3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Şizo-Obsesif Bozuklugu Olan İnsanların Bildigi 6 Acı Verici Durum

Standart Şizo-Obsesif Bozuklugu Olan İnsanların Bildigi 6 Acı Verici Durum

Şizo-OKB, yani Şizofrenik Obsesif Kompulsif bozuklugunun, normal şizofreni den farkı ses veya göruntu algılayamamandır. Ama her an sana duşman biriyle yaşarsın, senle tartışır, algılarınla oynar. Bi nevi göremedigin ve duyamadıgın biriyle gunler, aylar, yıllar boyu kavga edersin. Yaşam enerjini alır.

Bunlar tamamen benim kendi yaşayıp gözlemledigim hadiseler. Tanım anksiyete bozukluguydu aslında, ama on 4-5 aydır bunu fazlasıyla aştı durum. Aylardır gitmiyorum gerçi hastaneye ama, kendi yaşadıgım gözlemledigim hisleri paylaşım. Belki aynı durumda insanlar vardır.

1- İgrenç, kendinden tiksindiren duşunceler, fikirler. Sana ters olan ne varsa sende oldugunu söyler. Bu bazen o kadar gerçekçi gelir ki inanırsın, yataga kapanırsın "ulan ben nasıl bir insanım? kimsenin yuzune bakmayı hak etmiyorum." dersin. Birinden hoşlanırsın, biriyle arkadaşlık kurmak istersin o bile zehir olur. Bir göruş söylersin, bu belki yıllardır benimsedigin bir şeydir. Sana aslında katılmadıgını, insanlara yalan söyledigini söyler. O an her şeyi yakıp yıkmak, yok etmek istersin. Kafanı duvarlara vurmak istersin, cinnet geçirecek noktaya gelirsin. Ama durmaz.

2- En acı vericisi belki. Sana yaptıklarını asla kabul etmez, seni suçlar, ne tur bir canavarla ugraştıgını insanlara söylediginde seni yalanlar. O kadar acı verir ki, o kadar öfkelendirir ki. Kafanı duvarlara vurmak istersin. Tum insanlıgı katletmek istersin. Özellikle daha alışmamışsanız.

3-Bir gun bıkarsın, o kadar bıkarsın ki. Sana ne söylese, ne yaptırmak istese kabul edersin. Ama durmaz, sana kabul ettirmeye zorladıgı duşuncelerden ustune gelir! amacı sadece senin hayatını karartmaktır. Bunu bilirsin, ama hiç bir halt yapamazsın.

4- Algılarınla, geçmişinle oynar. Yanlış hatırlatır, yanlış algılatır.

5- Bir film, bir dizi izlemene, bir roman okumana bile izin vermez! en çok o zamanlar ugraşır. En çook o zamanlar. Başladın ya, mutlaka zehir eder bi şekilde, geçmişte ki basit bir olayı pireyi deve yapıp sunar, romanda veya dizi filmde geçen igrenç bir olayı "bak sende öylesin." der ve saçma sapan alakasız argumanlar sunar.

6- Hiç bir şey yapamazsın. Göremezsin, duyamazsın, dokunamazsın. Sadece senle her an konuşur, tartışır, hayatını karartır.

Karar Dönemi

bu durumun bir çaresi var mı? risperdal 1 mg ve cipralexe başladım nereye kadar gidecek bilmiyorum.

Alıntı Gregor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu durumun bir çaresi var mı? risperdal 1 mg ve cipralexe başladım nereye kadar gidecek bilmiyorum.
    Abifili diye bir ilaca başladım ancak doktor tavsiyesiz.(Aslında önceki doktorum yazmıştı ama içmemiştim.) o biraz iyi geldi. Günde 2 tane içiyorum, 20 mg.

Risperdal'ı şuan bende kullanıyorum. Sen benimle bi iletişim kur aga.