PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardim edin lütfen

ferocious
29-09-2013, 07:13 PM
Merhabalar ben üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim.Yogun bir tempo içerisinde ders calisip sinavlara giriyorum. Sbs sinavindan yaptigim derece ile iyi bir anadolu lisesindeyim ancak bende son yillarda artan bir degisiklik var. Dikkat eksikligim ve konsantrasyonum dusuyor. Ders calisirken bir anda kendimi hayaller icinde buluyorum.Bu da beni cok yavaslatiyor. Sınavlarda ise komik hatalar yapiyorum. Ornegin turkce bölümünde sirf bu eksiklikten dolayi bazi cumleleri kaciriyorum. Başka bir sorunum ise ders calisirken veya sinavdayken cevredeki seslerden cok etkileniyorum. Ailemi maddi yuke sokmamak icin psikologdan kaciniyorum. Yardimlarinizi bekliyorum. Sevgilerimle...

protagonist
29-09-2013, 07:49 PM
merhaba ferocious sana sınav maratonunda başarılar dilerim öncelikle. Yoğun ve koşturmalı, bol emek, çaba ve sabır isteyen bir sürecin içerisindesin. Yazdıklarından anladığım kadarıyla çalışmaya ve başarılı olmaya da oldukça istekli görünüyorsun. Ders çalışma sırasında hayallere dalmada, dikkatin dağılmasında ders çalıştığın yerin etkisi olabileceğini düşünüyorum. Belki işe ders çalıştığın yeri düzenleyerek başlayabilirsin. Mesela ders çalıştığın masanın dağınık olup olmaması, ışık, gürültü, ısı gibi faktörlerin etkisi veya dikkat çekici nesnelerin, hayal kurmaya neden olacak posterlerin, fotoğrafların, araç gereçlerin bulunması ders çalışma esnasındaki dikkatini ve konsantrasyonunu etkileyebilecek faktörler. Daha sade ve düzenli bir masa ve sakin bir ortam ders çalışırken daha iyi odaklanmanı sağlayabilir. Eğer odanda sorun yoksa ders çalışmaya başlamadan önce zihinsel olarak seni meşgul eden şeylerden kurtulman gerekli. Kafanı karıştıran, aklında soru işaretleri bırakan, gün içinde yaşananların zihninde tekrarlarının canlanması gibi durumlar zihnini karıştırıyorsa bu durumda ders çalışmaktan alacağın verim de düşecektir. Kendi sınavlara hazırlanma maratonuma baktığımda basit hatalar yaparak birçok soru kaçırdığımı hatırlıyorum. Özellikle matematik dersinde bu durumu çok yaşıyordum. Küçük işlem hatalarıyla, bir sayıyı eksik görmekle veya soruyu eksik okuyup yanlış anlamak gibi sorunlarla birçok bildiğim şeyi yapamıyordum. Ama bu durumu daha çok soru çözerek, daha çok zaman tutarak alıştırma yaparak yenmeye çabalamış ve başarılı olmuştum. Özellikle süreli olarak soruları cevaplamam, genelde bu dikkatsizliklerimin nedeninin zamanın yetmeyeceği endişesiyle kaynaklandığını ve soruları bu nedenle kaçırdığımı anladığım andan itibaren kullandığım bir yol oldu ve bana çok büyük fayda sağladı. Zaman yetmeyecek endişesiyle telaşlı şekilde soruları okumam yeterince dikkatimi veremememe ve bazı şeyleri gözden kaçırmama neden oluyordu. Tabi bu basit hatalar süre endişesi dışında başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Soruların özellikle olmalıdır, değildir gibi soru köklerine daha fazla dikkat etmek, soruları okurken soru içlerinde verilen ipuçlarını ve önemli noktaları gözden kaçırmamak, özllikle türkçe sorularından paragraflarda metnin içeriğini ve sorulmak isteneni dikkatle incelemek faydalı olabilir. Ben türkçede özellikle paragraf sorularında metinden önce soruyu okumayı tercih ederdim. Böylece ne sorulduğunu bilerek paragrafı okuduğum için, paragrafa istenen şeye yönelik bir gözle bakardım. Bunu da sana önerebilirim. Ayrıca psikolog yerine okul ve dersana psikolojik danışmanlarından da bu konuda çok faydalı yardımlar alabilirsin. Bu konular onların uzmanlık alanını oluşturur. Çalışmalarında kolaylıklar dilerim...