PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mutlu Olmak Için Para Gerekli Mi?

9 ŞUBAT
03-06-2008, 07:11 PM
İNSANDA doğuştan mülkiyet duygusu yoktur. Çocuk hoşuna giden, ihtiyaç duyduğu şeyi kendine mâl etmek ister. Olgunlaşma süreci içerisinde kendisi ve diğer insanlar arasında sınır çizmeyi öğrenir.

Bir çocukta para sosyalleşme aracıdır. 10 yaşına gelen bir çocukta para biriktirme ve akıllıca kullanma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocukluk dönemlerinde parayı yönetmeyi öğrenmek ileri yaşlarda insan para ilişkisinde ve sorumluluk duygusu gelişiminde önemli rol oynar.

“Param varsa ben varım” düşüncesi:

Para’nın ben merkezci kullanımı günümüz insanında doğal kabul edilir olmuştur. Para biriktirmek ve harcamakla doyum sağlamak, parasal konularla oturup kalkmak maddeci keskinlikteki bugünün insanının en büyük zaafı olmuştur.

Para ile toplumsal statü kazanılmaya çalışılıyor, pahalı eşyalar lüks arabalar kartvizit gibi kullanılıyor.

Para bazı insanlarda narsistik bir doyum aracıdır. İnsandaki sahibiyet ve mülkiyet duygularına para ile doyum bulmaya çalışılır. Zevk alma aracı olarak parayı kullanan insanlar bir türlü doruk doyuma ulaşamazlar. Şu unutulmamalıdır ki, iki tür hırs doyum bulamaz. Para ve ilim hırsı. Kedinin kuyruğunu yakalamaya çalışması gibi gerçek doyumu bir türlü yakalayamazsınız.

Para herşeyi yapar diyen insanlar, gerçekte para için herşeyi yapmayı göze alan insanlardır. Parayı insanları avlamak için yem olarak kullanırlar. Para bu tip insanlarda üstünlük ve hakimiyet kurma isteğinin bir aracıdır.

Kaliteli bir hayat sürmek için para ve mal depolamak gerekli mi?

Yaşadığımız dünya, düzen ve yasalar sistemidir. Belli şeyler yaptığımızda belli sonuçlar alırız. Ne zaman bir şeye ihtiyaç duysak bir boşluk doğar. Bu boşluk ihtiyacın yerine getirilmesine yarar. Bu boşluğu doldurmak için para gerektiği kadar kullanılırsa mutluluğa vesile olur.

Bir yazar para için evlilik yapmayı “avucumu açıp gözünü yummak” şeklinde tarif ediyordu.

Genç bir adama beş milyon dolar miras kalsa çok şanslı olarak düşünülür. Ama bu genç birkaç sene sonra tüm parasını harcar ve sonra alkolik olarak karşımıza çıkarsa yanlışlığın nerede olduğunu düşünmek gerekir.

Sefil ve parasız yaşamak fazilet midir?

“Zengin değilim ama bundan gurur duyuyorum” diyen insanlara rastlarız.

Dünyevî zevklerin günahkârlık olduğunu düşünmek eski bir tuzaktır.

Saadet asrında yüce Peygamber dağlarda, ormanda münzevi yaşamak isteyen bir sahabeye “Ben dünyaya insanların böyle yaşaması için gönderilmedim” demiştir. Yine bu yüce Peygamber göze güzel görünmüyor diye mezardaki tümseği düzelttirmiştir.

Mevlana dünya için, mal ve para için, ne güzel söylemiş “Elinizde olsun ama gönlünüzde olmasın.”

Bu düşünceler sade ve tutumlu hayatın gerekliliğiyle inanan insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Cimrilikle tutumluk arasındaki sınırı iyi çizmek gerekir. Cimrilikte para sevgisi insanın gönlünde yatar ve kaybetme korkusu ile biriktirme ihtiyacı hisseder. Sonuçta o insan daha çok kaybeder. Parasının hayrını göremez. Çoğunlukla sefil yaşar.

Tutumlu insan parasını akıllıca ve dikkatli harcamayı bilir.

Para ne anlama geliyor?

Bir gün bir dolmuşta “Parayı sevmiyorum ama sinirlerime iyi geliyor” şeklinde bir yazı okumuştum.

İnsanda böyle tatlı çelişkilerin varlığı paraya verilen anlamla ilgilidir.

Parayı bir ideale ulaşmak için araç olarak görenlerle parayı amaç gibi görenlerin farklarını iyi ayırdetmek gerekiyor.

J.J. Rousseau “Eldeki para hürriyetin aletidir, peşi kovalanan para kölelik aletidir” diyor. Bacon “Para iyi bir uşak ama kötü bir efendidir” demektedir.

Bütün bu doğrulara rağmen parayı amaç yapan insanlar sahte insanlardır. İnsanların sahte para yaptığı gibi para da çoğu zaman sahte insanlar yapabilmektedir.

Parayı biriktirebilmek ve harcayabilmekle iki zevk beraber tadılmaktadır.

Namerde muhtaç olmadan yaşayabilmek izzet sahibi insanlar için önemlidir.

Başı dik dolaşabilmek, akşam yattığında iç huzuru ile yatabilmek parasız olmakla değil parayı gönlümüze sokmamakla mümkün olur.

Bir gün bir sultan hasta oluyor. Derdine şifa bulunmuyor. Bu sultan servetin gücüne çok inanan bir sultanmış. Bir hekim ona şunu söylüyor “senin derdinin çaresi dertsiz bir insanın gömleğini giymektir” diyor. Sultan her tarafa haberciler gönderiyor. Dertsiz insan bulunamıyor. Uzun zaman sonra bir garip buluyorlar. Bakıyorlar hiç derdi tasası yok. Gömleğini istiyorlar o da “benim gömleğim yok ki” diyor.

Bu hikâye bizi parasız, yoksul olmanın manevî üstünlük olduğu yahut zenginliğin kötü olduğu sonucuna mı götürmelidir. Hikaye “paraya tapmamalısın, parayı tanrılaştırmamalısın, onu tüm iyiliklerin kaynağı olarak görmemelisin” sonucuna götürürse doğru anlaşılmış olur.

Başkalarını zor duruma düşürmeden, aldatmadan, çabası ve aklıyla sahip olunan zenginlik ve bu zenginliğin iyi yolda kullanılması günümüz insanını kalıcı mutluluğa götürecektir.

Nevzat Tarhan
Zafer Dergisi

http://www.islamikariyer.com

atomcekirdegi
03-06-2008, 07:13 PM
Bence de mutlu olabilmek için yeterli değil ama ne yazık ki gerekli..

g1z4y
31-08-2008, 04:29 PM
çok haklısın ne yazık ki paraya bağımlı insanlar haline geldik ama para herşey olamıyor en önemlisi de mutluluk..

katılıyorum kesinlikle... parası olan insanların mutlaka bir sorunu oluyor genellikle de sağlık sorunları...:rolleyes:

elohir93
31-08-2008, 07:03 PM
bence paran varsa mutlusun kardeşim
paran varsa çok sosyal olursun ve çevren geniş olur
arkadaşın çok olur ve adam gibi adamsan sevilirsin mutlu olursun

g1z4y
31-08-2008, 07:06 PM
bence paran varsa mutlusun kardeşim
paran varsa çok sosyal olursun ve çevren geniş olur
arkadaşın çok olur ve adam gibi adamsan sevilirsin mutlu olursun

parası olan insanların arkadaşları sadece gönül eğlendirmek için edinilen arkadaşlardır (parasını harcıcak eğlencek gezcek tozcak ya tek başına da gezilmez ki kimle gülüp eğlencek;) )...tabi yalancı arkadaşlıklar istersen orası ayrı ama ben olsaydım paramın olmamasını onun yerine gerçek samimi dostlarımın olmasını isterdim...

akşamcı
31-08-2008, 07:09 PM
Bence para çok önemli .bi yerde mutluluk kaynağı mesela evlisin. Eşinin isteklerini karsılayamıyosun gezmeye götüremiyosun hem kendinde eziklik duyacaksın hemde mutlaka biyerde tartışma çıkacak . Benim için para amaç değil araçtır. çok sevmiyorum ama olmazsa olmaz. çünkü istediğim bişeyi alamıyosam mutsuzumdur. Eşim alamıyosada ne kadar sabretsemde bigün elbetteki kavga çıkar bu kaçınılmaz.

g1z4y
31-08-2008, 07:12 PM
Bence para çok önemli .bi yerde mutluluk kaynağı mesela evlisin. Eşinin isteklerini karsılayamıyosun gezmeye götüremiyosun hem kendinde eziklik duyacaksın hemde mutlaka biyerde tartışma çıkacak . Benim için para amaç değil araçtır. çok sevmiyorum ama olmazsa olmaz. çünkü istediğim bişeyi alamıyosam mutsuzumdur. Eşim alamıyosada ne kadar sabretsemde bigün elbetteki kavga çıkar bu kaçınılmaz.

ya tabi ki olmazsa olmaz ablacım ama fazlası olmasın bence. bu dediğin ihtiyaçları karşılayacak kadar falan yani hiçte olmasın demeyelim.

akşamcı
31-08-2008, 07:16 PM
Insanın istekleri bitmiyoki canım hep yeni bişeyler isteriz.allah herkese daha çok versin.

g1z4y
31-08-2008, 07:19 PM
Insanın istekleri bitmiyoki canım hep yeni bişeyler isteriz.allah herkese daha çok versin.

amin hepimize çok versin de mutluluğumuzu, sağlımızı kaybetmeden paramız olsun bence...bir de biz senin gözünden bakamıyoruz hani elohir'in dediği gibi gençlik olarak falan, gezmek, tozmak; arkadaşlık,dostluk. sen mesela evlilik olarak baktın olaya.:rolleyes:

eliftetik
31-08-2008, 07:21 PM

akşamcı merhaba nasılsın bu gün tatildesin galiba

elohir93
31-08-2008, 08:52 PM
parası olan insanların arkadaşları sadece gönül eğlendirmek için edinilen arkadaşlardır (parasını harcıcak eğlencek gezcek tozcak ya tek başına da gezilmez ki kimle gülüp eğlencek;) )...tabi yalancı arkadaşlıklar istersen orası ayrı ama ben olsaydım paramın olmamasını onun yerine gerçek samimi dostlarımın olmasını isterdim...

türk filmi kıvamında bir cevap:)
ben arkadaşlarımı düşmanlarımı dostlarımı iyi bilirim kimlerle har vurup harman savuracağımı çözebilirim sen orayı kafana takma keyfine bak

g1z4y
31-08-2008, 08:57 PM
türk filmi kıvamında bir cevap:)
ben arkadaşlarımı düşmanlarımı dostlarımı iyi bilirim kimlerle har vurup harman savuracağımı çözebilirim sen orayı kafana takma keyfine bak

fikrimi söylemiştim seni eleştirmek için değil...;)

akşamcı
31-08-2008, 08:58 PM
merba canım çalışıyorum dün izindeydim. sen nasılsın bakalım eliftetik

elohir93
31-08-2008, 08:59 PM
fikrimi söylemiştim seni eleştirmek için değil...;)

küçük emrah tarzı oldu kabullenmen lazım kardeşim
farklı açılardan düşün ;)

g1z4y
31-08-2008, 09:03 PM
küçük emrah tarzı oldu kabullenmen lazım kardeşim
farklı açılardan düşün ;)

böğğğ komiksin ;)

elohir93
31-08-2008, 09:06 PM
böğğğ komiksin ;)

ehem ehem ehem teveccühün:p

gizayca
01-09-2008, 05:23 PM
Bence de mutlu olabilmek için yeterli değil ama ne yazık ki gerekli..

parasız da mutlu olunabilir..ama yinede gerekli maalesef..

alisenok
09-09-2008, 01:58 PM
Psikoloji konusunda internet sayfamı da gezebilirsiniz www.alisenok.tr.gg Ali ŞENOK

eliftetik
09-09-2008, 02:08 PM
İNSANDA doğuştan mülkiyet duygusu yoktur. Çocuk hoşuna giden, ihtiyaç duyduğu şeyi kendine mâl etmek ister. Olgunlaşma süreci içerisinde kendisi ve diğer insanlar arasında sınır çizmeyi öğrenir.

Bir çocukta para sosyalleşme aracıdır. 10 yaşına gelen bir çocukta para biriktirme ve akıllıca kullanma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocukluk dönemlerinde parayı yönetmeyi öğrenmek ileri yaşlarda insan para ilişkisinde ve sorumluluk duygusu gelişiminde önemli rol oynar.

“Param varsa ben varım” düşüncesi:

Para’nın ben merkezci kullanımı günümüz insanında doğal kabul edilir olmuştur. Para biriktirmek ve harcamakla doyum sağlamak, parasal konularla oturup kalkmak maddeci keskinlikteki bugünün insanının en büyük zaafı olmuştur.

Para ile toplumsal statü kazanılmaya çalışılıyor, pahalı eşyalar lüks arabalar kartvizit gibi kullanılıyor.

Para bazı insanlarda narsistik bir doyum aracıdır. İnsandaki sahibiyet ve mülkiyet duygularına para ile doyum bulmaya çalışılır. Zevk alma aracı olarak parayı kullanan insanlar bir türlü doruk doyuma ulaşamazlar. Şu unutulmamalıdır ki, iki tür hırs doyum bulamaz. Para ve ilim hırsı. Kedinin kuyruğunu yakalamaya çalışması gibi gerçek doyumu bir türlü yakalayamazsınız.

Para herşeyi yapar diyen insanlar, gerçekte para için herşeyi yapmayı göze alan insanlardır. Parayı insanları avlamak için yem olarak kullanırlar. Para bu tip insanlarda üstünlük ve hakimiyet kurma isteğinin bir aracıdır.

Kaliteli bir hayat sürmek için para ve mal depolamak gerekli mi?

Yaşadığımız dünya, düzen ve yasalar sistemidir. Belli şeyler yaptığımızda belli sonuçlar alırız. Ne zaman bir şeye ihtiyaç duysak bir boşluk doğar. Bu boşluk ihtiyacın yerine getirilmesine yarar. Bu boşluğu doldurmak için para gerektiği kadar kullanılırsa mutluluğa vesile olur.

Bir yazar para için evlilik yapmayı “avucumu açıp gözünü yummak” şeklinde tarif ediyordu.

Genç bir adama beş milyon dolar miras kalsa çok şanslı olarak düşünülür. Ama bu genç birkaç sene sonra tüm parasını harcar ve sonra alkolik olarak karşımıza çıkarsa yanlışlığın nerede olduğunu düşünmek gerekir.

Sefil ve parasız yaşamak fazilet midir?

“Zengin değilim ama bundan gurur duyuyorum” diyen insanlara rastlarız.

Dünyevî zevklerin günahkârlık olduğunu düşünmek eski bir tuzaktır.

Saadet asrında yüce Peygamber dağlarda, ormanda münzevi yaşamak isteyen bir sahabeye “Ben dünyaya insanların böyle yaşaması için gönderilmedim” demiştir. Yine bu yüce Peygamber göze güzel görünmüyor diye mezardaki tümseği düzelttirmiştir.

Mevlana dünya için, mal ve para için, ne güzel söylemiş “Elinizde olsun ama gönlünüzde olmasın.”

Bu düşünceler sade ve tutumlu hayatın gerekliliğiyle inanan insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Cimrilikle tutumluk arasındaki sınırı iyi çizmek gerekir. Cimrilikte para sevgisi insanın gönlünde yatar ve kaybetme korkusu ile biriktirme ihtiyacı hisseder. Sonuçta o insan daha çok kaybeder. Parasının hayrını göremez. Çoğunlukla sefil yaşar.

Tutumlu insan parasını akıllıca ve dikkatli harcamayı bilir.

Para ne anlama geliyor?

Bir gün bir dolmuşta “Parayı sevmiyorum ama sinirlerime iyi geliyor” şeklinde bir yazı okumuştum.

İnsanda böyle tatlı çelişkilerin varlığı paraya verilen anlamla ilgilidir.

Parayı bir ideale ulaşmak için araç olarak görenlerle parayı amaç gibi görenlerin farklarını iyi ayırdetmek gerekiyor.

J.J. Rousseau “Eldeki para hürriyetin aletidir, peşi kovalanan para kölelik aletidir” diyor. Bacon “Para iyi bir uşak ama kötü bir efendidir” demektedir.

Bütün bu doğrulara rağmen parayı amaç yapan insanlar sahte insanlardır. İnsanların sahte para yaptığı gibi para da çoğu zaman sahte insanlar yapabilmektedir.

Parayı biriktirebilmek ve harcayabilmekle iki zevk beraber tadılmaktadır.

Namerde muhtaç olmadan yaşayabilmek izzet sahibi insanlar için önemlidir.

Başı dik dolaşabilmek, akşam yattığında iç huzuru ile yatabilmek parasız olmakla değil parayı gönlümüze sokmamakla mümkün olur.

Bir gün bir sultan hasta oluyor. Derdine şifa bulunmuyor. Bu sultan servetin gücüne çok inanan bir sultanmış. Bir hekim ona şunu söylüyor “senin derdinin çaresi dertsiz bir insanın gömleğini giymektir” diyor. Sultan her tarafa haberciler gönderiyor. Dertsiz insan bulunamıyor. Uzun zaman sonra bir garip buluyorlar. Bakıyorlar hiç derdi tasası yok. Gömleğini istiyorlar o da “benim gömleğim yok ki” diyor.

Bu hikâye bizi parasız, yoksul olmanın manevî üstünlük olduğu yahut zenginliğin kötü olduğu sonucuna mı götürmelidir. Hikaye “paraya tapmamalısın, parayı tanrılaştırmamalısın, onu tüm iyiliklerin kaynağı olarak görmemelisin” sonucuna götürürse doğru anlaşılmış olur.

Başkalarını zor duruma düşürmeden, aldatmadan, çabası ve aklıyla sahip olunan zenginlik ve bu zenginliğin iyi yolda kullanılması günümüz insanını kalıcı mutluluğa götürecektir.

Nevzat Tarhan
Zafer Dergisi

http://www.islamikariyer.com

nevzat tarhan görüşlerinden çok insan olumlu yönde etkilenmiştir bende severim

amelia
07-04-2009, 11:12 PM
para hiç önemli değildir diyenler sonradan paragöz olup çıkıyorlar.
ömrümüzün yarısından çoğu parayı kazanmak için geçiyosa çok ta değersiz bişey değildir sonucunu çıkartabiliriz.
parasız insan mutlu olabilir ama her paralı insanda mutlu değildir
vs vs işte....

ghisar
08-04-2009, 12:12 AM
Bence bu yaşanan dönemde, mutlu olmak için paranın önemi yok............
Şu zamanda insanların çoğu kredi kartı kullanıyor....O kartı kullanırkende
alışveriş marketlerinde veya mağazalarda ne mutlu olduklarını yüz ifadelerinden
görebiliriz.............
Çünkü para kullansa alışveriş arabasını o kadar dolduramaz,,Magazadan ise
o kadar çok torbalarla ayrılamaz.........
Demek ki mutlu olmak için para gerekli değilmiş........:))

HakanS
13-04-2009, 12:08 PM
para yeteri kadar olmalidir, ne fazla ne de az. Barinma, yeme, içme birazda gezmeye yetmelidir. Üstünü yada altını herkes kaldiramaz.

birkaç gün önce okumuştum. 2005 yılında yılbaşı büyük ikramiyesi gariban bir kişiye çıkmış. 1.25 trilyon tl civarındaydı. kendine gayrimenkuller almış istanbula taşınmış, barlarda pavyonlarda ve 1 de kadınla dost hayatı yaşamaya başlamış evliliğine de devam etmiş. bar pavyon hayatı olunca evleri bir bir satmaya başlamış ve borca girmiş. sonra da kendini asarak intihar etmiş.

para insana mutluluk getirmiyor. doğru. peki parasızlık insana mutluluk getiriyor mu? düşünmek lazım. mesela basit bir örnek verelim. sitede bir çok depresyon hastası var. kaçımız düzenli olarak özel psikiyatriste gidebiliyor? beğendiği her kitabı satın alabiliyor? en az diğerleri kadar iyi eğitim olanaklarına sahip? stres demek olan gelecek kaygısına sahip değil?

paranın yokluğu için zerre üzülmem=) ama kendimi de kandırmıyorum en azından. daha fazla olsa daha güzel olabilirdi..

merttt9
17-04-2009, 04:30 PM
insanların temel yaşamları için para gerekiyor,mesela bir evde barınmak,elektrik su,yiyecek için para gereklidir,çünkü ihtiyaçlar karşılanır...
ama bunun dışında ise paranın fazla oluşuna göre kişiler sosyal yaşar araba alır,tatile gider,para ne kadar çoksa o oranda bir şeyler yaparlar.
insanlar bir şeyler yaptığında mutlu olabiliyor.
ama bunun dışında her parası çok olan kişi mutludur denemez,çünkü parası çok olupta,manevi yanları eksik olan kişiler ise mutlu olamaz,düşünsenize bir kişi parası çok ama eksik olan yanı olarak kız arkadaşı yok(diceksinizki parası varsa kızda olur,ama farzedinki yok,1 ay bile kız arkadaşı olmasa 1 ay mutlu olamaz çünkü maneviyatı eksiktir,bunu takanda var..)
parası olmayan kişi yürüyerek çarşıya gider,yemek yiyemez,sadece yürür vede gezer,birde bu şekilde düşünün.
sonuç olarak parada gereklidir maneviyatta gereklidir,ama nedense herkes bir şekilde düşünüyor,bir denge olması lazım

hüzünlühatun
17-04-2009, 05:59 PM
ipin ucunu çoktan kaçırdım geride yakalayamııyorum şanssızlık benm hatalarım yada insanların hatası yüzünden o kadar cebelleştimki borçlarımla zaman içinde paranın benim için hiç bi önemi kalmadı ev araba lüks hırsım yok düzgün kendime yeetebilecek bir yaşam için o kadarlık parada yeterli yani para beni mutlu eder borçlarımı öder nefesimi daha rahat alırım not:alacaklılar aradıkca panik atak geliyo gidiyo onun dışında mutlu etmez çıldırtmaz ben parasız bu kadar sıkıntıda bile mutlu olabiliyorum

_meltem_
17-04-2009, 07:10 PM
Arkadaşlar para herşeyin çözümümü sizce.
Bakın çok sevdiğim rahmetli iş adamı sayın Sabancı bir röportajında şunu söylemişti. Bu kadar param var ama keşke oğlum Metin baba bana araba alırmısın deseydi. Bu beni çok etkilemişti. Lanet olsun ki bu zamanda insanlar para için Baba oğul birbirine hayır etmiyor.

Bence insanda parayı kazanacak Sağlık ve Çalışma azmi olmalı.

merttt9
17-04-2009, 11:06 PM
Arkadaşlar para herşeyin çözümümü sizce.
Bakın çok sevdiğim rahmetli iş adamı sayın Sabancı bir röportajında şunu söylemişti. Bu kadar param var ama keşke oğlum Metin baba bana araba alırmısın deseydi. Bu beni çok etkilemişti. Lanet olsun ki bu zamanda insanlar para için Baba oğul birbirine hayır etmiyor.

Bence insanda parayı kazanacak Sağlık ve Çalışma azmi olmalı.

maddi ve manevi denge,yine benim dediğime geliniyor

deha danışmanlık
22-04-2009, 03:19 PM
Parayı ayaklar altına alıp yükselmek gerek.Başımızın üstünde taşırsak hep yük olur bize.Allahın sonsuz bir hazinesi var.Neden istemeyelim ki?Biz doğru istemeyi bilelim. Rabbim takdir ederse verir.

johnbarleycorn
22-04-2009, 04:40 PM
9 ŞUBAT'ın bu güzel alıntısı için teşekkür ederek, bir yorum da ben eklemek istiyorum; "Para herşey değildir ama parasızlık hiçbirşeydir".

seceem
22-04-2009, 07:54 PM
Ben evli değilim ama evin huzuru için kendi ailemden biliyorum para çok gerekli bir araç malesefff

elodea__90
05-05-2009, 05:40 PM
ne kadar uzman bilemiyorum ama bir çok sıkıntılı dönemimde bana yardımcı olan bi arkadaş vardı isteyenler psikolog__@hotmail.com adlı msnden eylül ablaya mail yollayabilir hepinize yardım edeceğinden adım gibi eminm umarım adres vermemin sakıncası yoktur