10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kendimi Tanımak

Karar Dönemi

Lightbulb Kendimi Tanımak

Merhabalar,

Sizlere çok uzun süredir muzdarip olduğum bir sorunumu paylaşacağım.18 yaşındayım ve üstün zekaya sahibim.

Yaklaşık 4 yaşımda varoluşsal sorunlarla uğraşmaya felsefi sorular üretmeye sürekli olarak psikanaliz yapmaya başladım.İçine kapanık,izole bir yaşam sürüyordum.İlerleyen yıllarda ebeveynlerim boşandılar.Takip eden süreçte bir takım ailevi sorunlar yaşadım.Bir düzen hiç olmadı.Benden akademik olarak yüksek başarı beklerken sürekli olarak yerin dibine geçiyordum.

Uyumakta zorluklar çekiyorum.Yemek yerken en büyük hayallerimden birini yaşarken bile hiçbir şey hissetmiyorum.Bir robot gibi yaşamıma devam ediyorum.Orta okuldan beri nadir olarak birilerinin bana adımla seslenildiğini duyuyorum(sanrı).Çok büyük yalnızlık hissediyor ve sürekli kararsız kalıyorum.Çıkartmalarda oluşan hava kabarcıkları gibi sadece birilerinin ötelemesiyle yaşamımı sürdürüyorum.Kimse tarafından anlaşılmıyorum.Sürekli olarak intiharın tek çıkar yol olduğunu düşünmekten başka işim olmuyor.

Bir süredir psikolog ve psikiyatrist ile görüşüyorum.Beni anladıklarına emin değilim.Bir aydır 0.5mg Risperdal ve 10mg Paxil kullanıyorum.İlaçların,görüşmelerin hiçbir faydasını görmüyorum.Sadece sürekli para harcattığım için ailemden baskı ile karşılanıyor.

Bu ayın sonunda YGS sınavı beni bekliyor ancak derslere hiç bakamıyorum.Sürekli ilgilensemde içten içe reddetme yaşamaktayım.Olası sonuçlarda korkuyorum.

Sizden ricam net olarak olmasada neyim olduğu hakkında bilgi verip gerekli yönlendirmeleri yapmanızdır.
    Teşekkürler

Banned
    Yer
    utopia

Merhaba,hosgeldiniz ve gecmis olsun
    Psikiyatr ve psikolog gozleminde tedavinizin devam ettigini belirtmisiniz.Psikiyatriniz sizi hastaliginiz konusunda bilgilendirilmis olmali..Fakat, kulanmis oldugunuz ilaclar ve doz ayarlamalari, bana enteresan geldi.Genelde, baslangic dozu olarak olarak onerilen dozun oldukca altinda.Bunun ozel bir nedeni varmi?

Karar Dönemi

Alıntı Kimene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,hosgeldiniz ve gecmis olsun
    Psikiyatr ve psikolog gozleminde tedavinizin devam ettigini belirtmisiniz.Psikiyatriniz sizi hastaliginiz konusunda bilgilendirilmis olmali..Fakat, kulanmis oldugunuz ilaclar ve doz ayarlamalari, bana enteresan geldi.Genelde, baslangic dozu olarak olarak onerilen dozun oldukca altinda.Bunun ozel bir nedeni varmi?
    Kesinlikle özel bir nedeni yok.İlaçlara sıcak baktığımı belirtmiştim.

Karar Dönemi

Alıntı zivrisinek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    18 yaş üstündeyim ve üstün zekaya sahibim demişsin, herhangi bir doktor veya uzman böyle bir teşhismi koydu yoksa tamamen şahsi fikrinmi?
    Doktor tarafından gerekli testlerden sonra böyle bir teşhis konuldu.

Karar Dönemi

Alıntı zivrisinek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne tarz testler uygulandı açıkyalabilirmisin?
    WISC-R testi uygulandı ve mülakat yaptı.

Banned

üstün zekaya sahip olan birinin akademik başarıları olur. örneğin matematik fizik derslerinde pek çalışmadan üstün başarı gösterir. herkes harıl harıl çalışırken eleman pek ilgilenmez ama üniversite giriş sınavında herkesten yüksek puan alır.
    bu tür zeka testleri yanıltıcıdır. üstün zekayı IQ testleri değil kişinin hayatta gösterdiği icraat belirler.
    senin okulda ya da herhangi bir ilgi alanında böyle sıradışı bir başarın oldu mu? senin okuldaki arkadaşların senin için üstün zekalı diyor mu?

Karar Dönemi

Orta okuldayken girmiştim sınava ve evet yaşantımda belli oluyor.Zaten mülakatta soruyorlar.Bunların hepsini bir kenara bırakıp asıl soruya yönelirsek sevinirim.
    Konu Geçici tarafından (17-03-2012 Saat 07:51 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Ah şu sınav yok mu! Bence sen, senden bir şeyler beklendiğini düşündüğün için (üstün zekalı olman nedeniyle) sınavı fazla takıyorsun sınavın sonucuna odaklanmayıp onun yerine bir çalışma temposu tuttur ve düzenli çalış. Sınav sonucunu dert etme benim için hayırlı olanı diye düşün hem kazanamazsan ne olmuş bir daha girersin ucunda ölüm yok. Bende çok dert ediyordum ve kazanamadım Bu böyle bir şeylerin iyi gideceğine inanmak çok çok önemli şahsen kimseyi bağlamaz "iman etmedikçe cennete giremezsiniz"i(huzura eremezsiniz ) böyle algılıyorum.

ah şu üstün zekalı gence bir bakın hele, "Sürekli olarak intiharın tek çıkar yol olduğunu düşünmekten başka işim olmuyor." diyormuş üstelik. Yaklaşık 2 yıl önce zekanın çok değerli bir şey olduğunu düşünürdüm ve ondan öncesinde de fikrim aynı düzeydeydi. Ancak tanıştığım bir hatun bana bunun tam tersini yaşattı. İlk başlarda önemsememiştim, ama daha sona bilinçaltımda olanlar tekrar canlandı. Ve eminim ki,zekadan daha önemlisi bize gerçekte ne lazım, nasıl elde edebiliriz. Hislerine de önem vermelisin, onları da beslemelisin. Kendini Çok yalnız hissettiğini yazmışsın. Neden böyle hissediyorsun? Gerçekte öyle olmadığı halde anlık bir yanlış zihinsel düşüncene saplanıp kalmış da olabilirsin. Her an her şey değişiyor, seni şu an anlamayan, 1 saat sonra ya da bilmem kaç gün sonra belki de anlayacaktır. Bu arada ne için kararsız kalıyorsun? onları da belirtirsen daha iyi olur. Belki de senin yaşamana ve canlı olmana yetecek ve seni tatmin eden hedefin yoktur.
    "An honest man is always a child." "All men's souls are immortal, but the souls of the righteous are immortal and divine. " "Beauty is a short-lived tyranny. ""He is richest who is content with the least, for content is the wealth of nature. " "I am the wisest man alive, for I know one thing, and that is that I know nothing. " "Once made equal to man, woman becomes his superior. "

Karar Dönemi

Alıntı hightemplar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ah şu üstün zekalı gence bir bakın hele, "Sürekli olarak intiharın tek çıkar yol olduğunu düşünmekten başka işim olmuyor." diyormuş üstelik. Yaklaşık 2 yıl önce zekanın çok değerli bir şey olduğunu düşünürdüm ve ondan öncesinde de fikrim aynı düzeydeydi. Ancak tanıştığım bir hatun bana bunun tam tersini yaşattı. İlk başlarda önemsememiştim, ama daha sona bilinçaltımda olanlar tekrar canlandı. Ve eminim ki,zekadan daha önemlisi bize gerçekte ne lazım, nasıl elde edebiliriz. Hislerine de önem vermelisin, onları da beslemelisin. Kendini Çok yalnız hissettiğini yazmışsın. Neden böyle hissediyorsun? Gerçekte öyle olmadığı halde anlık bir yanlış zihinsel düşüncene saplanıp kalmış da olabilirsin. Her an her şey değişiyor, seni şu an anlamayan, 1 saat sonra ya da bilmem kaç gün sonra belki de anlayacaktır. Bu arada ne için kararsız kalıyorsun? onları da belirtirsen daha iyi olur. Belki de senin yaşamana ve canlı olmana yetecek ve seni tatmin eden hedefin yoktur.
    Sırasıyla cevaplarsam:Sürekli olarak bir şeyler öğrenmeye çıkarımlar yapmaya teoriler yarattığınızı düşünün bir süre sonra bunlar sizin için maddesel varoluştan önemli olur.Çünkü ancak bunlar sizi meşgul etmektedir.Nasıl bir doktor konuşmalarında sürekli latince kelimeler kullanarak anlatımın gücünü bozuyorsa bende aynını yapıyorum.Bir kimsenin sürekli öğrenmesi ama bunları kullanmaması öngörülemez.Sizin uğraştıklarınız asla dünya üzerindeki bir kimseyle aynı değil.İnsanlar üzerinde yaptığım deneyler beni güldürüyor.Size armut desem aklınıza armut gelir öyle değil mi? Peki benim aklıma neler geliyor...Zeka her ne kadar insanın en büyük gücüyse kontrolsüz güç güç değildir.Elbette iş bu kadar basit değil sizin yaptığınız konuşmalar,espiriler ya da her hangi bir şey temas halinde olduklarınıza o kadar anlamsız geliyor ki konuyu kavrayamıyorlar.Siz de yabancılaşıyorsunuz.Türkçesi olmayan bir mayalının Konya'da dolaşması gibi oluyor.Siz onlara onlar size yabancı.

Kararsız kalmanın depresyon kaynaklı olduğuna inanıyorum insanın içinden hiçbir şey gelmezken karar vermesi zaten olağan değil.

Hedef gerçekten beni de çok düşündürüyor.İlgi alanım gördüğümüz duyduğumuz ve bunların dışındakiler olunca duygularınız tanrısallaşıyor.Her şeyi yapma özelliğine sahip ve her şeyi yapmak istiyorsunuz başka ne olabilir ki.

Alıntı ay_ışığı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamm............
    insanlarla iletişimin zayıf ,neden çünkü snei anlamadıklarını düşünüyorsun,sana istediğin cevapları veremiyorlar ,kendini bu kadar zorlama derim.akışına bırakabilsen fazla düşünmesen ,ruhunu serbest bıraktığın an herşey düzelecek buna eminim...sanıırm arkadaşın yok .yanlızlığın bundan ,beynine telkin verebilirsin farklı şekilde ,normal olduğunu söle,pozitif düşünmeye çalış,herşeyden önemliside kendini sevv kocaman hemde,ruh halini,düşüncelerini,kişiliğini,saçmalamalarını,öf kelerini,karamsarlığını yani sana ait ne varsa sevv ,bunlar seni sen yapan özellikler anlatabildimmi.kendini dışlama,anarmol değilsin ki..bi etrafına bak gözlemle millet uçmuş inna sen normal kalıyosun onarın
    yanında ciddiyim : )
    piskiyatrisler ilaçlar bi yere kadar sana yardımcı olur unutma..asıl kendine yardım edecek olan sensin............
    intihara gelince sen bu kadar pasipmisin ,zayıfmıısn mucadele etmeyecekmiisn cevrendeki insanlara hayata inat ...........inan bunalımda olan bi sen değilsin ,
    unutma : yaşamak bi uyum savaşıysa,zorlanmada bunun bedelidir ........
    kendinle barış artık,bana güven nasıl herşey değişecek bak......biliyorum ki sen oldukça güçlü bi çocuksun bizi bulup sıkıntını paylaşabildiysen eminim ki bununda üstesinden çok rahatlıkla geleceksin........kendine güven silkilen kalk ve savaş ,
    kiminle mi ? KENDİN LE
    gücüm yok masalları sakın anlatma bana.yapamıyorum,olmuyor, denedim , anlamam ben bunları vızıldama sadece uygula tamammı

sana senden başka yardım edecek kimse yok ,içindeki gücü bul oraya çıkar ,hepsi bu

şimdi kendine kocamannn iyi bak güzel davran ,aynaya baktığında nasıl birini görmek istiyorsan ona dönüştür kendini....... ( ben sana inanıyorum ) .yapabilirsin........... : )
    Öncelikle sana teşekkür ederim.Ben bile kendime inanmazken bu desteğin gerçekten çok hoş.Maalesef senin kadar duygusal değilim.Angarya iş yaptırmak anayasanın 18. maddesine göre yasaksa bana göre de sosyal saçmalıklarda bulunmak,derslerle ilgilenmek öyle.Belirtmeliyim ki son zamanlarda ilaçların etkisiyle çok rahatladım.Hatta şunu söyleyebilirim hafiften mutluyum.Benim gibilerin büyük sorunu "normalleşme" çabası.Desteğin için tekrar teşekkür ederim.