Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: dismorfofobi(ayna hastalığı)

Standart dismorfofobi(ayna hastalığı)

Arkadaşlar ben 5 senedir dismorfofobi hastasıyım.kendimi çirkin görüyorum.ilk başta sivilceler başıma dert olmuştu daha sonra sivilcelerim geçti ancak ben sürekli yüzümüm kızarık olduğunu lekelerin olduğunu hatta bazen yüzümün haşlanmış olduğunundan şikayetçiydim.ve aynaya bakmaktan çok korkarım bazende saatlerce ayna karşısında geçiririm.aklımda sürekli bu takıntılarım vardır.ama şu ki çevremde bir çok kişi bana yakışıklı diyor.annem bazı akrabalarım hatta tanımadağım bazı kişiler yada uzun süre sonra ilk kez karşılaştıklarım bana yakışıklı diyor.ama ben hep kendimi çirkin gördüğümden dışarı bile çıkmak istemeyen kızlara karşı açılamayan fazla arkadaşlık kuramayan biri oldum.bu hastalık nedeni ile doktorum bana aynen sana açık söylüyorum sen yakışıklı bir çoçuksun normal değil normalin bile üstündesin dedi.ben kendimi aynaya baktığım bazen göz altında kızlarıklıkları büyükj çizgiler bazen yanaklarda kızarıklıklar bazen nokta nokta kırmızımsımlar görüyorum.
    bana bu konuda yardım edecek bildiklerini paylaşacak destek verecek yada bu hastalığı taşıyan yada yakınlarında bu hastalığı olan kişilerden konu ile ilgili yorum istiyorum.

goffee
    Guest

Takıntı bir hastalıktır tedavisi vardır.
    En yakın arkadaşlarımdan biri aynı zamanda akrabam yüzündeki gözeneklerin içine kadar egilip onları inceleyip takıntı yapmıstı.
    Ona ne kadar cildin herkesin cildinden güzel dedimse anlatamadım.
    Bazen neden anlamıyorsunuz anlamıyorum.
    Yeğenimde sivilce ve kızarıklık problemi vardı söyledik tedavi oldu.
    Birşey olsa söyleriz yani.
    Yani seni görmediğim için bilemiyorum ama bu kadar kişi söylediyse sorun onlarda değildir sendedir.
    Konu goffee tarafından (16-08-2011 Saat 03:47 PM ) değiştirilmiştir.

5 sene önce ergenlik döneminde tabiki sivilce sorunu gerçekti ancak son 2.5 senedir sivilce sorunum yok ama şimdide yüzümde bazı anormallikler olduğu kanaatindeyim.ancak bu sorunlar öle ki günden güne değişiyor gözlerimişn altında çizgiler görürken bir gün sonra gözlerimin altında hiç birşey yok ama yanaklarımda kızarıklık var.başka zaman kızarıklık yok gözenekler çok geniş başka zaman gözenek sorunu yok nokta nokta kızarıklık var başka zman hepsi bir arada var çevremdekiler bişey yokki yüzünde normal ben nasılsam sende ölesin diyor ama gözlerim öle demiyor işte.arkadaşlarıma soruyorum ben nasılsam sende ölesin dışarda gördüğün bir insanın yüzü ile senin yüzün arasında hiç bir fark yok diyorlar.ama ben kabullenmeye başlasam bile aynada bazen gördüklerim benim kafamı iyice karıştıyor.şu an eskisine göre daha iyiyim hastalığıma inanmaya başladım ama hala hastayım.tedavi görüyorum ve zamanla iyileşmeyi umuyorum.

m€rv€
    Guest

goffee arkadaşımız dediği gibi tedavisi varsa tedavi ol bence ve kafana takma bence bazen banada oluyo böyle şeyler ama çevrendeki insanlar sana yakışıklı diyosa öylesine sölemiyoya bence çevrendeki insanların düşüncelerine kulak ver ve durmadan yüzünde bişeyler olduğunu düşünürsen öyle görürüsün

şu an tedavi oluyorum yeni başladı sayılır.çevremdeki insanların en azından beni uzun süre sonra görenler yakışıklı diyor yada 2-3 arkadaş beraber yürürken beni yakşıklı olarak diğer arkadaşlarımdan ayıran insanlar bile var.üstelik hastalığımı bilmiyolar yani beni kandırma ihtimalleri bile yok.

goffee
    Guest

Alıntı cantercan61100 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 sene önce ergenlik döneminde tabiki sivilce sorunu gerçekti ancak son 2.5 senedir sivilce sorunum yok ama şimdide yüzümde bazı anormallikler olduğu kanaatindeyim.ancak bu sorunlar öle ki günden güne değişiyor gözlerimişn altında çizgiler görürken bir gün sonra gözlerimin altında hiç birşey yok ama yanaklarımda kızarıklık var.başka zaman kızarıklık yok gözenekler çok geniş başka zaman gözenek sorunu yok nokta nokta kızarıklık var başka zman hepsi bir arada var çevremdekiler bişey yokki yüzünde normal ben nasılsam sende ölesin diyor ama gözlerim öle demiyor işte.arkadaşlarıma soruyorum ben nasılsam sende ölesin dışarda gördüğün bir insanın yüzü ile senin yüzün arasında hiç bir fark yok diyorlar.ama ben kabullenmeye başlasam bile aynada bazen gördüklerim benim kafamı iyice karıştıyor.şu an eskisine göre daha iyiyim hastalığıma inanmaya başladım ama hala hastayım.tedavi görüyorum ve zamanla iyileşmeyi umuyorum.

Bak bu söylediklerin dışardan gözlemlenebilcek kadar olsaydı birileri sana bunu söylerdi.
    Bu söylediklerin her insanda oldugu kadarsa zaten normal bir durumdan söz ediyorsundur.
    Gözlerinde sorun var mı?

gözlerle alakası yok anladığım kadarı ile dismorfofobi hakkında fazla bilgin yok gözler görür ama onu yöneten beyindir.beyindeki bazı norolojik sorunlar buna yol açar.

m€rv€
    Guest

bence tamamen beyninin bir oyunu bu şizofren hastaları nasıl olayan şeyleri görüyosa seninkide buna benzer bişey bence

evet şizofreniye benzer bir hastalık.kişinin çok küçük kusur bile olsa onu büyütmesi hatta hayali bir kusur üretmesidir bu hastalık.

goffee
    Guest

Alıntı cantercan61100 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gözlerle alakası yok anladığım kadarı ile dismorfofobi hakkında fazla bilgin yok gözler görür ama onu yöneten beyindir.beyindeki bazı norolojik sorunlar buna yol açar.

Ama sen garip şeyler gördüğünü söylüyorsun?
    Yani görmüyorum ama içim rahat etmiyor gibi şeyler söyleseydin başka şeylerden şüphe ederdim.
    Bu arada evet dismorfobi hakkında bilgim yok.

Sayfa 1/3 123 SonSon