Tıp tarihinde bir ilk!
On yıldır depresyonun esiri olan bir kadın, dünyada beyin ameliyatıyla hastalıktan kurtulan ilk insan oldu
İngiltere'de uzun yıllardır depresyonun esiri olan bir hemşire, dünyada bu hastalıktan beyin ameliyatıyla kurtulan ilk insan oldu.
62 yaşındaki Sheila Cook, hayatının on yılından fazlasını depresyonla geçirdi. Bu hastalık onu intihara meyilli hale getirdi, kendi kendine beslenemiyor, giyinemiyordu. İşini bırakmak zorunda kaldı. Bir fizik araştırmacısı olan eşi de onun tam zamanlı bakımını üstlenebilmek için işi bırakmak zorunda kaldı.
Şimdi 62 yaşında bir büyükanne olan Sheila, Bristol'de gerçekleştirilen öncü bir tedaviyle yeniden hayatın tadını çıkarmaya başladı.
Tedavi tam olarak beynin depresyon içindeki ağlarını hedef alıyor.
Doktorlar, hastalığı antidepresanlar gibi klasik tedavilere cevap vermez hale gelen Sheila'ya dünyada ilk kez uygulanacak Derin beyin stimülasyonu (DBS) tedavisi önerdi. Bu tedavi beynin iki farklı bölümünü uyarıyor.
Her ne kadar DBS, geçici tepki sağlasa da Sheila yeniden kötüleşti ve "Anterior Cingulotomy" adı verilen ileri sinir sistemi ameliyatı olan ilk hasta oldu. Ameliyat 2010 başında gerçekleşti.
Tedavinin gerçekleşmesinden beri Sheila'nın hayatı değişti ve on yıldır ilk kez mutlu hissediyor.
Doğduklarından beri ilk kez torunlarıyla bir bağ hisseden Sheila, "Birkaç hafta içinde hayatım değişti. Kitap okuyorum, ev işi yapıyorum, yürüyüşe çıkıyorum, belki de en önemlisi ailemi yeniden tanıyabiliyorum" diyor.
DBS, beyine deri altına nakledilen ve sürekli elestrik uyarma sağlayan kibrit kutusu büyüklüğünde bir kalp piline bağlı ince kabloların sokulmasıyla gerçekleşiyor. Beyindeki ya çok aktif ya da normalin çok altında çalışan devreler canlandırılıyor. Bu devreler duygunun düzenlenmesini ve kontrolünü sağlıyorlar.
Çalışmaya beyin cerrahı Nikunj Patel ile birlikte öncülük eden Bristol Üniversitesi'nden Doktor Andrea Malizia, "Hastalarımız ve ailelerimiz çok büyük açı çekiyor ve genelde yapılacak hiçbir şey olmadığını düşünüyorlar. Sheila, Bristol'de gerçekleştirdiğimiz karmaşık tedavilerin ikisine geçici olarak yanıt verdi, ama sonunda ileri tedaviyle iyileşme sağlandı" diyor.

HER ŞEY ON YIL ÖNCE BAŞLADI

Sheila'nın sorunları 10 yıl önce moralsiz hissetmeye başlamasıyla baş gösterdi.
İşte yoğun stres altında hissediyordu ve günlük hayatı yolunda götürecek şekilde bununla başa çıkamıyordu.
Kısa bir süre sonra hastaneye yatacak kadar kötüleşti ve elektrik şoklu tedavi başladı. Ama sonunda doktorlar daha fazlasının Sheila için güvenli olmadığı kararına vardı.
Doktorları tarafından Bristol Üniversitesi'ne sevk edildi. Buradaki uzmanlar Frenchay Hastanesi ile birlikte yeni bir tür derin beyin stimülasyonununa öncülük ediyordu. Bu bir ya da iki ay işe yaradı, intihar düşüncesi geri döndü.
Şubat 2010'da Sheila'ya çok daha yeni bir tedavi önerildi. Bu tedavi, beyindeki çok aktif olan bağlantıların yakılmasını kapsıyordu. Neredeyse bir yıldır Sheila, depresyondan uzak mutlu bir hayat sürüyor.
Depresyon, insanların yüzde 20'sini hayatlarının en az bir döneminde etkileyen bir hastalık. Bu insanların yaklaşık yarısı altı ay içinde iyileşiyor, ama hasta olanların yaklaşık yüzde 10'u üç yıldan sonra hastalıktan kurtulamıyor.