4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Bencillik..

Banned

Standart Bencillik..

Gerçekten bencil olan insanlar hayatta hep kazanır mı? Ya da güçlü olan kişiler aklını kullanan kişiler duyguları değil mantığıyla hareket edenler hep başarılı olan insanlar mıdır sizce? Bana göre hayatı bencil kullanmak en doğrusu bencil olabilmek değil dışarıya bencil olarak görünmek en mantıklı olandır her zaman güçlü durmak değil yeri ve zamanı geldiği zaman karşındaki kişilere karşı güçlü durabilmek önemli. Sen tutup küçük bi çocuğa karşı güçlü olduğunu göstersen ne olur ki! Hiç bişey elde edemezsin. Hayatta bişeyler yapmak önemli değil yaptığınız şeylerin size kazandırdıkları önemlidir..

protagonist
    Guest

Güçlü olmak için sadece aklını ya da sedece duygularını kullanmalıdır insan diye bi şey diyemem. Hepsinin yeri farklı gerektiğinde aklını gerektiğinde ise duygularını kullanabilmeli insan. Sadece aklını kullanan insan bencil, sadece duygularını kullanan insan ise kolayca kandırılır hale gelebilir. İkisini kullanmak yani hem kendin hem de çevrendekiler için mantıklı karar alıp başarılı olur insan. Burda duygular çevrendekileri de düşünmeye başladığında devreye giriyor bence. Bencillik aklını kullanıp hiç zarar etmeyecek, kayba yol açmayacak şekilde karalar almaya yol açarken duygular işin içine girince benden öte sen de başlar eylemlerinde yer almaya. İkisini dengede tutmak da işte mesele de orda. güçlü olmak ise sadece maddi anlamda değil manevi anlamda olduğunda ve yeri geldiğinde gösterildiğinde anlamlanır.

Banned

İnsan güçlü olmak için aklını kullanmalı duygularını değil. İnsanları yenik düşüren hep duygularıdır başka bir şey değil. Hayat bazen duygularımızla hareket etmemizi sağlar bize ama güçlü insan mantığıyla hareket eder duygularının kendini yenik düşürdüğünü bilir çünkü. Güçlü olmak maddiyatla değil akılla olur beynine doğru yerde kullanabilmekle olur.

Karar Dönemi burcuburcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara

Alıntı Strathmore Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten bencil olan insanlar hayatta hep kazanır mı? Ya da güçlü olan kişiler aklını kullanan kişiler duyguları değil mantığıyla hareket edenler hep başarılı olan insanlar mıdır sizce? Bana göre hayatı bencil kullanmak en doğrusu bencil olabilmek değil dışarıya bencil olarak görünmek en mantıklı olandır her zaman güçlü durmak değil yeri ve zamanı geldiği zaman karşındaki kişilere karşı güçlü durabilmek önemli. Sen tutup küçük bi çocuğa karşı güçlü olduğunu göstersen ne olur ki! Hiç bişey elde edemezsin. Hayatta bişeyler yapmak önemli değil yaptığınız şeylerin size kazandırdıkları önemlidir..
    Bireyi mutlu eden bir kararı neresiyle aldığı neden önemli olsun ki...Başkasının mutluluğu beni mutsuz ettiyse bu sadece benim sorunum olmuştur sonuçta,onun değil.Aksi durumda olan ben olsam,birini rahatsız etsem (bir yerimden verdiğim herhangi bir kararla) ama ben mutlu olsam;mutsuzluğunun sorumlusu ben miyim yani? Her yaşam başka bir yaşamla tamamlandığına göre ve biz insanlar sosyal(!) varlıklar olduğumuza göre,mutlaka etki-tepki prensibinin bir yerinde yer alacağız.Aslında sorun sadece devam edebilme sorunu..Devam etmek gerek...Evet...(E buna da bir karar vermek gerek,zor ama)
    Kendini boşa harcamış olur insan,dilediğine ulaşıp da sevinç duymazsa.Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi;yıkmakla kazandığın yapmacık bir mutluluksa.
    MACBETH'ten alıntıdır.