7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: psikoz nedir ve ökb den farkı nedir

Karar Dönemi maviyesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Question psikoz nedir ve ökb den farkı nedir

Bir arkadaşım bir süredir ökb tedavisi görüyordu ve ilaç kullanıyordu. Bugün bir doktora özel muayene olmuş ve doktor yanlış teşhis konulduğunu söylemiş ve psikoz olarak tanımlamış hastalığı. Ökb tedavisinde kullanılan ilaçlar ,muhtemelen prozac, hastalığı daha da ağırlaştırmış.

Zyprexa 10 mg ilacı yazmış iki ay sonra kontrole çağırmış.

Ben de psikozun ne olduğunu fazla bilmiyorum .Bilenler nerede ?

paradox
    Guest

Alıntı nihat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paylaşım için teşekkürler
    Kanki sen surekli bir tsk modundasin hayirdir

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dehşete düştüm yavv.gerçi doçent koymuştu bana okb teşhisini..diğer doktorlarda aynı teşhisi koydu ama psikoz değilimdir umarım..psikoz bildiğim kadarıyla yaptıklarının farkında olmamak..ya da nasıl diiim akılla ilgili kimyevi bir durum..nevrozda bilinç kaybı olmuyor hep farkında oluyorsun..yani hasta olduğunu kabul ediyor ve akli bir kayıp yaşamıyorsun..tam emin değilim ama ben böyle biliyorum..pskiyatr varsa aydınlatsın yavv bende merak ettim
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Psikozdan önce takıntılar görülebiliyor

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben doçentimle görüştüm bunu.kesinlikle böyle bir ihtimal olmadığını söyledi.bilginize
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Karar Dönemi guel_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı negatif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dehşete düştüm yavv.gerçi doçent koymuştu bana okb teşhisini..diğer doktorlarda aynı teşhisi koydu ama psikoz değilimdir umarım..psikoz bildiğim kadarıyla yaptıklarının farkında olmamak..ya da nasıl diiim akılla ilgili kimyevi bir durum..nevrozda bilinç kaybı olmuyor hep farkında oluyorsun..yani hasta olduğunu kabul ediyor ve akli bir kayıp yaşamıyorsun..tam emin değilim ama ben böyle biliyorum..pskiyatr varsa aydınlatsın yavv bende merak ettim
    yazdiklarin dogru. Yalniz okb teshisi alan birisinin psikoz olmasi mumkun gozukmez. Cunku psikozda gercegi degerlendirme yetisi nevrozdan farkla,bozulur.Ayrica dusunce ve duyuda bozulur yani Psikoz nevrotik tepkilerden daha agir ruhsal bozukluktur.Psikozda kisinin gercegi algilama yetisinin kaybolmasi halusinasyonlar ve dusunce bozukluklari belirgin oranda görulur.belli basli turleri: sizofreni,paranoya,kisapsikoz,paylasilmis psikoz dur.
    Nevroz da ise; kisi psikozlu hastanin tersine ruhen hasta oldugunun bilincindedir.Psikozlar kadar agir deildirler.Kisilikleri derinden sarsilmasada,gunluk yasamda verimsizlik,iletisim kopukluklari vs gozlenir.
    Baslica türleri;bunalti,fobik,histerik,obsesif-kompulsif ve depresif nevrozdur.

Kisacasi psikoz ve nevroz arasindaki fark;

Kisi nevrozda gercegi degerlendirme yetisini bozmaz.Hasta hastaligini bilir,kendi kafasindaki korkulari,düsünceleri sacma bulur.Neyin istek neyin eylem neyin hayal neyin rüya oldugunun Psikozun tersine bilincindedir.

Bu durumda @maviyesil arkadasim okb olan birinin psikoz olmasi mumkun degildir.

Karar Dönemi guel_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben bu konuya nerden geldimy yeni acilmis sandim 2008 yazioooDDDD