Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Merhaba

Yigit
    Guest

Standart Merhaba

Selam herkese ben yiğit 16 yaşındayım iyi bir okulda başarılı denilebilecek bir öğrenciyim, lise 3.
    4 yaşında iken ailemin farketmesi üzerine psikoloğa gitmişuz OKB için uzun süre 5-6 ayda bir senelerce ilaç tedavi gördüm.Doktorun söylediğine göre bendeki hafif bir rahatsızlıkmış zaten şimdiye bir şeyim kalmadı diyebilirim.Bunun yanında benim asıl problemim iletişim kurarken sıkıntı yaşamam(asosyallik,özgüven eksikliği,reddedilme korkusu vb.) Ekleyebiliriz.İntihar etme derecesine kadar bunalmadım hiç ama keşke hiç doğmasaydım diye çok geçirdim içumden.Hayattan zevk alamıyorum,hiç sevgilim olmadı(gerçi erkek arkadaşımda yok denebilir) küçüklüğümden beri farklı olmamdan dolayı hep dışlandım.Ailemin de yardımıyla iyi bir eğitim ve sbs notundan sonra liseye başladım 3.senem ilçede yaşadığımdan haftaiçi yurtta kalıyorum haftasonu evci,hobilerim ve düşünce yapım çok farklı.Öğretmenlerim olsun çevremdeki abilerim olsun beni olgun,büyük biri olarak görüyorlar(ergenlik yaşamadı)diyenler de var bir tarafım çocuk bir tarafım koca bir adam oldu.Bazı şeyleri çok kafama takıyorum en ufak şeye bile o kadar üzülüyorum ki saatlerce sebebini düşünüyorum.Bir psikoloğa görün diyecekler demesin hiç samimi bulmuyorum parayı bastırıp her şeyini anlatıyorsun sonra bitiyor.Ben aynı doktorun her seferinde adımı sormasından bıktım.Keşke çevremde biri olsa.Uzman olmasına gerek yok halden anlamak yeterlidir bence.
    Neyse biraz fazla uzattım sanırım arkadaşlar tekrar merhabalar umarım iyi anlaşırız.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

yiğit daha 16 yaşındasın bir şeyleri yeni yeni kurcalıyor ve öğreniyorsun.Evet bu durumun belki bir çok nedeni olabilir.Ama bana göre çok korumacı bir ailen olduğundan bu yapın oluşmuş olabilir.İlk tavsiyem derslerine önem ver statü kavramı malesef ki önem arzediyor insanların gözünde..Ve eğer çekingensen ve statünde yoksa ezilir ve tamamen içine kapanırsın.Bunu rahatlıkla aşabileceğine inanıyorum.Sadece farklı stratejilerle farklı şeyler dene...Kendine ait becerilerin var mı? biri senle konuşsa kültür anlamında güvenirmisin kendine? Yiğit deyin ne geliyor insanların aklına çekingen ağır biri mi? Bir alana yönel ve o konuda kendini geliştir ki oradan güç alıp özgüven sağlayabilesin.Ondan sonra ailenden az destek al kendi işini kendin yap. Ailenden minimum bir şeyler bekle.Ailen ne kadar çok seni korur ve bir şeyler yaparsa senin alanın daralır.Şuan yapamazsın ama okul etkinliklerine katıl, şehir dışı varsa.İlçeden ilçeye tek başına gez biraz dolaş. Sabit kalma...Yolda bir yerlerde gözüne neler çarpıyor onları yaz, insanların seni yargılamasından korkmaman için onları düşünmemen için kendine yönelmen şart.Bu üzden de böle aktivitelerle yapabilirsin. Aşağılık komlexlerin var mı?
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Yigit
    Guest

Telefondan yazıyorum,buyuk bir eziyetle.Cevabin icin tesekkürler
    Kültürlü biriyim.Öğretmenler ve okul arkadaşlarım dahi politik ve tarihi konularda üstün bilgimi taktir ediyor.Biri sorduğunda anlatıyorum.Fikirlerimi de savunuyorum aslında konuşmamda sorun yok diksiyonum düzgün.Ancak duygusal konularda sıkkınlık ve korku basıyor.Çevremdekiler dürüst ve ağırbaşlı biri olduğumu söylerler biraz tembellik vardır bende.Ve kolay pes ediyorum daha 16 yaşındayım ve dert ettiğim şeylerin 100 mislini hayat bana yaşatacak ve ben hazır değilim.Ailemin koruyucu olduğu doğru,hala öyleler aslında bunu yapmalarını istemiyorum.Hala banyo yapmam gerektiğimi gece erken yatmam gerektiğini soğukta montumu giymem gerektiğini söylüyorlar.Her haftasonu evci çıkıyorum ona rağmen her gün 15 dk konuşuyoruz telefonla.Bir kez bile kavga etmedim kimseyle sebep canımın yanmasını istemediğimdendir,zaten kavganın kazananı olmaz ama bana gereksiz ve ahlak dışı geliyor.Belki fazla iyiyim ve herkesin iyiliğini düşünüyorum.

Yer
    istanbul

Senin ip ucun zaten elinde var...Gelişime açık ve sorgulayıcısın, ki sorunların da atlatılmasında bunlar yeterli...Çünkü psikologlarında yaptığı şey seni sana farkettirmek... Senin anneni karşına alıp bırak ben kendi karalarımı kendim alayım demen gerek, insan hasta ola ola derse geç kala uykusuz kala kala güçlenir...Seni öldürmeyen güç güçlendirir misali.Bir iki zorluk çekersin ama aşabilmeyi öğrenirsin. Bilinçaltına gönderilen sinyalleri silmen için aileninde bu konuda bilinçli davranması gerek. Yalan iyi bir şey değil, ama telefonum kayboldu de daha az konuş. Kendi kararların olsun...Aileni hiçe say asla demiyorum ama hayatının herşeyine karışmaları senin sınırlarını zorluyor. Acaba aileme sorsam mı şüphesi hep içinde kalacak...Biraz kendi başına yapacakların listesi yap. dersini aksatmadan bişeyler yap..

Yigit
    Guest

Ailemle bu konuları konuşmaya başladıktan bir süre sonra fikir ayrılığına düşüyoruz tartışma çıkması daha kötü.Dediklerinde haklısın ama aile tek etmen değil sorun ben isem çözümde bende saklı ama ben çözümü bulamıyorum.Canım çok sıkkın beni şu an en bunaltan konu bu.

Yer
    istanbul

Özgüven eksikliği olarak ele alırsak ilk özgüven kirildi nokta aile bu yüzden buradan ilk adimi atma taraftarı oldum. Ama tam olarak kendinizi analiz edebilecek biri lazım sizi tanıyan yada terapi şart. Biri ile konuşunca eleştirmekten çok korkar misin? Veya küçük düşmekten falan.

Yigit
    Guest

Eleştirilmek değilde dalga geçilmek,küçük düşürülmekten korkarım.
    Bir önemli mesele daha var ki ben aşık oldum , kız 3 yaş büyüktü ama iyiydi aramız(ilk defa bu kadar iyi)sürekli onu düşünüyorum face,whatsapp açık mı bakıyorum bu takıntı mıdır yoksa normal bir durum mu.Sanki her şey normal bir de bu çıktı başıma.Reddedilmekten korktuğumdan kıza açılamadım ama ben duygularımı saklayamıyorum sevdiğimi biliyor diyebilirim.Yinede ara sıra konuşuyoruz.Ben jafaya çok takıyorum ve red yemek beni yıklarca depresyona sokabilir.

Çıraklık Dönemi

Alıntı Yigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eleştirilmek değilde dalga geçilmek,küçük düşürülmekten korkarım.
    Bir önemli mesele daha var ki ben aşık oldum , kız 3 yaş büyüktü ama iyiydi aramız(ilk defa bu kadar iyi)sürekli onu düşünüyorum face,whatsapp açık mı bakıyorum bu takıntı mıdır yoksa normal bir durum mu.Sanki her şey normal bir de bu çıktı başıma.Reddedilmekten korktuğumdan kıza açılamadım ama ben duygularımı saklayamıyorum sevdiğimi biliyor diyebilirim.Yinede ara sıra konuşuyoruz.Ben jafaya çok takıyorum ve red yemek beni yıklarca depresyona sokabilir.

bu modern ergenlik.sevmek ilehoşlanmak arasında gidip geliyruz.kızın kişiliğini ne kadar biliyorsun?

Yigit
    Guest

Ben 2 defa aşık oldum ve kızı iyi tanıyorum.Çok iyi değil ama sevecek kadar demek ki.

Yigit
    Guest

Hoş buldum,teşekkürler.

Sayfa 1/2 12 SonSon