8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Concerta 36Mg & Lustral 50Mg

Karar Dönemi

Standart Concerta 36Mg & Lustral 50Mg

İyi günler.Adım Yiğit Lise son öğrencisiyim.Geçmişte yaşadıklarımdan ve küçüklükten beri başımın tatlı belası olan hiperaktiflikten dolayı doktora gittim.Doktora anlattıklarım doğrultusunda bana Concerta 36Mg & Lustral 50Mg ilaçları verdi.İlaçları verdiğinde araştırdım biraz nedir neyin nesidir diye ve o kadar problem yaratacak yanetkileri olmadığını okudum 1-2 yerde ne kadar doğru bilmiyorum.Şimdilik hayatımda bir sorun yok ancak bir rehber öğretmenim var kişisel.Ders çalışma, öğrenmede yardımcı oluyor.Bu ilaçları kullandığımı biliyor ve bana kullandığımdan beri hep suratımın asık olduğunu sanki bi sorunum varmış gibi durduğumu bu ilaçları bırakmamı söylüyor ve biraz daha kullanırsam kişiliğimde kalıcı değişiklikler olacağını söylüyor.Doktor kontrolünde bırakılması gereken ilaçlar olduğunu biliyorum bilinçsiz bir hareketimde aşırı sinirlilik olma ihtimali varmış sanırım.Çevremdeki insanlar bana pek böyle şeyler demedi rehber öğretmen hariç.Bu ilaçları uzun süre kullandığımda kişiliğimde değişiklik olur mu ? olursa kalıcı mı olur ? Ne yapmalıyım sizce ?
    Bu arada ilaçları kullanalı 1 ay oluyor YGSden 2 hafta önce gitmiştim doktora.

Mehmet
    Guest

Alıntı jpn26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi günler.Adım Yiğit Lise son öğrencisiyim.Geçmişte yaşadıklarımdan ve küçüklükten beri başımın tatlı belası olan hiperaktiflikten dolayı doktora gittim.Doktora anlattıklarım doğrultusunda bana Concerta 36Mg & Lustral 50Mg ilaçları verdi.İlaçları verdiğinde araştırdım biraz nedir neyin nesidir diye ve o kadar problem yaratacak yanetkileri olmadığını okudum 1-2 yerde ne kadar doğru bilmiyorum.Şimdilik hayatımda bir sorun yok ancak bir rehber öğretmenim var kişisel.Ders çalışma, öğrenmede yardımcı oluyor.Bu ilaçları kullandığımı biliyor ve bana kullandığımdan beri hep suratımın asık olduğunu sanki bi sorunum varmış gibi durduğumu bu ilaçları bırakmamı söylüyor ve biraz daha kullanırsam kişiliğimde kalıcı değişiklikler olacağını söylüyor.Doktor kontrolünde bırakılması gereken ilaçlar olduğunu biliyorum bilinçsiz bir hareketimde aşırı sinirlilik olma ihtimali varmış sanırım.Çevremdeki insanlar bana pek böyle şeyler demedi rehber öğretmen hariç.Bu ilaçları uzun süre kullandığımda kişiliğimde değişiklik olur mu ? olursa kalıcı mı olur ? Ne yapmalıyım sizce ?
    meraba arkadaşım..öncelikle aramıza hoşgeldin,kullandığın ilaçlardan lustral i duydum sadece.hafif bi antidepresandır,rahatlatır insanı herhangi bi kalıcı etki oluşturacaklarını düşünmüyorum.çünkü bu tür ilaçlar dönemlik düzeltmeler yaratır,o an sorun yaşıyorsan iyi gelir..yan etkileri de böyle mesela,çoğu görme bulanıklığı,ara sıra huysuzluk,uyku durumu-mayışma ve cinsel isteksizlik yaratır fakat hiçbiri kalıcı değildir,ilaç kullanımı kesildiğinde eskisi gibi olunur.kişiliğinde de asla kalıcı bi değişiklik olmaz.kişiliğini en çok yaşadığın şeyler ve genetik yapı belirler..rehber öğretmen konusuna gelince,başkasının değil bence senin ne hissettiğin daha önemli.faydasını görüyor musun?nasıl hissediyosun şuanda?bunları araştır bence kendine çok iyi bak,sağlıklı günler diliyorum...

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şu kadarını söliyim öncelikle, rehber öğretmenin böyle bir yetkisi olamaz Böyle bir şey yaparsa mesleğini kötüye kullanmış olur.
    Kendi deneyimlerimi söylersem, kişiliğime bi etkisi olmadı. Bazı yan etkileri olabilir ama ilaca alışınca geçer onlar da.
    Yani rehber öğretmenin seni son derece yanlış yönlendiriyor, ilk gözüme çarpan bu. İlaçlarınla ilgili yorum yapması da, senin üzerinde olacağını düşündüğü etkileri söylemesi de hem mesleği dışı, hem etik kurallara uymuyor hem de bilgisi olmayan bi konuda nasıl böyle rahat konuşuyor anlamış değilim
    (Burada psikolojik danışma ve rehberlik hakkında daha yeterli bilgisi olan arkadaşlarda bu konuda sana yardımcı olabilirler.)

Bi de şunu düşünüyorum, sadece onun böyle bir şey söylemesi ilginç. Sanırım ona olan bağımlılığının azalmaması için böyle bir davranış içine girmiş. (ben iyi niyet sezemedim..)
    Konu balık tarafından (18-04-2011 Saat 11:57 PM ) değiştirilmiştir.
    Hayatı emen karanlık.

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşın dediği gibi etkisi kalıcı değildir doktorun senin için bu ilaçları uygun görmüş belki yazmaya bilirdide ilaçlarına devam et doktorunla konuşmadan bırakmamanı tavsiye ederim.
    HAYALPEREST

Karar Dönemi

ben kendimi iyi hissediyorum.Çevremdeki insanlarda benim pek değişmediğimi söylüyor.Zaten öyle olsa herkes sorardı sanırım.Rehber hocası mı konuştu bilmiyorum ama ailemde demeye başladı.Bağımlılık yapar.Seni değiştirdi diye.Ben iyice sinirlenip kızınca kendin bilirsin nasıl iyi hiseddiyorsan öyle devam et dediler.Başka bi psikiyatriste gidip konuşsam mı yada kendi psikiyatristime gidip sorsam mı ? internette bu tür ilaçların pek bağımlılık yapmadığı söyleniyor.

Mehmet
    Guest

ben kendimi iyi hissediyorum.Çevremdeki insanlarda benim pek değişmediğimi söylüyor.Zaten öyle olsa herkes sorardı sanırım.Rehber hocası mı konuştu bilmiyorum ama ailemde demeye başladı.Bağımlılık yapar.Seni değiştirdi diye.Ben iyice sinirlenip kızınca kendin bilirsin nasıl iyi hiseddiyorsan öyle devam et dediler.Başka bi psikiyatriste gidip konuşsam mı yada kendi psikiyatristime gidip sorsam mı ? internette bu tür ilaçların pek bağımlılık yapmadığı söyleniyor.
    bu ilaçlardan çok tanıdığım var kullanan..hatta ben de şuanda kullanıyorum,tıp fakültesinde okuyorm arkadaşım bağımlılık yapması söz konusu değilbırakma dönemi biraz uzun sürmeli sadece o kadar.başka sıkıntı yok.

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bence kendi psikiyatrına danışman daha mantıklı. Dediğim gibi rehber öğretmenin kendi yetkisinde olmayan şeyler söylüyor. Yani ona güvenebileceğini sanmıyorum..
    Hayatı emen karanlık.

Karar Dönemi

Arkadaşlar, hiç bir şekilde bir tıp doktorunun kullanmanızı önerdiği ilaç hakkında tıp doktoru olmayan birisinin söylemlerine itibar etmeyin. Bir doktorun reçete ettiği ilaçla ilgili yorum yapabilecek tek branş, gene tıp doktorudur. Rehber öğretmenler ya da psikologlar, ilaçlar hakkında hiç bir yorum yapma beceri, yetenek veya formasyonda değildirler.

Concerta'yı sadece psikiyatri uzmanı tıp doktoru reçete edebilir. Liseden sonra 6 sene tıp fakültesine giden, sonrasında 6 sene psikiyatri uzmanlık eğitimi alan ve 2 sene mecburi hizmetini tamamlayan, yani liseden sonra 14 sene eğitim almış olan birisinin reçete ettiği ilaçla ilgili olarak, liseden sonra 4 sene edebiyat fakültesinde öğrenim görev kişinin yorumu yeterli formasyonda olmayaca düşüncesindeyim.

Dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar hakkında Psikiyatr Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tam tedavisi için şu çok önemlidir: DEHB, çocuk psikiyatristi, aile ve okul işbirliği ile çok yönlü olarak ele alınmadığı taktirde tam olarak başarı sağlanması zorlaşır. İlacın bir DEHB`li öğrenci için gerekli olup olmadığına, öğrencinin klinik tablosunu değerlendirerek, sadece uzman tıp doktoru olan çocuk psikiyatristi karar verebilir. Ancak ilacın kullanımıyla ilişkili olarak ailelerin ciddi kaygıları olmaktadır. Bunun en önemli sebebi ilacın olası yan etkileri ve bağımlılık yaptığı ile ilgili medyadan edinilen yanlış bilgilerdir.

İlaçlar bu hastalığın tedavisinin çoğu zaman bir parçası olmaktadır. Bunun nedeni, tedavide kullanılan ilaçların DEHB’de görülen biyokimyasal dengesizlikleri düzenleyerek olumlu etkiler göstermesi ve çocuğu tedavisi sürecini olumlu etkilemesi nedeniyledir. Sıklıkla kullanılan ilaçlar, santral sinir sistemi stimulanları olan amfetamin türevi ilaçlar (Ritalin, Concerta, Adderal vb.), antidepressanlar, klonidin, pemolin, karbamazepin vs.’dir. Bunlardan özellikle dikkat fonksiyonları üzerine olumlu etkileri olan ve Metilfenidat içeren Ritalin ve Concerta isimli ilaçlar ülkemizde sıklıkla reçete edilmektedir. Metilfenidat; 1930’lardan beri bilinmekte ve sadece bu durumda değil; aşırı uyku hali ile giden ve “narkolepsi” dediğimiz hastalıkta da öncelikli olarak kullanılmaktadır.

Kaynak ve makale devamı: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-1...n-ilaclar.html