Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Sigara ve Psikolojisi

Karar Dönemi misterioso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    East Europe

Standart Sigara ve Psikolojisi

Evet arkadaşlar .

Bu başlığımızda Sigaranın psikolojik ve bedenen başlılığını konuşalım istiyorum . Sigarayı bırakmaya gönüllü olan arkadaşlarla ve sigarayı bırakamayan arkadaşların katılımlarını bekliyoruz . Bildiğimiz gibi sigaraya başladıktan bir süre sonra kimimiz nikotin bağımlısı oluyor kimisinde de onsuz yapamayıcak kadar psikolojik bağımlılık oluyor.

Genel Başlıklarımız

1) Sigarayı bırakmak için gerçekten tıbbi destek gerekli mi yoksa kendimiz de başarabilir miyiz?
    2) Sigara bırakma girişimleri neden başarısızlıkla sonuçlanır ?
    3) Sigarayı bırakabilmemiz sigarayı içmeye başladığımız süreyle kısmen de olsa bağlantısı ne kadardır?
    4) Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaya nasıl engel olabiliriz ?
    5) Sigarayı bırakırken ve ya da bıraktıktan sonra girdiğimiz ortamların etkileri
    6)Bir işle uğraşırken iş bitiminden sonra sigara yakma isteği

Daha başlıkları arkadaşlarımız da ekleyebilir . Benim şimdilik aklıma gelen bunlar

Öncelikle sorumuz şu olsun sizlere :

Sigaraya başlama sebepleriniz nelerdir?
    Bırakma girişiminde bulundunuz mu ?
    Neden başaramadınız ?

Bu önemliyi konuya herkesden ilgi bekliyorum. Ayrıca herkes konuyla ilgili kendi başlığını da ekleyebilir.
    Konu misterioso tarafından (15-01-2011 Saat 07:57 PM ) değiştirilmiştir.
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Güzel ve faydali bir paylasim acmissin , col tesekkür ederiz.

1.Sigarayı bırakmak için gerçekten tıbbi destek gerekli mi yoksa kendimiz de başarabilir miyiz?
    tibbi destek olarak Pflaster ,Akkupunktur yada sakislar var .
    benim isyerimde birakmak icin ödüllü yapmislardi yani kim 5 sene icmese 5000€ la ödülenecekti ,
    bunun yaninda Pflaster ve Akkupunkturda destek olarak yapilacakti.
    cok arkadasim kosa kosa 5000€ icin sigarayi birakmak istediler . kimin kullaginda pglaster görsem , birakmak niyetinde saniyordum.
    Ben sigara icilen odadayim mesela o arkadaslarda iceri girip derin nefes alip cikiyorlardi ,veya bir agcin arkasinda cabuk cabuk ictiginide yakaladim .
    2 hafta bille kimse dayanamadi kimsede 5000€ almadi .
    ben hic basvurmadim ,cünkü kafadan istemedigimi cok iyi bildigimden ..ne ilac ne baska birsey yardim eder o halde .
    Grip degiliz ya gecirsin .

2) Sigara bırakma girişimleri neden başarısızlıkla sonuçlanır ?
    gönüllü olmadigindan .
    Bizde Kalp nakli bekleyen hastalar var ve makineye baglilar , onlar bille disarda sigarasini iciyor.
    bir hastamiza sormustum , demistiki "zaten makine ,olan olmus bana daha ne olabilir"
    makinedende dumani görüyorum

5) Sigarayı bırakırken ve ya da bıraktıktan sonra girdiğimiz ortamların etkileri
    Ben yeni eve tasinmadan önce , evde icerdim .beyaz dolaplarimi sildigimde zif gibi nikotinden bikmistim ,
    üstelik eve girdigimde cok pis soguk nikotin kokusu vardi.
    Bu yüzden misafirim gelmeden önce ya yemeklerlen ugrasirdim yada camlari acardim .
    inan o pis kokudan cok ama cok utaniyordum , tabi sacim giydigim esyalarimda kokuyor ayni tenim gibi ..
    sanirim zamanla ten rengide nikotin rengini aliyor.
    simdi Austostan beri yeni evimdeyim , ve bastankarar verdim .
    nakadar soguk/sicak olursa olsun Balkonda , ve sözümde durdum ayni sekilde esimde .
    ve bakiyorum ki 2 paket sigaradan 1 pakete düstüm , bu beni cok sevindiriyor .
    ve evimden kokmuyor .
    Ben kurallciyimdir , icilmeyen yerde katiyen icmem .cocuk olan ortamda katiyen icmem ama illa istiyorsam balkona yada kapiya cikarim.
    sigara icen hamile kadinlarida hic saygim yoktur , ne kadar psikolojisi bozuk olursa olsun.

6)Bir işle uğraşırken iş bitiminden sonra sigara yakma isteği
    önceki evimde yemek yaparken hep sigara vardi agzimda , yada orda kendiliginden yanardi .
    evimi temizlerkende , yada yerleri süpürürken makinayi kapatip sigaramdan duman alip devam ederdim ...simdi Balkona kosturuyorum
    ve cok Melankolik oldugumda aglarken sakinlestiriyor saniyorum , aslinda öyle degil ama senelerdir beyin alismis .
    birde evden disari adim attigimda illaki sigara yakarim , ve dönüstede ..arabami kullanirken cami acip sigara yakarim .
    zaten sabah kahveyle basliyor , dogru dürüst yemek yemek te yok..yemek var evde !
    baktimki migdem kaziniyor sigaradan bir tat alamicam bir iki parca ekmek atarim agzima.

Ben kronik astim hastasi olarak 1 tane bile icmemem gerekir , iste...bana ne deseniz haklisiniz
    Bazilari kibrit atar agzina , sag sol yaparlar ..duydum sigarayi fazla arartmiyormus .
    Bende bazen sigara aldigimda yakmadan parmaklarimin arasinda oldumu iciyormus kadar oluyorum , bazi arkadas "ee yak artik su sigarani"diyende oldu.
    ama pek nadir yakmamam ne yaziki .
    Bir söyle bir Methot var mesela 20 sigara iciyorsan günde ,haftada 19 a düsürebilirsin 2 haftada 18 vs..yani ilac gibi yavas birakmak.
    yada birakmak istediginde kagit kalem alip her ictigin sigaraya bir cizgi ,
    bunda hesabini yaptinmi zaten moral bozucu ..haftada 1 sigaraya inersen sonrada ..sigaranin tadini cikarmak icin hep yemekten sonra yada kahve icerken

saygilar

IDDQD
    Guest

Gaz odasında derin nefes alanlara çok güldüm "Beleş duman, çek babam çek"

Yer
    East Europe

Süper moderatörümüz Selina arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz bu denli içten ve detaylı açıklamaları için .

Aslında sizin yazdıklarınız gerçekten herkesde aynı şekilde gerçekleşiyor yaşam stilleri günlük uğraşlar farklı olsa da sonuçta konu " Sigara " .

önceki evimde yemek yaparken hep sigara vardi agzimda , yada orda kendiliginden yanardi .
    evimi temizlerkende , yada yerleri süpürürken makinayi kapatip sigaramdan duman alip devam ederdim
    Mesela ben de bir işe odaklandığımda ya da üretirken ,sigara olmazsa elimde arada bir dikkatim dağılıyor veya işin bir kısmı bitince " hadi bir sigara içeyim o arada da düşünür ve devam ederim " diyorum.

Ve evden çıkınca " Hemen bir sigara yakma " konusu da her zaman mutlaka oluyor ve işin komik tarafı siz istemeden gerçekleşiyor

Bana bir arkadaşım şu cevabı vermişti bi kere " Sırf şu yemeği sigaranın keyfine varmak içeceğim şimdi aç karnına zevki olmuyor "

Ben kurallciyimdir , icilmeyen yerde katiyen icmem .cocuk olan ortamda katiyen icmem ama illa istiyorsam balkona yada kapiya cikarim.
    Evet bu gerçekten önemlidir . Zaten temelde saygılı olmak yatıyor . Hamile kadınların sigara içmesini geçtim ,çocuk yapmaya karar verilmeden en az 1 ay 2 ay önce sanırım sigaranın bırakılması gerekiyormuş.

Bizde Kalp nakli bekleyen hastalar var ve makineye baglilar , onlar bille disarda sigarasini iciyor.
    bir hastamiza sormustum , demistiki "zaten makine ,olan olmus bana daha ne olabilir"
    Bunu gerçekten bende gördüm . Kalp sorunu ile Allah rahmet eylesin bir dedemiz hastanede yatıyordu ve o halde bahçeye çıkıp sigara içiyordu . Bu bağımlılığın herhalde en korkunç hali

Akkupunktur
    Akkupunktur'un para tuzağı olduğunu ve işni gerçekten dilin beyne hükmetmesiyle bittiğini idda edenler var. Ne kadar doğrudur denemeden bilinmez . Bu konuda uzman arkadaşların tekrar görüşlerini bekliyoruz.

ve bakiyorum ki 2 paket sigaradan 1 pakete düstüm , bu beni cok sevindiriyor .
    Şaka maka gerçekten iyi bir düşüş yapmışsınız . Aman Allah korusun 2 paket ile devam etseniz iyi olmazdı gerçekten :S
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Yer
    East Europe

Alıntı IDDQD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaz odasında derin nefes alanlara çok güldüm "Beleş duman, çek babam çek"
    Evet üstüne bi de " OH bee " derler
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Alıntı misterioso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet üstüne bi de " OH bee " derler
    evet aynen öyle .
    diyorum ki arkadasa " sigara odasinda ne isin var , birakmaktasin ..böyle birakamazin ama " oda " ayy hemencecik olmuyor , söyle bi akciger terapisine ihtiyacim var suan..icmicem sadece inhalieren (dumani cekmek ) cekicem "
    sonra dediginiz gibi "Ohhhh Beeeee"
    yani zorla da birakilmaz ki .

malesef hastalar a nakadar yasaklansa inat gibi birakilmiyor .
    sanirim hasta olunca, insanin bir dostu sigara gibi teselli ariyor

Hydra
    Guest

Sigara, gerek bizzat kullanan gerekse içmeyen ancak sigara içilen ortamda bulunma sonucu pasif olarak soluyan insanlarda çok önemli bir hastalanma ve ölüm nedenidir. Sigara ve tütün kullanımı dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisidir.

NİKOTİN BAĞIMLILIĞI NEDİR?
    Bağımlılık kişinin madde alımı üzerindeki kontrolünü kaybetmesini ifade eder. Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) madde bağımlılığını “kullanılan bir psikoaktif maddeye kişinin daha önceden değer verdiği diğer uğraşlardan ve nesnelerden belirgin olarak daha yüksek bir öncelik tanıma davranışı” olarak tanımlar. Diğer bir deyişle madde kullanımı bireye ve topluma zarar verici düzeyde bir davranış haline gelir. Sigara içme veya dumanının solunması zamanla kişide psişik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütünde esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Sigara, daha çok alışkanlık yapıcı daha az zevk verici bir bağımlılık türü olarak kabul edilmektedir.

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek oranda nikotin içeren bir tüketim aracı olarak eroin ve kokain kadar şiddetli bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bağımlılığı, ‘düzenli olarak günde bir sigara içme’ olarak tanımlamış, sigarayı “dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını” olarak gördüğünü ifade etmiştir. Sigara içme alışkanlığı gelişmiş ülkelerde azalmakta iken, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi her yıl artış göstermektedir.

Psikiyatri hastalarında genel nüfusa göre sigara içmenin ve nikotin bağımlılığının daha çok görüldüğü bilinmektedir. Bir araştırmada sigara içme oranının şizofreni hastalarında %90, bipolar bozukluk hastalarında %70, başka psikiyatrik bozukluğu olanlarda ise %45-70 arasında olduğu bildirilmektedir.

Bağımlılık mı alışkanlık mı?

1950’li yıllarda sigaranın bağımlılık değil alışkanlık olduğu düşünülmekteydi.. 1964’e kadar bu düşünce devam etmiştir. 1964’den sonra ise bağımlılık açısından sigara ilgi odağı olmaya başlamıştır.

Toplumsal, ruhsal ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sigara alışkanlığının daha çok çocukluk ve gençlik çağında kazanılan bir davranış olduğu, aile yapısı ve sosyal desteğin sigara ve diğer madde kullanımında etkili olduğu bildirilmiştir. Ergenlik döneminde kendisine model arayan bireyin, evde anne babadan, okulda sigara içen öğretmeninden ve arkadaşından etkilendiği belirtilmektedir.

Sigara bir bağımlılık biçimi olarak diğer bağımlılık biçimleriyle karşılaştırıldığında kişiler arası ilişkiler, ekonomik, hukuksal, yada ruhsal düzlemde sorunlara daha az yol açmaktadır. Nikotinin aynı zamanda ruhsal açıdan uyarıcı nitelik taşıyan bir madde olması, duygudurumu olumlu yönde değiştiren, rahatlatıcı etkisinin olması bir yanda kullanımını artırmakta, diğer yandan sigaranın yarattığı sonuçlara duyarsızlık yaratmakta, bırakma çabalarını azaltmaktadır.
    Nikotinin etkilerinin doza bağımlı ve iki uçlu olduğu belirtilmektedir. Kandaki Nikotin düzeylerinin azalması çekilme, yoksunluk belirtilerine, artması zehirlenme belirtilerine yol açmaktadır. Tüm bunlar sigara arama davranışını artırmakta, giderek kullanılan miktarın artmasına, eş deyişle tolerans gelişmesine yol açmaktadır. Sağladığı gevşeme, zihinsel uyarılma, tartışmalı olsa da ve yeterli bilimsel kanıtlar olmasa da iddia edilen dikkat, bellek, öğrenme üzerinde olumlu etkileri sigara kullanımını artırmakta ve bırakmayı güçleştirmektedir.

Sigara ve tütün kullanımı bir çeşit kendine zarar verme davranışıdır. Bu davranışın altta yatan nedenlerinin incelenmesi ve gerekli yardımların yapılması psikiyatrinin konusudur. Bağımlılık düzeyinde olsun ya da olmasın, sigara ve tütün kullanımı olanlarda depresyon, anksiyete bozukluğu ve psikotik bozukluklar gibi bazı psikiyatrik sorunların bunları kullanmayanlara göre daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu ürünlerde yer alan nikotin, düzenli sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı sonucu bağımlılığa yol açmaktadır.

Sigara kullanımı ile ilişkili bozukluklar nikotin bağımlılığı ve nikotin yoksunluğu isimleriyle tanımlanmaktadır. Nikotin bağımlılığının kronik ve yineleme riski yüksek olan bir bozukluk olduğu, en az 5-7 başarısız bırakma girişiminin bulunduğu belirtilmektedir. Nikotin bağımlılığı, rahatlamak ya da yoksunluk belirtilerini gidermek için nikotin almak, giderek artan miktarlarda kullanmak, başarısız bırakma girişimleri, zararları bilinmesine rağmen içmeye devam etme ve sosyal-mesleki işlevsellikte bozulmayı içermektedir. Nikotin yoksunluğunun ise en az birkaç hafta süreyle nikotin kullanılması, bırakmadan sonraki 24 saatte ise disforik (huzursuz, sıkıntılı ve kötü hissetme) ya da çökkün duygudurum, uykusuzluk, çabuk kızma, sinirlenme, öfkelenme, anksiyete (bunaltı), düşüncelerini yoğunlaştıramama, huzursuzluk, kalp hızında azalma, iştah artması-kilo alma gibi belirtilerden en az dört tanesinin bulunması ile tanımlanıyor. Bu yakınmaların başka bir durumla açıklanmaması ve işlevselliği bozması gerekiyor.

Sigarayı bırakma döneminde de öfke, bunaltı, madde arama davranışı, yoğunlaşma güçlüğü, huzursuzluk, sabırsızlık, iştah artışı, açlık hissi ve şeker isteği gibi kesilme belirtileri gözleniyor. Sigara içilmeyen ilk on gün içinde; bilişsel değişiklikler ilk dört saatte başlıyor. 24-48 saatte en üst düzeye çıkıyor ve Tekrar sigara içimi ile 24 saatte düzeliyor. Eğer birey sigara içmemeyi sürdürürse belirtiler yaklaşık bir ay içinde düzeliyor. Kilo alma ve nikotin arama davranışı ise altı ay kadar sürüyor. Nikotin yoksunluğu yaşam boyu yaygınlığının % 50 olduğu belirtiliyor. Sigarayı kendi kendine bırakanların % 50-75’inde yoksunluk belirtileri ortaya çıkıyor.
    Depresyon, Anksiyete bozuklukları ve diğer madde kötüye kullanım şekilleri sigara içicilerin üçte birinde görülmektedir. Sigara içme süresi ve miktarı ile yaşanan sorunlar arasında doğrudan bir ilişki vardır. Sorunlar arttıkça sigara içme, sigara içme arttıkça da ruhsl ve fiziksel sorunlar artmaktadır.
    Konu Hydra tarafından (16-01-2011 Saat 12:07 PM ) değiştirilmiştir.

Hydra
    Guest

SİGARA VE NİKOTİN BAĞIMLILIĞININ TEDAVİSİ
    Nikotin bağımlılığı ile diğer bağımlılık sendromları birbirine benzerdir. Bu benzerlik “tedavi için de geçerlidir. Tedavide amaç uzun erimde sigara kullanımın bırakılmasıdır. Tedavideki hedefler öncelikle içme davranışını denetleme, miktarını azaltma ve daha sonra bırakmayı içermektedir. Birden bırakma doğru mudur? Olanaklı mıdır? Azaltarak bırakmak mı önerilmelidir? Olanaklı mıdır? Bu sorular nikotin bağımlılığının, diğer bir deyişle sigara bırakma tedavisi açısında her zaman sorulan, yanıtları hastaya göre değişen sorulardır.

Sigara ve tütün ürünlerini kullananlar bırakmak açısından, hangi dönemlerdeler?
    1. Dönem: (Bırakmaya niyeti olmayanlar) Bunlar önümüzdeki 6 ay içinde bu ürünleri bırakmaya niyeti olmayanlardır. Bu gruptakiler, sigara ve tütün ürünlerinin kullanımının yol açtığı risklerin farkında değildir veya bu riskleri önemsemez. Bu grupta olanların, sigara ve tütün ürünlerinin kullanımının yol açtığı sorunlar hakkında bilgisinin artırılmasına çalışılmalıdır.
    2. Dönem: (Bu ürünleri bırakmaya niyetlenenler) Bunlar önümüzdeki 6 ay içinde (ancak 1 ay içinde değil) bu ürünleri bırakmaya niyetli olanlardır. Bunlar sigaranın ve tütün ürünlerinin insanlara verdiği zararları bilir ancak kendisine etkisini iyi değerlendiremez. Bu gruptakilerin sigara ve tütün ürünlerini kullanmaya devam etmesinin ve bırakmasının artı ve eksilerini, kısa ve uzun vadeyi göz önüne alınarak değerlendirmeye çalışmaları gerekir. Bu değerlendirme, sigara bırakma motivasyonunun oluşmasına yardımcı olabilir.

Bu grupta yer alanların bırakma konusunda bazı endişeleri de olabilir;

İradesinin zayıf olduğu düşüncesi: Normal zeka düzeyindeki her bireyin bir iradesi vardır. Ancak depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi bazı psikiyatrik bozukluklarda kişinin kendine güveni azalabilir ve iradesinin zayıf olduğunu düşünebilir. Sigarayı bırakma konusunda kendine güvenmeyen kişilerin psikiyatrik açıdan değerlendirilmeleri yararlı olabilir.

Nikotin yoksunluğuna dayanamayacağı düşüncesi: Sigara ve tütün ürünlerinin bırakılmasından sonra bazı bireylerde değişen şiddetlerde nikotin yoksunluk bulguları olur ve 1-2 günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bu durumda çeşitli ilaç tedavileri, nikotin bantları ile davranışsal ve bilişsel müdahaleler yararlı olabilir.

Kilo alacağı endişesi: Sigara ve tütün ürünlerinin bırakılmasıyla mutlaka kilo alınmaz. Düzenli egzersiz ve diyet ile bu risk aşılabilir. Kullanımın yol açtığı risklerin, kilo almaya oranla çok daha ciddi sonuçları olduğu düşünülmelidir.

3. Dönem: (Bırakmaya hazır olanlar). Bunlar 1 ay içinde bırakmayı düşünenlerdir. Bu gruptakiler, sigaranın ve tütün ürünlerinin hem insanlara hem de kendilerine verdiği zararların farkındadır. Bu ürünleri bıraktıklarında bedensel risklerin azalacağını düşünürler. Nasıl bırakacakları konusunda planlama yaparlar.

4. Dönem: (Bırakma eylemi içinde olanlar). Bunlar bu ürünleri çeşitli yöntemlerle kullanmayı bırakmış ve 6 aydır kullanmamış olanlardır. Bu gruptakiler, kendi kendilerine veya çeşitli yardımlarla veya ilaç kullanarak bu ürünleri bırakmıştır. Bırakmak için bilimsel yöntemlerin tercih edilmesi önerilmelidir..

5. Dönem: (Bırakmış durumda olanlar). En az 6 aydır bu ürünleri kullanmayanlardır. Bu gruptakiler için en büyük tehlike tekrar başlamaktır.

4. veya 5.dönem içinde olanların tek bir kez bu ürünleri kullanmamaları önerilir. Eğer tek bir kez kullanımları olursa, bunu bir hata olarak değerlendirmeli ve tekrarlamamaya çalışmalıdır.

Sigara ve tütün kullanımı olanlar hayatlarında birkaç kez bırakma girişiminde bulunmuş olabilirler. Her bırakma girişiminin bazı şeyler öğrettiği düşünülmeli ve yeni bırakma girişimlerinde daha başarılı olunacağı pozitif düşüncesi ile hareket edilmelidir.

Sigara içme davranışında sosyal öğrenmenin önemli bir yeri olduğu, sigaraya başlamanın önlenmesinde ve bırakmanın teşvik edilmesinde gençlerin örnek aldıklar kişilerin özendirici tarzda sigara kullanmamaları ve sigarayı bırakmalarının etkisi gösterilmiştir.
    Sigara bırakma pek çok madde bağımlılıklarında olduğu gibi birinci derecede kişinin kendi isteği, kararı ve iradesiyle ilişkilidir. Hekimlerin bu konudaki rolü sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri konusunda bilgilendirici, özendirici ve destekleyici olmak, ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal yoksunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik gerekli tıbbi yardımlarda bulunmak ve bırakma eyleminin devamını sağlamak için bireyi desteklemektir
    Sigara içiminde; davranış alışkanlığı, fizik ve psikolojik bağımlılık rol oynamaktadır. Sigaranın bırakılmasına yardımcı olmak için bir çok yöntem geliştirilmiştir. Bütün sigara bırakma yöntemlerinin sigaranın bırakılmasındaki başarıları farklı olmakla birlikte amaçları kişide sigara içimine bağlı gelişen psikolojik bağımlılığın ve fiziksel bağımlılığının üstesinden gelmektir.Sigara bıraktırma yöntemlerinin hiç biri tek başına %100 etkili değildir. En başarılı sonuçlar ruhsal tedavilerin ilaç tedavileriyle birlikte kullanımı ile elde edilmektedir. Bunların başlıcaları bilişsel davranışçı terapi, bireysel ya da grup terapileri, hipnoz, ruhsal eğitim ve bilgilendirme yaklaşımlarını içerir.
    Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM’de uygulanan ve 4 eğitim seansından oluşan bir Sigara Bırakma Programı’na başvuran hastaların % 20’sinin sigarayı bıraktığı, % 36,7’sinin azalttığı, % 43’ünün ise sigaraya aynı miktarlarda devam ettiği saptanmıştır. “Sigarayı azaltma ve bırakma oranları” birlikte ele alındığında ise bu oran bir seans katılanlar için % 50, iki seans katılanlar için % 57, üç seans katılanlar için % 60, dört seans katılanlar için % 67’dir. Eğitim seanslarına devam edildiğinde sigara içme davranışında değişin sürdüğü vurgulanmaktadır.
    Konu Hydra tarafından (16-01-2011 Saat 12:08 PM ) değiştirilmiştir.

Hydra
    Guest

İlaç Tedavileri ve Psikoterapiler
    İlaç tedavileri, , sigara bırakıldığında ortaya çıkan yoksunluk ve diğer belirtilere yönelik “semptomatik” tedavileri ve sigara içme isteğini azaltan ilaçları içerir. Bu durumlar için çeşitli ilaçlar, Nikotin bantları (yerine koyma tedavisidir), antidepresanlar ve diğer bazı ilaçları kullanılır.. Nikotin bağımlılığında kullanılan ve etkileri çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış bir çok anti depresan vardır .
    Bunun yanında psikososyal tedaviler nikotin bağımlılığının tedavisinde kullanılmaktadır. Ruhsal eğitsel yaklaşım, kognitif davranışçı tedaviler, tiksindirme yöntemleri ve gevşeme tekniklerini içeren davranışçı tedaviler ve hipnoz kullanılan yöntemlerdir.
    Kognitif Davranışçı Tedavide temel amaç bilişleri (düşünce tarzlarını, olaylara bakış açısı ve değerlendirme tarzlarını) değiştirmek, özellikle sigara kullanımı açısından yüksek risk taşıyan ortamlar ve durumlarda kullanılan da baş etme mekanizmalarını güçlendirmektir. Bu tedavinin en etkili ve gerekli olduğu durumlardan biri yinelemeyi (nüks) önleme çalışmalarıdır. Davranışçı teknikler ise içtiği sigaraların kaydını tutma, sigara ile ilişkili duygu düşünce ve davranışları kaydetme, bunlara yönelik farkındalığı artırma, içmeyi geciktirme, ertelemeyi içeren yaklaşımları sigara markasını değiştirme bitmeden yenisini almama gibi davranışları içerir. Bireylere sınırlı sayıda sigara taşımaları, sigaraya ulaşmayı zorlaştırmaları, sigarayı bitirmeden yarıda söndürmekleri, kül tablaları ve izmaritleri biriktirmeleri önerilmektedir. Sigara içme dürtüsü geldiğinde buna karşı seçenek bir tepki geliştirmeleri, dikkat dağıtıcı yaklaşımları kullanmaları önerilir.
    Başvuranların sigara bırakmayla elde edecek avantajlarla ilgili bir liste hazırlamaları istenir. Sigarayı bırakmak için uygun bir tarih belirlemeleri, yaşamı düzenlemeleri ve etkinlik yapmaları, sigarayı bırakmaya yönelik bir zihinsel hazırlık yapmaları, buna yönelik bir davranışsal hazırlık ve gözlem yapmaları istenir. Sigara bırakma sürecinin başarılı olmasında en önemli etkenlerden biri de ödüllendirmedir. Bireyin bırakmayı bir törenle yapması, bıraktığı ve izleyen süreçte de yeniden başlamadığı için kendini ödüllendirmesi istenir. Çevrenin ödüllendirmesinin de büyük yararı vardır.
    Tedavinin en önemli parçalarından biri uzun süredir bırakmış olan birinin yeniden başlamaması için uygun beceriler geliştirmesini sağlamaktır. Nüks önlemeye yönelik beceri eğitimi verilmelidir. Bunun için kendin yardım materyalleri kullanılabilir.

SONUÇ OLARAK
    Unutulmaması gereken en temel ve can alıcı gerçek şudur.
    Sigara Sağlığa Zararlıdır.
    Sigara yalnızca sigara tekellerine yarar sağlamaktadır..
    Sigara kullanımı, ve sigara bağımlılığı önlenebilir bir sorundur.
    Sigara, sadece içenleri ilgilendiren bireysel bir sorun değil,.içenlerin yanında yaşayan eş ve çocuklardan, olağanüstü büyük paralar kazanmaları nedeniyle dolaylı şekilde sigara içimini özendiren sigara şirketlerine, Sağlık bakanlığından, Milli Eğitim bakanlığına dek bir çok kişi ve kurumu kapsayan ciddi bir psikososyal bir sorundur. Bu nedenle:

- Eğitim kurumlarında çok erken yaşlardan başlayarak yaygın eğitim programları uygulanmalı,
    - Sigara ve tütün ürünlerinden alınan vergiler artırılmalı, bu ürünlerin fiyatları cazip olmaktan çıkartılmalı,
    - Sigara ve tütün ürünleri üreten fabrika kurulması koşulları zorlaştırılmalı hatta sigaranın bir sektör olmaktan çıkarılmasını sağlayan düzenlemeler yapılması,
    - Tütün yetiştiriciliği yapılan.tarım alanlarında başka ürünlerin yetiştirilmesini özendiren devlet destek programlarının hazırlanarak uygulanması
    - Tüm sağlık kurumlarında yaygın, kamu sağlığı hizmeti olarak sigara bağımlılığı önleme ve tedavi birimleri kurulmalı, bağımlılığın önlenmesi ve tedavisinde kullanılan ilaçlar ve diğer tedavi yaklaşımları sosyal güvenlik sistemi kapsamında katkı payı alınmadan ve ücretsiz sağlanmalıdır.

Türkiye Psi. Derneği haber bülteninden. Gerekli olan her konuyu dile getirmişler. Uzun olduğunun farkındayım ama konu ile ilgili araştırma yapacak arkadaşlara iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

SAygılar
    Konu Hydra tarafından (16-01-2011 Saat 12:09 PM ) değiştirilmiştir.

Yer
    East Europe

Detaylı ve güzel bilgiler için Hydra arkadaşımıza teşekkür ederiz . Okumak bilgilenmek gerçekten hoş bir de icraate geçirebilsek
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Sayfa 1/3 123 SonSon