Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: lütfen yardım...

Karar Dönemi

Unhappy lütfen yardım...

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum. Benim bir " DERDİM " var. Bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum..

Çok güzel , temiz saf duygular ile bağlı olduğum kız arkadaşımın ( evlenmeyi düşünüyorum ) benden önce biri ile 3-4 ay bir birlikteliği olmuş. Ailevi nedenlerden ötürü ayrılmak zorunda kalmışlar. Zannediyorum , delikanlının yaşam tarzı yada ailesi ile ilgili bir konu. Zamanla kız arkadaşımda bu arkadaştan soğumuş bir şekilde ayrılmış.

Ayrıldıktan sonra hali ile delikanlı hayatında çok büyük bir boşluk hissetmiş. Unutmak için her türlü yolu denemiş. Esrar , Eroin , alkol vb. Ailesi bunu reddedince daha kötü bir durum içerisinde kalmış. Babasının ayağına sıkmış. Ve sürekli kendisini öldürmekten az bir zamanı kaldığından bahsediyor. Bu arkadaş Şizofreni hastası 2 gündür tedavi oluyor. Dün arkadaşı aradım uzun uzun konuştum , herkesin kendince haklı nedenleri olduğu gibi , pişmanlıkları da vardır. Haklı nedenlerini ve pişmanlıklarını dile getirdi anlayışla dinledim. Hastalığını ne kadar saklasa da üzerine gitmedim..Anlayabiliyorum. Ona iyi olacağını , herşeyin yoluna gideceğini aslında iyi bir kişilikte delikanlı biri olduğunu söyledim. Tüm bunları içimden gelerek söyledim... O da bana ;

"Kardeş bana şeytan kötü şeyler söylüyor birilerine zarar vermemek için kendimi zor tutuyorum" diyor. Ama benim samimiyetimi anlayınca bana şunu söyledi.

" Ben onu o kadar seviyorum ki sadece onun mutlu olmasını istiyorum. Senden tek bir ricam var onu mutlu et. Sonsuza kadar onu sev. Evlendiğiniz zaman 5 yılda bir de olsa bana mutluyuz diye mesaj at. Bana çok büyük yeminler ve en ağır sözlerle ; Bundan sonra o kız benim dünya ahiret bacımdır. Sizin sevginize saygı duyuyorum. Bu saatten yeniden dünyaya gelsem yine ona o gözle bakmam. Biri onun canını sıkar elimden geldiği kadar yardım edebilirim. Ben gemileri yaktım , o kızı da toprağa gömdüm.. O öldü benim için. Gönlünüz rahat olsun sizin temiz sevginize saygı duyacağım. Olur da bir gün aynı ortamda bulunmak zorunda kalırsam , kafamı kaldırıp bakmayacağım " vb. Bunun gibi şeyler söyledi. Şahsen takdir ettim. Ve sonra Facebook şahsi sayfasındaki kız arkadaşım ile olan bazı hatıraları sildi.

Şimdi benim endişem şu yönde. Bugün böyle diyor , yarın yine aynısı gibi davranırsa ? Sürekli az zamanı olduğunu ve kendini öldüreceğini söylüyor. Endişe ediyorum, kendine veya arkadaşıma zarar vereceğinden. Şiddetli bir yere varılmayacağını da biliyorum. Dövsen , yaksan , yıksan , elini kolunu kessen faydasız. Zaten ölümü arzulayan biri için bunlar geçerli bir durdurma yöntemi değil..

Evet arkadaşlar ; Endişe ediyorum. Ben bu kız ile evlendiğim zaman aynı şekilde karşıma çıkarsa onu öldürmek zorunda kalacağımdan , ve bir çok insanın zarar görmesinden endişe ediyorum..

Anlayacağınız çok zor bir durumdayım. Kolundaki iğne izlerini de gördüm.. Gerçekten o da zor durumda. Şimdi sanırım bir yerde çalışıyor. Nasıl yaşıyor diye sorarsanız pek de iyi değil..

Bu konuda fikirlerinizi istiyorum.. İçimde hep bir sıkıntı olarak yaşamak istemiyorum. Umarım beni anlıyorsunuzdur. Benimde hayatım o kadar dizgin , durgun değil. Emin olun ondan çok daha kötü.. En basit örneği ; Bundan önce çok sevdiğim kız arkadaşımdan aynı bu nedenden ötürü ayrılmak zorunda kaldım.. Onda Mani atak vardı bunun yanı sıra bunu söylemek istemiyorum kızdan ötürü delirmişti.. Gerçekten delirmişti. Ve çok şeyler yaşadı. Yeminle kendisini ve kızı öldüreceğini söylemişti ayrılmazsam.. Ki bir kaç kez denedi. Ben ayrıldım söz verdi bana daha rahatsız etmeyeceğim , etmedi. Anlayacağınız iki hayat için kendi hayatımı bir defa feda ettim. Ve bunun sıkıntısı tam 3 yıl her gün yaşadım. Huzur nedir bilmem ben. Bilemem. O nun ailesinin tümünü öldürmek istedim son anda bazı aksaklıklardan ötürü gerekeni yapamadım. Bunu yaşayan bilir. Aynı olayları bir daha yaşamak istemiyorum ve sizden bir yardım , bir fikir istiyorum..

Allah'a emanet olun,

Şimdiden teşekkür ederim..

goffee
    Guest

bence sen onlardan önce kendini düşün.
    bence iyi durumda değilsin.
    böyle bir durumda evlilik vs. düşünmen bana dogru gelmedi.
    çünkü sağlıklı düşünüp saglıklı bir ortamda bulunan birinin bu şekilde saglıksız ilişkileri olmaz.
    yapabiliyorsan önce saglıklı bir hayata dön geri kalan kararları sonrasında almanı tavsiye ederim.
    şuanki ilişkilerin ve ilişkin oldugun insanlarda pek saglıklı görünmüyor.

Karar Dönemi

Bir yerde haklısınız ama bazen hayatınızın gidişatını uymak zorunda kalıyorsunuz. Şu anda kendimle ilgili sorunları aşmış durumundayım. Tek önemli sorunum anlattığım konu. Sağlıklı yada sağlıksız bir şekilde bu işe baş koyduk , sevdik sevildik..

Evlilik için henüz erken en az 3 yılımız daha var. Bu konuda ne yapabileceğime dair bir yardım istedim ben.. Beni kendi yerinize koyun , ne yapardınız ayrılır mıydınız ?

Karar Dönemi

Standart ...

Sevgili. arkadaşlar , Yardımcı olabilecek yada çözüm önerisi olan var mı ?

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tehlikeli bir ilişkiye girmişsiniz hesap. Durum anlattığınız gibiyse bu bayanla kuracağınız evlilikte karşı taraftan da emin olamazsınız. Sevgi insanın gözünü kapatır, hele ki bu sağlıklı düşünemeyen bir insansa. Yarın öbür gün dediğiniz gibi sözünden vazgeçedebilir.

Daha önce ilişki için kendinizi feda ettiğiniz söylemişsiniz, oysa şöyle bir durum var. Sizin bu sevdiğiniz bayan da daha önceki bayan da sağlıklı düşünemeyen insanlarla ilişki yaşamışlar. Bu bağlamda onlarla olmanız evlilik düşünmeniz ne kadar doğru olur bilemem. Sonuçta karşı tarafta sizin gibi bu tür ilişkilere eğer evlilik niyetiyle bakıyorsa bedensel ve ruhsal sağlığa dikkat etmesi gerekir, bunlar evliliklerde sıkıntı oluşturabilir çünkü... Yani evlenmeyi düşündüğünüz bayanların kurdukları ilişkiler sizi korkutmuyor da sadece karşı tarafın niyeti mi korkutuyor. Buna da dikkat etmenizde fayda vardır diye düşünüyorum...

Sizin yerinizde olsam vazgeçerdim. Hiçbir şey can güvenliği gibi değildir ve dediğim gibi karşı tarafın bu bağlamda vereceği sözlere güvenmek de pek anlamlı olmaz. (yine kendine vereceği zarardan sorumlu olmak vicdan azabı çekmek de zor olur)

Ha eğer sevdiğiniz insanla evlilik yönünden denk ve uyumlu olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman işi zamana bırakmanızı öneririm. Ne de olsa daha 3 yıl var. 3 yıla kadar çok şey değişebilir hem duygularınız hem bakışınız açısından...

Selametle kalın...
    fihi ma-fih

Karar Dönemi

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Çok güzel noktalara değinmişsiniz. Bir çok konuda size katılıyorum efendim..

Kız arkadaşım henüz 20 yaşında , sorunları olan delikanlı da o yaşlarda.. Ve saldırganlığı , bu şekildeki tutumu , hastalığı ayrıldıktan sonra ortaya çıkmış. O yaşta biri nasıl bir çözümleme yapabilirdi ki düşünüyorum. Karşısındaki nasıl tanıyabilirdi ki ?

Benim de endişem sizin dediğiniz yönde.. Ya sözünde durmaz ise.. Kız arkadaşım ile evlilik konusunda tam uyumluluklarımız var. Bundan ötesi fizik ötesi bir bağımlılığımız , hislerimiz var. Nadir görülebilen bir durum gerçekten..

Kız arkadaşıma bakış açım şu yönde : Benim Sığınağım , Limanım.. Çok badireler atlattım , çok ölüm gördüm , çok derin denizlere boğuldum. Artık yoruldum. O benim huzurum , cennetim.. Şunu söyleyebilirsiniz " Hiç bir insana hayatınızı bağlamayın " . Hayatınızda yolunda gitmeyen birşeyler yoksa ve huzur veren bir unsur etkili değilse ; İstemeyerek bağlıyorsunuz.

Bilmiyorum ki efendim. Bana çok samimi konuştu . Senden tek istediğim onu mutlu etmen dedi. Ben karşılıklı sevenlere daima saygı duymuş biriyim dedi. Bunun gibi şeyler söyledi. Ve kız arkadaşımla ben farklı şehirlerde yaşıyoruz. İkimizde Ülkenin bir ucundayız. Evlendiğimizde buraya gelecek sonuçta belki kurtulabilir.

Bu konuda şiddetin çözüm olmayacağını biliyorum. Vicdan azabı duymamak için diğer ilişkimi bitirmiştim. Ama sevdiğimden ayrılırsam da yine vicdan azabı duyacağım. Ve O insan yine aynı şekilde sıkıntı çekecek. Anlayacağınız ; Yine bir kör düğüm.Yine bir çıkmaz sokak.

Ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası.. Çaresiz kalmak çok zor.

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Evlenmeyi düşündüğünüz insana salt duygusal birşeyler hissettiğiniz için ''herşeyimiz uygun ve denk'' diye bakarsanız yanılırsınız. Siz ''evlilik konusunda uyumluyuz'' diyorsunuz. Peki evlilikten ne beklediğinizi, ideallerinizi, akrabaların beklentilerini, geçmişi, ilerde çıkabilecek sorunlarda verilecek kararları, maddi durumu...vs gibi pek çok konuda fikir birliğine vardınız mı? Bunlardan çok daha önemlisi adayınızın ahlakından, edebinden, sorumluluk ve güven duygusundan emin misiniz? Bunları araştırdınız mı? Çevresinden sordunuz mu bu nasıl bir insan, ailesi nasıldır, nasıl yaşarlar... Yok bunlar yoksa ''fiziki bağımlılıklarınız, hisleriniz'' de evlilikten sonra uzun süre dayanmaz emin olun.

Şöyle bir çevrenize bakarsanız da nice aşk gözüyle yapılan evlilikler bu tür şeyler göz ardı edildiği veya düzelir gözüyle bakıldığı için bitme noktasında olduğunu görürsünüz.

Tamam, duygusal olarak bağlanmak insanı zorlar, siz ne derseniz de gönlünüz size hep onu hatırlatır. Fakat uzun vadeli düşünün. Mantığınızı, basiretinizi asla göz ardı etmeyin.

Bence siz şu durumda bırakın diğer çocuğu ve karşı tarafı iyice araştırın. Her yönden. İyice içinize sindiğinde gerekli adımları yavaş yavaş atın. Diğer insanlara göre hayatımızı düzenlemek yanlış olur, hem eğer adayınız gerçekten iyi biriyse onun için bazı şeyleri göze almaya da değer. Temkinli olun fakat herşeyi kontrol edemeyeceğinizi de bilin...

Sağlıcakla kalın
    fihi ma-fih

Karar Dönemi misterioso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    East Europe

Alıntı broken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evlenmeyi düşündüğünüz insana salt duygusal birşeyler hissettiğiniz için ''herşeyimiz uygun ve denk'' diye bakarsanız yanılırsınız.
    Hakikaten bu ince ayrıntı birçok kez unutuluyor. Unutulmadığı zaman da evlenmek zorlaşıyor
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Karar Dönemi okur-yazar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

24 yıllık evli ve 4 çocuk babasıyım. kızım geçen sene evlendi. evleneceğiniz kişiyi ailenizin tanımasına fırsat verin, evlilik kararı almadan önce. ve evleneceğiniz kişinin ailesini çok iyi tanıyın. 20 gün sonra düğünü olacak nişanlılardan oğlanın babası çok önemli bir sebep yokken oğluna çıkar oğlum yüzüğü dediğinde meslek yüksek okulu bitirmiş 28 yaşında genç yüzüğü parmağından çıkardığına şahit oldum... ben de bunu neden çıkarıyorum baba, sebep ne diyemedi... her iki taraf için de ailelerin beklentileri önemli... bunlar işin başında saklansa da sonradan ortaya çıkıyor. ve genelde bayanlar jaksızlığa uğruyor ve zor durumda kalıyor...
    teşekkür ederim ALLAH'ım...

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu durumu ikikez yaşamanız talihsizlik olmuş yinede karşınıza ne çıkar bilinmez. Arkadaşınız size onları söylerken samimi olabilir fakat sağlıklı olmayan bir zihin yapısındaki bir insanın değişmesi büyük olasılık yinede kötü bakmayabilirsin biraz zaman ver

Sayfa 1/2 12 SonSon