8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: İlaca dirençli Okb ile mücadele

Karar Dönemi

Post İlaca dirençli Okb ile mücadele

Arkadaşlar merhaba..

Daha önce de okb'ye neden olan düşüncemi yazmıştım. Benim kafama gelen ve hayattan soğutan işime gücüme odaklanmamı engelleyen takıntı "kuduz" ve bunun sağdan soldan bulaşıp(ısırılmadan eşyadan, kapı kollarından, ayakkabı bağcıklarından vs) beni acılar içersinde hayattan koparması.

Psikiyatristimle tedaviye başlayalı 1 aylık süreyi geçecek ve bu süreç zarfında 100mg lık lustral üzülerek söylemem gerekiyor ki okb'yi yenmemde bana hiçbir fayda sağlamadı. Takıntılarım aynı şekilde devam ediyor ve ben onu bastırmak için el yıkama, internetten araştırma gibi saçma düşünceleri defalarca sürdürüyorum.

Acaba içinizde ilaca dirençli okb sorunu olan var mıydı ? Bu tip durumlarda doktorlar nasıl bir tedavi süreci izliyorlar ?

Banned

ama kuduz olsan şimdiye kadar çoktan kudurarak ölmüş olmaz mıydın. mantığını kaybettin acaba?

Karar Dönemi

Alıntı milena& Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ama kuduz olsan şimdiye kadar çoktan kudurarak ölmüş olmaz mıydın. mantığını kaybettin acaba?
    Merhaba ona da cevap buluyorum

Birincisi kuduzun bazı durumlarda 1 seneyi aşan bir kuluçka süresinin olması

Bir diğeri ise geçmişte (2 ay önce) kuduz aşısı olmam ( ama arada buna da güvenemiyorum çünkü bu aşının sonraki vakalarda koruyuculuğu tartışılıyor )

Özetle kafamdan "ya xxxxx olursa" şeklinde giden düşüncelere mani olmam hiçbir şekilde mümkün olmuyor.

Banned

bu mantıksız düşüncenin arkasında başka bir korku var muhtemelen. kuduz ölümle sonuçlanır. diyelim ki kuluçkada, öleceksin. canının her istediğini yap 1 yıla kadar. çocukluktan kalma bir baskı, korku, terkedilme olmuş muydu?

Karar Dönemi

bu mantıksız düşüncenin arkasında başka bir korku var muhtemelen. kuduz ölümle sonuçlanır. diyelim ki kuluçkada, öleceksin. canının her istediğini yap 1 yıla kadar. çocukluktan kalma bir baskı, korku, terkedilme olmuş muydu?
    Herhangi bir ayrılık olmadı ancak ailem tarafından baskı altında yetiştirildim. çocukluğum ve 20'li yaşlarım genelde onları mutlu etmek üzerine kuruluydu. Her şeyin en iyisini, en mükemmelini yapma anlayışı hakimdi hayatımda..Zaten terapilerimde de doktorum okb den öte hep bu konular üzerinde duruyor dediğiniz gibi okb maskesi altında farklı sorunlarım var sanırım..

Banned

o baskıların etkisi ömür boyu kendini gösteriyor çeşitli biçimlerde. cinsel baskılar, cinsel obsesyonlar, temizlik obsesyonunu doğuruyor, herkeste olmuyor tabi.
    terapi iyi gelir belki.

kuduz olmadığın kesin, bunda hiç tereddütün yok değil mi?

anafranil iyi gelir mi acaba? lustral işe yaramaz bu konuda.

Karar Dönemi

o baskıların etkisi ömür boyu kendini gösteriyor çeşitli biçimlerde. cinsel baskılar, cinsel obsesyonlar, temizlik obsesyonunu doğuruyor, herkeste olmuyor tabi.
    terapi iyi gelir belki.

kuduz olmadığın kesin, bunda hiç tereddütün yok değil mi?

anafranil iyi gelir mi acaba? lustral işe yaramaz bu konuda.
    Aslında anlık olarak aklıma geliyor ve bir süre sonra geçiyor. Mesela boğazıma bir şey takıldığında bir ağrı hissettiğimde ben kuduz oldum demiyorum saçmalama diyor içimden bir ses..

Bütün sıkıntım ve tereddütüm gün içersinde saçma sapan bulaş yolları gözlemlemekten geçiyor.

obsesyon bir şekilde beni yakalıyor hemde her gün.. örnek vermem gerekirse dün hayvancılıkla uğraşan biri ile tokalaştım ve elinde bir yara gördüm tokalaştıktan sonra aklıma saçma sapan kuduz imgeleri geldi gittim hemen dakikalarca elimi yıkadım. Aynı gün bir süre sonrasında bağcıklarıma dokundum sonra farkında olmadan gözlerimi ovuşturduğumu fark ettim yine kafama "kuduz oldum" düşüncesi geldi. Sonrasında benzeri bir olay yaşadım ve önce yaşadığımı unuttum..

Yani mutlaka bu hastalığa dair bir neden arıyor ve bulmaya çalışıyorum bütün enerjimi buna harcıyorum..

Doktorum son görüşmede bir müddet daha kullan sabret dedi ama malesef o görüşmeden bu yana olumlu bir gelişme yaşayamadım..

Banned

kuduzla lgili üç beş bilgi var zaten bütün gününü almaz belirtileri belli sudan korkarsın mesela kudurmadan önce.

çalışıyorsan kendine bir hobi edin bir kursa yazılabilirsin kafayı meşgül edersin. çalışmıyorsan iş girişiminde bulunabilirsin. düşünceye fırsat vermeyecek şekilde bir düzen kurmak gerekir. (söylemesi kolay tabi. )

hayvanlarla aran iyi mi ? barınakları dolaşıp yavru köpek edinsen?