gelince de yine aynen arkadasinizin kisiligine bagli bence.. mesela eski gunlerden bahsetmenin, guzel anilarinizi hatirlatmanin cok zarari olacagini duusnmuyorum.. evet huzunlenecektir belkide ama ayni zamanda bazen insanlarin boyle eski gunleri hatirlayip hala o gunlerin sadece kendileri icin degil ama baskalari icin de degerli oldugunu bilmek iyi gelebilir.. ayni zamanda boyle paylasimlarla aranizdaki iliski de pozitif olarak etkilenebilr.. "kotu gun dost'u" gibi.. Ayrica mektupta birkac $akaya da yer vermeniz arkadasiniz icin iyi gelebilir, biraz moral verebilir..

Arkadasinizi bu gunlerinde yalnz birakmak istemiyorsaniz, onu daha sk ziyaret edebilirsiniz ..eger sorunlariyla bas edemycegini dusunuyorsa kendisi, onu ikna edip bir profosyonelle paylasmasini saglayabilrsiniz..

bir sure once suclular hakkinda bircok arastirma yapmistim (hepsi ingilizce bunun icin size yardim edemedim ve cok daha hassas ve ciddi konular hakkinda..) ..Onlarin durumlari herzaman ilgimi cekmistir ve ilerde de onlarla calismayi planliyorum.. malesef olaylara sadece disardan bakan insanlar yorumlariyla farkli etkiler birakiyor bu insanlarin ustunde ve bazen sorunlar cok dha ciddilesiyor.. ama dedigim gibi arkadasinizin isledigi suc'un ciddiyeti ile psikolojisinin paralel olacagini dusunuyorum.. ve ayni zamanda gecmiste yasanan tecrubelerin bugunku hareketlerimizde buyuk rolu oldugunu unutmamamiz lazim..

-biraz karisk oldu sanirim ama umarim birseyler anlatabilmisimdir
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Karar Dönemi

Alıntı NAR_K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir sure once suclular hakkinda bircok arastirma yapmistim (hepsi ingilizce bunun icin size yardim edemedim ve cok daha hassas ve ciddi konular hakkinda..) ..Onlarin durumlari herzaman ilgimi cekmistir ve ilerde de onlarla calismayi planliyorum.. malesef olaylara sadece disardan bakan insanlar yorumlariyla farkli etkiler birakiyor bu insanlarin ustunde ve bazen sorunlar cok dha ciddilesiyor.. ama dedigim gibi arkadasinizin isledigi suc'un ciddiyeti ile psikolojisinin paralel olacagini dusunuyorum.. ve ayni zamanda gecmiste yasanan tecrubelerin bugunku hareketlerimizde buyuk rolu oldugunu unutmamamiz lazim..

-biraz karisk oldu sanirim ama umarim birseyler anlatabilmisimdir
    Öncelikle yazdığın için teşekkür ederim..

yukarıdaki kısmını pek anlayamadım bu çalışmalarını bizimle biraz paylaşabilirmisin ?
    İşlediği suçu ne hatırlatmak istiyorum nede burada söylemek.
    Ben sadece oradan daha güçlü ve iradeli çıkarak bir daha suça yönelmesini istemiyorum.

Ama dediğin gibi paylaştığımız anılar ve ona duyduğum hasret yeterince yer alacak mektupta.
    Bir kaç fıkra ve espiride yanında bonusu..
    teşekkürler arkadaşım..

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Bence de kesinlikle yazman gerekiyor, kendini daha iyi hissedecektir. Mesela yabancı bir forumda üyeler hapse girenlere mektup yazıyorlardı ve birçok üyenin "lütfen herkes yazsın, birinden mektup alınca çok mutlu oluyorlarmış" dediklerini okumuştum. Bazı mahkumların hiç mektup almadığını ve onların da mektup almak istediklerini bu yüzden o yabancı foruma adreslerini verdiklerini de okudum. Demek ki hiç tanımadıkları insanların bile onlara yazması kendilerini daha iyi hissetmelerine sebep oluyor. Bence o da kendini yalnız hissediyordur(çevresi de sırtını dönmüş dedin) o yüzden yazmalısın, ona destek olduğunu hissederse morali çok bozulmaz sanırım.

Karar Dönemi

Alıntı hazel.3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erol benim şahsi düşüncem adi suclular ,fikir sucluları için tamam insanları kazanalım derim,yalnız İNSAN ÖLDÜRENLER,TECAVÜZCÜLER VE UYUŞTURUCU SATIŞI YAPANLAR ceza evlerinden hiç cıkmamalı.Arkadasina yazacagın mektuba gelelim ,içinden ne geliyorsa yaz derim hiç yazmamaktan iyidir.
    teşekkür ederim arkadaşım.
    Söylediklerinin bazılarına katılıyorum.
    Bende senin gibi düşünüyordum bundan bir kaç ay önce ama insanın bir yakını düşünce içeri durumu biraz irdeliyorsun ister istemez..
    Kimse isteyerek bu duruma düşmek istemez..
    bunların sosyo ekonomik bir sürü sebepleri var inan.. istersen örneklerde verebilirim..
    sen öldürenleri katil diye tanımlayabilirsin.
    Ben onu bu şuça iten nedenleri düşünüyorum.
    Asıl suçlular onu katil olmaya iten insanlar kimlerdi ve bu durumu sağlayan nedenler nelerdi acaba diye düşünüyorum.
    En zorunu seçmişsin bir düşünce suçlusunu nasıl kazanabiliriz?
    Buna biraz açıklık getir lütfen.
    Kim Nazım Hikmet'i davasından alıkoyabilirdi?
    Kim (ki şu anda başbakanımız ) Recep Tayyip Erdoğan'ı o şiiri okuduğuna pişman ettirebilir?
    Kim artık suçluyor Ahmet Kaya'yı kürtçe şarkı yapacak diye?
    Politik olayların gelişmesi düşünce suçunu zamana göre geçersiz kılabiliyor.
    Bu otomatik gerçekleşiyor zaten..

Bence bir tecavüzcüyü yardımla kazanabiliriz.
    Bir insanın canına kıyanı tekrar bu topluma kazandırabiliriz. İnan bunları bile yazmak yeterince zor benim için.
    Mesela şu tiyatrocu sapık (ankarada motorlu tecavüz vakaları) gelince aklıma delirecek gibi oluyorum ama o insanın akıl hastası olduğu gerçeğini değiştirmiyor benim bu nefretim. Bu insanlara yardım etmek lazım bence..

Karar Dönemi

Alıntı Reinbou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de kesinlikle yazman gerekiyor, kendini daha iyi hissedecektir. Mesela yabancı bir forumda üyeler hapse girenlere mektup yazıyorlardı ve birçok üyenin "lütfen herkes yazsın, birinden mektup alınca çok mutlu oluyorlarmış" dediklerini okumuştum. Bazı mahkumların hiç mektup almadığını ve onların da mektup almak istediklerini bu yüzden o yabancı foruma adreslerini verdiklerini de okudum. Demek ki hiç tanımadıkları insanların bile onlara yazması kendilerini daha iyi hissetmelerine sebep oluyor. Bence o da kendini yalnız hissediyordur(çevresi de sırtını dönmüş dedin) o yüzden yazmalısın, ona destek olduğunu hissederse morali çok bozulmaz sanırım.
    Teşekkürler arkadaşım. Yazacağım buna emin olabilirsin ama neler yazacağım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum örneklerle..
    Hatta geceleri gökyüzüne hasret kalırlarmış. Yazdığım mektubun arka sayfasına yıldızlar çizmeyi düşündüm. kuyruklu yıldızlar ve takım yıldız gruplarını çizmeyi düşünüyorum sizce nasıl olur?...

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

benim kendi calismalarim degil .. baskalarinin calismalarini okudum, kendi yorumlarimla beraber birkac yazilar yazmistim, okulda.

yukarda da belirttigim gibi cezaevindekilerin psikolojileri kendi kisiliklerine gore de degisir.. mesela cok hircn ve saldirgan biri, yazidiginiz bir mektupla etkilenebilecek biri olamaz, daha baska sekillerle onu baska suclar islemekten uzak tutmalisiniz..

ayni zamanda, bu cezaevindeki yasadiklarina da bagli.. arkadasinizin isledigi sucu belirtmek istememissiniz, bu cok normal, zaten boyle birseyde beklemiyordum sizden.. ama eger bir insan tecavuzcu olarak biliniyorsa cezaevinde, orada cok daha zorluklardan gecicegini tahmin edebiliriz..

eger cezaevinde psikolojik yardim vs. mumkunse bunun cok ise yarayacgini duusnuyorum.. mektup yazmak iyi bir adim olsa bile cok daha fazlasi lazim malesef.. yuz yuze oturup konusmak, fikirlerinizi paylasmak, kotuyu-iyi'den dogru bir sekilde ayirmak ve daha bircok sey.. bunlarin hepsi belki mektupta anlatilabilir ama asla yuz yuze konusmanin paylasmanin yerini tutamaz..

arkadasinizin kaldigi cezaevindeki yardim kollarini arastirabilirsiniz mesela.. ben suanki yasadigim ulkeden biliyorum, canadada farkli yontemler var mahkumlari daha iyi bir sekilde disardaki hayata ayak uydurmalari icin.. psikolojik danismanlik, grup terapileri, el i$i kurslari vb gbi.. eger mumkunse arkadasiniz boyle i$lerle ugrasip birazdaha rahatlayabilr..

buarada mektupta birkac guzel soz, siir veya anlamli bir sarki sozu de ekleyebilirsiniz..
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Cahillik Dönemi elohir93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

orada psikolojiler çok karışık herkes birbirine üstünlük sağlamaya çalışıyor
    hani böyle dizilerde filmlerde hapishaneler gösterirler gerçektende öyle tabii hapishane yönetimine görede değişir
    mektup yazman çok iyi olur gerçekten iyi olur moralini yüksek tutar
    hatta gidip görmelisin onu
    imkanın varsa yiyecek, giyecek eşyalar alman çok iyi olur
    insanlar orda herşeye muhtaç
    mektubunda doğal ol bence normal konuşuyormuşsunuz gibi anlat
    resim koyabilirsin mektuba

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı erol_72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kimse isteyerek bu duruma düşmek istemez..
    bunların sosyo ekonomik bir sürü sebepleri var inan.. istersen örneklerde verebilirim..
    sen öldürenleri katil diye tanımlayabilirsin.
    Ben onu bu şuça iten nedenleri düşünüyorum.
    Asıl suçlular onu katil olmaya iten insanlar kimlerdi ve bu durumu sağlayan nedenler nelerdi acaba diye düşünüyorum.
    ...
    Bence bir tecavüzcüyü yardımla kazanabiliriz.
    Bir insanın canına kıyanı tekrar bu topluma kazandırabiliriz. İnan bunları bile yazmak yeterince zor benim için.
    Mesela şu tiyatrocu sapık (ankarada motorlu tecavüz vakaları) gelince aklıma delirecek gibi oluyorum ama o insanın akıl hastası olduğu gerçeğini değiştirmiyor benim bu nefretim. Bu insanlara yardım etmek lazım bence..
    Aslında bu konuda pek emin değilim. Bence yardım etmemiz gerekenler suçundan pişman olanlar. Olmayanlar konusunda kafam karışık, o yüzden o konu hakkında bir şey yazmayayım. Fakat arkadaşın (artık ne yaptıysa) yaptığından pişmansa evet bence bir katil, hırsız, tecavüzcü vs. bile özüne dönebilir, iyi bir insan olabilir. Çünkü insanlar anlık hatalar yapabiliyor bazen, aslında yapmayacakları şeyleri, misal içkiliyken birine tecavüz etmek gibi. Bu da tabii ki suçtur fakat insan bu tür olaylardan ders alabilir. Bize de onları böyle kabul etmek düşüyor, yapacak başka bir şey yok bence. Tabii ki cezalarını çekmiş ve pişman olmuşlarsa.
    Alıntı erol_72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler arkadaşım. Yazacağım buna emin olabilirsin ama neler yazacağım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum örneklerle..
    Hatta geceleri gökyüzüne hasret kalırlarmış. Yazdığım mektubun arka sayfasına yıldızlar çizmeyi düşündüm. kuyruklu yıldızlar ve takım yıldız gruplarını çizmeyi düşünüyorum sizce nasıl olur?...
    Güzel fikirmiş. Ben hayatımda hiç mektup yazmadığım için fazla fikir veremeyeceğim. Fakat fotoğraf yollayabilirsin, manzara falan, ya da kendi çektiğin fotoğraflar artık kedi köpek ne seviyorsa hayvan fotoğrafları falan... Bir de onlara ne deniyor bilmiyorum, süslü kağıtlar oluyor ya sakın gülmeyin gerçekten cahilim ve onlara ne dendiğini bilmiyorum. Özel günlerde(doğum günü falan) bir şeyler gönderirler ya birbirlerine. Sanırım "kartpostal" ama emin değilim. Herneyse, işte öyle şeyler gönderirsen de hoşuna gidebilir. ya da gitmez arkadaşının karakterini bilmiyorum, sonuç olarak sen karar ver en iyisinin ne olduğuna. Kitap okumayı seviyorsa kitap da gönderebilirsin.

Karar Dönemi

teşekkürler arkadaşlar en azından fikirlerinizi söylediniz ilk mektubumu yolladım..
    birkaç kartpostalda ekledim.
    yeni fikirlere daima açığım lütfen fikirlerinizi esirgemeyin..

kitapla arası pek yoktur reinbou arkadaşım
    ama ben ona birkaç hikaye yazarak mektupla kitap okutmayı planladım
    güzel hikayeler arıyorum şimdi.
    birde ondan gelecek cevaba göre yazacaklarımı planlamayı düşündüm.
    şimdi gelecek mektubu bekliyorum...

Sayfa 1/4 1234 SonSon