7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: ergenlik dönemi sorunları ...!!!

Banned

Exclamation ergenlik dönemi sorunları ...!!!

Ergenlik dönemi (büluğ çağı) 11-21 yaşları arasında dalgalanmaların yoğun görüldüğü zor bir dönemdir. Bu dönem “fırtına-gerginlik” dönemi olarak da bilinir. Ergenlik dönemi hem ergen için ve hem de ergenin ailesi için zor dönemdir. Aile ergeni anlamakta güçlük çekerken, ergen anlaşılma duygusunu tam olarak yaşayamadığını düşünür. Ebeveyn bu dönem, çocuğunu ne kadar tanır ve bu dönem özelliklerine vâkıf olabilirse ebeveyn-ergen çatışmaları o denli az olur. Ergen bedensel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farklı bir döneme girmiştir. Bu gelişim sahalarında yaşadığı süreçler sebebiyle ergen kendisini farklı hisseder ve çoğu zaman kendisini tanımlamakta güçlük çeker.
    Ergen ne hisseder, nasıl davranmak ister?

1- Ergenin genel olarak duygularında istikrarsızlık olduğu görülür. Bir gün önce çok mutlu ve enerjik olan ergen ertesi gün kabuğuna çekilmiş ve bitkin olabilir. Duygular anlık olarak bile değişkenlik arz edebilir. Bu nedenle ebeveynin bunu kabul etmesi ve her defasında “Daha dün iyiydin, şimdi ne oldu?” türünde sorgulamalara ve baskıcı yaklaşımlara girmemesi gerekir.

2- Bu dönemde ergen duygularını çok dolu ve coşkulu yaşar. Gerek ses tonu ve vurgulamaları ve gerekse mimikleri önceki döneme göre duygularını daha fazla ifade ediyor niteliktedir.

3- Diğer dönemlere göre daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşır. Bu hayaller gelecek planlarını kapsayabileceği gibi genellikle karşı cinsle ilgili hayaller olabilmektedir.

4- Ergen zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilir. Odasına çekilen ve yalnız kalmak istediğini söyleyen bir ergenin ciddi bir sorunu olduğu düşünülüp kaygılanılmamalıdır. Ergen kendisi ile baş başa kalıp yaşadıklarının muhasebesini yapma ihtiyacı hissedebilir.

5- Ergen kendini yorgun hissedebilir, buna bağlı olarak çalışmaya karşı isteksizdir. Vücut enerjisi âdeta büyümeye harcanıyor gibidir.

6- Ergen yaşadığı bedensel değişimlere bağlı olarak çekinebilir ve kendini saklama ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilir.

7- Yeni şeyler deneme merakı artmıştır.

8- Bu dönemde arkadaş çok önemli bir noktadadır. Bu nedenle arkadaş seçimi konusunda ergenin dikkatli olması ve ailenin hassas davranması gerekir.

9- Bu dönemde ergenin fark edilme ve takdir edilme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını aile içinde gideremeyen ergen, farklı arkadaş gruplarında bu ihtiyacını giderebilir.

Ergenlik dönemi ruhsal sıkıntıları

Bu dönemde depresyonlarda artış görülür. Özgüven problemi, karşı cinsle ilgili yaşanan problemler, okul ve aile içi problemler buna sebebiyet verebilir. Genellikle kısa süreli yaşanır ve müdahale gerekmez. Ergen kendini üzgün ve kötü hissediyordur; ancak günlük hayatına devam edebilir. Gerçek depresyonlarda ise intihara kadar varan düşünceler geliştirmiş olabilir ergen. Kendini büsbütün değersiz hissediyordur. Bunun sebepleri arasında; yakınlarını üzmek, ölümü merak, yalnızlık duygusu, çocukluktan gelen sevgi yoksunluğu, ölüm-ayrılık vb. gibi travmatik süreçler vardır. Bunlar dışında ergen zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilir. Bu esnada onunla konuşmaya çalışmak anlamsızdır. Sakinleşmesini beklemek gerekir. Yeme bozuklukları ise bir başka sorundur. Özellikle çok yemek yeme veya yemeği reddetme ve sürekli, kilolu olduğunu düşünme ergende aşılması gereken sorunlardandır.

Aileye düşen görevler

Ergen her şeyden önce anlaşılma ve değer görme duygusunu yaşamalıdır. Bu nedenle ebeveynin bu duyguları yaşatma adına söz ve davranışları konusunda hassas olması gerekir. Aksi takdirde ergen bu duygularını tatmin adına farklı çevrelere ihtiyaç duyacaktır.

Ergenle fikir alışverişleri yapılmalı; ergen, aile konuları dışında tutulmamalıdır.

Çeşitli sorun ve konularda ergen objektif bir biçimde saygıyla dinlenmeli ve ortak paydalar bulunmaya çalışılmalıdır.

Nasihatler genellikle işe yaramaz, sadece ergenin o an ebeveyni dinlemesini sağlar, uzun vadede çözüm değildir.

Ergenin arkadaşları eleştirilmemeli, ebeveyn bu konuda ergenin arkadaşlarını tanıma yoluna gitmeli ve bunu çocuğuna hissettirmelidir. Akabinde şayet hoş olmayan bir durum varsa bu, ergenle paylaşılabilir. Fakat tanımadan eleştirmek ergenin ebeveynini haksız bulmasından başka bir işe yaramaz.

Sevgi eksik edilmemelidir.

Evdeki genel ortamın gergin olmamasına dikkat edilmelidir.

Ergenlik dönemi çatışmalı ve gergin geçiyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır.

Karar Dönemi

ben 38 yaşında bir anneyim ve 13 yaşında bir kızım var. ona sürekli ders çalış diyorum , beni dinlemiyor.sürekli isyankar . eleştirildiğinde çok kızıyor . çok çabuk sinirleniyor ve çok hırçın .
    sürekli özgür olmak istiyor. sorumluluklarını yerine getirmeyip , vaktini bilgisayar gibi araçlarla harcıyor. önceden böyle bir sorun hiç olmadı. bu sorunlarımızın hepsi ergenlik sonucu mu ? eğer öyleyse ne yapmalıyım?

Karar Dönemi

ben 14 yaşındayım ve sanırım obsesif-kompulsif kişilik bozukluğum var, yani bişeyi kafama o kadar kötü takıyorum ki, örneğin ertesi gün okula gideceğim konusu gibi, ya da haftasonunun bittiği, ya da herhangi bir insanla iletişim kurmak zorunda kalacağım konusu gibi, yani bunlar sadece çok çok basit örnekler, yani okul hariç, o kadar çok kafama takıyorum ki, gözüme uyku girmiyor, ağlama ve çok nadiren de olsa sinir krizleri geçiriyorum, bişeyi yapamadığım zaman, örneğin özellikle verilen bi ödevi yapamadığım zaman bu intihar düşüncesine kadar varabiliyor,ağlamaktan göz pınarlarım kuruyor, hep bi kaygı hep bi kaygı, en basitinden bi derste parmak kaldıramıyorum artık, 1 yıl önce ya da 2 yıl önce başladı bu problem, azdı, yani normaldi ergenlik çağına göre, ama şimdi o kadar çok büyüdü ki sürekli kafamda intihar düşüncesi, hep bi karamsarlık, hep isyan hep isyan, herşeye herkese isyan, kendimi hiç sevmiyorum, ama öldürmek de istemiyorum çünkü acıdan çok korkuyorum, bir kez intihar ettim ama onda da sırf tatile gitmediğimiz içindi, o kadar iğrenç, zor bi dönem geçiriyorum ki... bu haftasonu psikoterapist ve aynı zamanda psikiyatr olan bi doktora gittik bana iki ilaç yazdı 6 aylık bi tedavi içinde düzelicek dedi ama benim hiç umudum yok o kadar berbat hissediyorum ki beni kimsenin anlaması mümkün değil..

Karar Dönemi PassiveAttack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Sakarya

Alıntı delihasta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 14 yaşındayım ve sanırım obsesif-kompulsif kişilik bozukluğum var, yani bişeyi kafama o kadar kötü takıyorum ki, örneğin ertesi gün okula gideceğim konusu gibi, ya da haftasonunun bittiği, ya da herhangi bir insanla iletişim kurmak zorunda kalacağım konusu gibi, yani bunlar sadece çok çok basit örnekler, yani okul hariç, o kadar çok kafama takıyorum ki, gözüme uyku girmiyor, ağlama ve çok nadiren de olsa sinir krizleri geçiriyorum, bişeyi yapamadığım zaman, örneğin özellikle verilen bi ödevi yapamadığım zaman bu intihar düşüncesine kadar varabiliyor,ağlamaktan göz pınarlarım kuruyor, hep bi kaygı hep bi kaygı, en basitinden bi derste parmak kaldıramıyorum artık, 1 yıl önce ya da 2 yıl önce başladı bu problem, azdı, yani normaldi ergenlik çağına göre, ama şimdi o kadar çok büyüdü ki sürekli kafamda intihar düşüncesi, hep bi karamsarlık, hep isyan hep isyan, herşeye herkese isyan, kendimi hiç sevmiyorum, ama öldürmek de istemiyorum çünkü acıdan çok korkuyorum, bir kez intihar ettim ama onda da sırf tatile gitmediğimiz içindi, o kadar iğrenç, zor bi dönem geçiriyorum ki... bu haftasonu psikoterapist ve aynı zamanda psikiyatr olan bi doktora gittik bana iki ilaç yazdı 6 aylık bi tedavi içinde düzelicek dedi ama benim hiç umudum yok o kadar berbat hissediyorum ki beni kimsenin anlaması mümkün değil..
    Bende 16/17 yaşındayım inan çok farksız değildim o zamanlar senden (sanki çok yaşlıymışım gibi konuşuyorum ama maruz görün). istersen msn gibi bir ortamda konuşarak hafifletebiliriz bunları. Ve dip not olarak. herşey sende bitiyor. Sen düzelmek için umut hissetmedikçe seni hangi ilaç iyileştirebilirki. Herşey sende başlıyor sende bitiyor kısacası
    "İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar."
    Newton

Söylediklerimin hepsinden vazgeçtim, pişman oldum..
    Çünkü ne sözde mana, ne de mana da söz kaldı..

Şems-i Tebrizi.

goffee
    Guest

Alıntı sönmez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 38 yaşında bir anneyim ve 13 yaşında bir kızım var. ona sürekli ders çalış diyorum , beni dinlemiyor.sürekli isyankar . eleştirildiğinde çok kızıyor . çok çabuk sinirleniyor ve çok hırçın .
    sürekli özgür olmak istiyor. sorumluluklarını yerine getirmeyip , vaktini bilgisayar gibi araçlarla harcıyor. önceden böyle bir sorun hiç olmadı. bu sorunlarımızın hepsi ergenlik sonucu mu ? eğer öyleyse ne yapmalıyım?

Kızınızın eleştiriye değil desteğe ihtiyacı var bunu görebilmelisiniz.
    Yapmaya çalıştıgı şeyler olacak ve bunları doğru şekilde yapabilene kadar defalarca hata yapacaktır.
    Birinin sürekli peşinde gezip ona hata yaptıgını söylemesi öğrenmesine yardım etmediği gibi öğrenmesini geciktirecektir.
    Eğer hata yapmasına izin vermezseniz öğrenmesine engel olursunuz mutsuz olmaya devam ederse kendini huzurlu hissedecegi tek yer olan pc başından kalkmayacaktır.
    Konu goffee tarafından (27-09-2011 Saat 01:01 PM ) değiştirilmiştir.

goffee
    Guest

Alıntı delihasta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Muhtemelen o ilaçlar işe yarayacaktır.
    Ama düşünce yapınıda değiştirmelisin.
    Öncelikle farkediyorumki hayatta önem sıralamanda yanlış var.
    Önemli derslerin ve hayatın olmalı ve hayatın için gerekli iletişimleri kurmaya çalışmalısın.

Karar Dönemi

Muhteşem bir paylaşım bRvo....