PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kronik Huzursuzluk

Jin K.
14-09-2013, 05:37 PM
Huzursuzluk, maalesef uzun zamandır yaşadığım bir sorun.
Mesele ne olursa olsun; onunla bağlantılı veya ondan bağımsız olarak huzurumu bozabilecek bir sebep bulabiliyorum ve bunu engelleyemiyorum.
Yapmak istediğim çok şey var, fakat bu huzursuzluk/stres engeli yüzünden hepsinden vazgeçmek zorunda kalıyorum.
Başka hobiler edinmeye çalışıyorum lakin uzunca bir vakit hayatıma dair radikal değişiklikler yapacak durumda değilim.

Örneğin; okullar açılıyor ve ne yazık ki aynı ortamda bulunacağım insanlara dair memnun değilim.
Hiçbiri ile aram iyi değil ve bu yüzden stres içindeyim.
Bunun yersiz olduğunu biliyorum ancak engelleyemiyorum.

Hayatımda bunun gibi küçük ve büyük birçok problem var.

Tecrübe ettiğiniz bir rahatlama yöntemi var mıdır, paylaşırsanız çok memnun kalırım.

Teşekkürler.

ozkan.akyurek
14-09-2013, 07:32 PM
sanırım mükemmelliyetçi bir kişiliğiniz var ve düşüncelerde takıntılık var; herşeyi birşeyle bağlamaya/anlamlandırmaya çalışıyorsunuz.Bende eskiden öyleydim.Sanki o yaşadığımı anlamlandırmassan bi kötülük/çökkünlük yaşıycağım gibime geliyodu ama mesele düşünceler değil o hissi yaşamamak için somutlaştırdığım şeylerdi.Rahatlamak için sarı kantoron çayı öneririm anti depresandır. Ihlamur ve çınar yaprağı(5 derin yırtmaçlı olan) bu bitkilerde antidepresanlardır.Sorununuz ile ilgili bir uzmandan yardım alıyormusunuz ve ne zamandan beri var bu durum?

Canımsın
14-09-2013, 08:36 PM
Huzuru hissettiğiniz\yakaladığınız an'lar varmı?

Jin K.
14-09-2013, 09:08 PM
Huzuru hissettiğiniz\yakaladığınız an'lar varmı?

Var, fakat nadir ve kısa süreli.
Örneğin; yatağa uzanıp beş dakika müzik dinlediğimde, mutlu oluyorum.
Ne yazık ki, maksimum beş dakika sürüyor.

Hava yağmurlu olunca huzurlu hissediyorum.
Yağmur bitince, gidiyor.

Kalıcı bir huzura ihtiyacım var.

sanırım mükemmelliyetçi bir kişiliğiniz var ve düşüncelerde takıntılık var; herşeyi birşeyle bağlamaya/anlamlandırmaya çalışıyorsunuz.Bende eskiden öyleydim.Sanki o yaşadığımı anlamlandırmassan bi kötülük/çökkünlük yaşıycağım gibime geliyodu ama mesele düşünceler değil o hissi yaşamamak için somutlaştırdığım şeylerdi.Rahatlamak için sarı kantoron çayı öneririm anti depresandır. Ihlamur ve çınar yaprağı(5 derin yırtmaçlı olan) bu bitkilerde antidepresanlardır.Sorununuz ile ilgili bir uzmandan yardım alıyormusunuz ve ne zamandan beri var bu durum?

Bir uzmanı henüz tercih etmedim, çünkü dışarıdan bir müdahale olmadan kendi kendime halletmek istiyorum. Böylece olgunlaşacağıma inanıyorum. Kimyasal antidepresanlara kesinlikle karşıyım, fakat bu doğal öneriniz için teşekkür ederim.
Ergenlik dönemimin başından beri bu durumdayım.

ozkan.akyurek
14-09-2013, 09:39 PM
Var, fakat nadir ve kısa süreli.
Örneğin; yatağa uzanıp beş dakika müzik dinlediğimde, mutlu oluyorum.
Ne yazık ki, maksimum beş dakika sürüyor.

Hava yağmurlu olunca huzurlu hissediyorum.
Yağmur bitince, gidiyor.

Kalıcı bir huzura ihtiyacım var.

Bir uzmanı henüz tercih etmedim, çünkü dışarıdan bir müdahale olmadan kendi kendime halletmek istiyorum. Böylece olgunlaşacağıma inanıyorum. Kimyasal antidepresanlara kesinlikle karşıyım, fakat bu doğal öneriniz için teşekkür ederim.
Ergenlik dönemimin başından beri bu durumdayım.

sorununuz bu diye düşünüyorum.Bende herşeyin kontrolümün altında olmasını isterim ve bende psikoloji konusunda doktora karşıydım sanki ben iyileşmiycem dışardakiler iyileştirecek vs.. düşünüyordum ama durum ilerleyince mecburen doktor a göründüm iyi olunca saçma düşündüğümü anladım çünkü bu bir hastalık.

Canımsın
15-09-2013, 02:02 AM
Kalici,daimi bir Huzur..insanin en muhtaç duydugu bir gerçek aslinda.
Bazen düsünüyorumda insanlar bu başiboşlukta iyi hayatlarini idame edebiliyor umarsizca.
Oysa insan ; düşünen sorgulayabilen herşeyi illaki birşeylerle anlamlaştirabilen bir bilinmez.
Herşeyi somutlaştira somutlaştira bu hale gelinmedimi..

Soruyorum samimane..

Gerçekten nedir bu huzursuzluk ki iki ilaçla uyuşturulsun gûya iyilestirsin.
Bir eklem agrisimi bir baş agrisimi birvitamin eksikligimi yoksa bir ruhi boşlukmu¿

En mantiklisi ruhî boşluk değilmi degilse aksini isbat edin lütfen..

Herseyin nasilki bir usulu yontemi klavuzu adabi prospektusu vardir.
İnnsaninda derdlerinin tasalarinin kaygi ve uzuntusunun bir caresi ne yapmasi gerektiginin bir izahi elbet bitkisel caylar antidepresanlar degillerdir olamazlarda.insanin icindeki bu onemli boşlugu dolduracak ..huzuru insanin gonul tahtina yerlestirecek yegane çare Ruhun asil sahibine olan'' imandir''..

Tum anlam kaymalari,turlu çikmazlarin,her darlik ve buhranlarin altinda yatan sebebtir onun eksikligi.ayni demir depolarinin azalmasinin vucudda gosterdigi halsizlik reaksiyonu gibi..

Eger manevi hastaliginiza tecrube edilmis tavsiye isterseniz,tavsiyem ;Huzuru Allah'dan dileyiniz !

Gerisi gelecektir..

edk.roper
15-09-2013, 06:10 AM
gece boyunca müzik dinle birseyler oku/araştır.12 den 5e 6ya kadar.yorganı çek üstüne sandalyeye otur müzik dinle ve arastır biseyler.ama gece olsun.huzur bu

Jin K.
15-09-2013, 01:10 PM
Kalici,daimi bir Huzur..insanin en muhtaç duydugu bir gerçek aslinda.
Bazen düsünüyorumda insanlar bu başiboşlukta iyi hayatlarini idame edebiliyor umarsizca.
Oysa insan ; düşünen sorgulayabilen herşeyi illaki birşeylerle anlamlaştirabilen bir bilinmez.
Herşeyi somutlaştira somutlaştira bu hale gelinmedimi..

Soruyorum samimane..

Gerçekten nedir bu huzursuzluk ki iki ilaçla uyuşturulsun gûya iyilestirsin.
Bir eklem agrisimi bir baş agrisimi birvitamin eksikligimi yoksa bir ruhi boşlukmu¿

En mantiklisi ruhî boşluk değilmi degilse aksini isbat edin lütfen..

Herseyin nasilki bir usulu yontemi klavuzu adabi prospektusu vardir.
İnnsaninda derdlerinin tasalarinin kaygi ve uzuntusunun bir caresi ne yapmasi gerektiginin bir izahi elbet bitkisel caylar antidepresanlar degillerdir olamazlarda.insanin icindeki bu onemli boşlugu dolduracak ..huzuru insanin gonul tahtina yerlestirecek yegane çare Ruhun asil sahibine olan'' imandir''..

Tum anlam kaymalari,turlu çikmazlarin,her darlik ve buhranlarin altinda yatan sebebtir onun eksikligi.ayni demir depolarinin azalmasinin vucudda gosterdigi halsizlik reaksiyonu gibi..

Eger manevi hastaliginiza tecrube edilmis tavsiye isterseniz,tavsiyem ;Huzuru Allah'dan dileyiniz !

Gerisi gelecektir..

Tasavvuf için fazla gencim.

Öncelikle somut bir şeylerin beni tatmin etmesi gerekiyor.
Daha sonra kendimi soyutlayabilirim.

müzmin umutsuz
15-09-2013, 05:38 PM
Aynı sorun bendede var çözümünü çok aradım birşeylerin olumlu tarafından bakmaya alışmam lazım bunun için de hobiler bulmam çalışma fln yapmam lazım umarım huzuru bulursunuz.

Canımsın
15-09-2013, 07:37 PM
Peki dediğiniz gibi olsun..

Somut olarak cennet şelalerinden olan victoria şelalesi tam bir huzuru mekan.
Yada everest dağinin yamaçlarindan paraşutunuzu acarken huzuru yakaladiniz diyelim.
Hadi usteki paylasimdaki gibi gece boyu didin dur arastirma yap ne icin¿oda huzur icin..

Huzur hani somut birsey degildi unuttuk galiba.herhepsi insani mutlu edebilir zevk verebilir ama
huzur baska şey'dir..madde ile ugraş ile kazanilasi bir **** degildir kendisi.

Senin okul ortamindaki ic huzursuzlugunu metroya bindigindeki ic sesini hangi somut birsey
Sustutabilir yahut yok edebilir.Tavsiyeler geliyor bakalim en baba tavsiye ve careyi nerede bulacaksiniz..

Birde ;" Allahim ruhumdaki huzursuzlugu gider.Huzur nerde ise onu bana göster "demek tasavvuf degildir.

En sevmedigim cumle ama bizde genciz.Bunun yasla alakasi yoktur.

En fitrî ihtiyacini sana herseyi zaten verenden istiyorsun ..

Sen istemeye bak.

Jin K.
15-09-2013, 09:11 PM
Huzur, kaygısızlık durumudur fikrimce.
Zaten huzur kavramının belirli bir tanımı olsa idi, onu elde etmek için bu kadar uğraş vermezdik.

Benim iç sıkıntılarım, toplumsal hayatla ilgili biraz da.
Ne yazık ki, cennet şelalelerinde huzuru yakalamadan önce; bu düzenin içinde yer almak zorundayım.

Yaş ile tasvir ettiğim şey, açlık.
Duygusal manada, aç olduğum birçok şey var.
Bunların tümünü tanrıya yüklemek istemiyorum.

Edebiyat26
16-09-2013, 12:17 AM
Huzur, kaygısızlık durumudur fikrimce.
Zaten huzur kavramının belirli bir tanımı olsa idi, onu elde etmek için bu kadar uğraş vermezdik.

Benim iç sıkıntılarım, toplumsal hayatla ilgili biraz da.
Ne yazık ki, cennet şelalelerinde huzuru yakalamadan önce; bu düzenin içinde yer almak zorundayım.

Yaş ile tasvir ettiğim şey, açlık.
Duygusal manada, aç olduğum birçok şey var.
Bunların tümünü tanrıya yüklemek istemiyorum.

Arkadasim inanc olmadan huzur bulmak zor.Huzur buldugunu sanirsin ama seninde yazdigin gibi sadece 5 dakikaligina gecici durumlardir.Kalbini dinlendirip nerden geliyorsun nereye gideceksin bu dünyada isin ne gibi sorunlarin cevabini bulamadikca debelendikce debelenirsin.Istedigin isi tut istedigin konuma gel hepsi 5 dakikalik olur.Sonsuz bir güce inanc herseyi kolay kilabilir .Tabiiki bu insandan insana degisir senin dedigin gibi.... sen dünyevi olarak gelmek istedigin makamlari beklersin bazi inandigin degerler olur... ama ömrün yine onlari sorgulamakla gecer iste gecer de gecer ...kisa yol varken uzun yol git dur...

Canımsın
16-09-2013, 10:50 AM
Allahü Teâlâ Davud (a.s.)´ a söyle vahyetti:

"Eger benden yüz cevirenler, benim onlari nasil bekledigimi,
onlara nasil acidigimi... ve onlarin günahi terketmelerini nasil
istedigimi bilseler, onlar bana heveslerinden hemen ölür ve benim
sevgimden birbirlerinden ayrilirlardi.

Ey Davud! Iste benden yüz cevirenlere karsi iradem budur.
Bundan, bana yönelenlere karsi irademin ne olacagini sen düsün.

Kulumun bana en cok muhtac oldugu zaman, benden müstagni oldugu andir.
Benim de kuluma en cok merhamet edecegim zaman, kulumun bana arka cevirdigi andir.
Benim katimda en yüksek mevkii de bana yöneldigi andir.."(ihy.ulmddn)

müstagni: Kimseden bir menfaat beklemeyen, bir şey istemeyen, istiğna eden, kimseye ihtiyacı olmayan

Bunları bilmek,hissetmek varya Huzurun ta kendisidir.

Kalbler onu anmakla mutmain olur.

Sen derdlerini anlatırsın belki ama biz o denli bile anlıyamayız.Elden gelen kuru bir tavsiye sen uygulamaya geçmedikçe.

faith111
16-09-2013, 12:50 PM
İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız... [Hz.Ömer]

Canımsın
16-09-2013, 04:17 PM
Sahte yardimcilar tükenince..

Ve HuzuR kaçinca..

Yardimsizlarin yardimi..

Rabbim!

Benimle Kal.

müzmin umutsuz
16-09-2013, 07:58 PM
Osho der ki : Ben dünü düşünmem yarını da düşünmem dün de yarın da yoktur.Dün geride kaldı.Yarın da daha gelmedi.Dünü düşünürsem çok kısa bir zaman sonra sona gelirim ve hep aynı şeyleri düşünürüm.Yarın ise daha gelmedi ne olacağını bilemem belki yeni bir fırsat çıkar herşey değişir.Dünü de yarını da düşünmek endişeden başka birşey değildir.Endişe de huzursuzluktan başka birşey değildir.Ben sadece 'an'ı yaşarım.Gerçek olan budur.Yaşam çok kısadır.Bu kısa zamanı ileriyi veya geriyi düşünerek kullanmam der.