PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu hayali kahramana yardımcı olurmusunuz...Rica etsem ???

PORTYPORTY
14-08-2013, 09:23 PM
Herkese merhaba.
Benim adını bile bilmediğim bir sorunum var zaten en çokta bu konuda sizden yardımınızı rica ediyorum.

ben kendi düşüncelerimde,kafamın içinde, yani aslında hayal dünyamda bir nevi kahraman gibiyim.gerçek hayatımda hiç yapmadığım başaramadığım işleri
hayalimde sanki hep başarmışım gibi hayal ediyorum.elimde değil bilerek yapmıyorum.yolda bile yürürken beynim kontrolden çıkıyo.hayaller hayaller hayaller.
örn iş yerinde olsun , okulumda olsun , sosyal ortamlarda olsun, karşı cinse karşı vs vs vs özelliklede geçmişte veremediğim tepkiler söyleyemediğim şeyler, yapamadığım işler,başarısızlıklarım gibi sahneler aklımda canlanıyo ve olmasını istediğim gibi gerçekleşiyo.
Benim asıl canımı sıkan yaşım: 28 yaşındayım.
Bundan başka çekingenim sanırım biraz.Bilemiyorum.
Eğer yardımcı olursanız gerçekten çok sewinirim.
Bu kadar bilgi yeterlimi bilemiyorum ama eğer başka bilgide gerekliyse anlatmaya hazırım.
Umarım bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olur.Allah a emanet olun.

fergu
14-08-2013, 10:56 PM
bence bu birçok insanın yaşadığı bir psikoloji.insan normal yaşamında başarısızlıkları vb konularda öyle büyük kaygılara kapılıyor ki,ister istemez bir hayal dünyası yaratıp orada mutlu,başarılı olarak kendini hayal ediyor,ben mesela özellikle lise dönemlerimde çok çok hayaller kurardım,fırsat bulduum her an bu hayal dünyasında yaşar,bir dizi gibi sürekli kaldığım yerden hayal etmeye devam ederdim,bazen atomu parçalar,bazen oscar alır,bazen dünyanın en büyük rekorlarını kıran bir sporcu olurdum.hayaller güzeldir ama önemli olan gerçek hayattan kopmadan bu hayalleri kurabilmektir.kendinizi özellikle geçmişi düşünürken bulduunuzda hemen durun ve geçti kelimesini tekrarlayın,sonra etrafınızdaki nesneleri incelemeye,sesleri duymaya çalışın bu anda kalmanızı sağlar,hayal dünyasına gelince,kendinizi onun gerçekliğine kaptırmayın bu şizofreniye dönüşüp,hayal dünyanızı gerçekten var olduğuna inandığınız bir sürece bile gidebilir,once kaygılarınızı tespit edin, gerçek hayatta ne gibi başarısızlıklarınız var,ne yapmak istiyorsunuz,bunun için neleriniz eksik,neleriniz mevcut,bunlara odaklanın ve gerçekten ulaşabileceğiniz bir kimlik hayal etmeye çalışın,onun için yollar deneyin,başta çok emek gerekir ama zamanla aşarsınız,kendinizi gerçekleştirdikçe hayallerin o kafanızdaki kurgu dünyasının yok olup gittiğini göreceksiniz.muhtemelen sosyal sorunlar yaşıyorsunuz,mahçup olmayı göze alarak daha sosyal bir yaşama girmeye çalışın,bırakın bazen küçük düşün,komik görünün bunlar önemli değil,inanın öyle insanlar varki düştükleri durumları önemsemeden fark etmeden,sözlerini tartmadan ısrarla sosyal olup yaşama 4 elle sarılan.mükemmel insan yoktur,hepimizin hayatı hatalarla,söyleyemediği binlerce sözle,yanlış söylemlerle dolu,kitlenip kalmayın bunlara,yeni hatalar yapın:)).ben psikolog değilim ama kendi tecrubelerimle bunları söyleyebilirim sadece.rahat olun kendinizi değerlendirmekten,inceleyip eleştirmekten vazgeçin,kendinizi sevdikçe hayallere ihtiyacınız kalmayacak.

Mira34
15-08-2013, 05:57 PM
Merhaba, yazdığınız yazıyı görünce hemen üye oldum.yazıyı okurken sanki kendi yazmış olduğum bir yazıyı okur gibi oldum. özellikle aşağıdaki bölüm.

ben kendi düşüncelerimde,kafamın içinde, yani aslında hayal dünyamda bir nevi kahraman gibiyim.gerçek hayatımda hiç yapmadığım başaramadığım işleri
hayalimde sanki hep başarmışım gibi hayal ediyorum.elimde değil bilerek yapmıyorum.yolda bile yürürken beynim kontrolden çıkıyo.hayaller hayaller hayaller.
örn iş yerinde olsun , okulumda olsun , sosyal ortamlarda olsun, karşı cinse karşı vs vs vs özelliklede geçmişte veremediğim tepkiler söyleyemediğim şeyler, yapamadığım işler,başarısızlıklarım gibi sahneler aklımda canlanıyo ve olmasını istediğim gibi gerçekleşiyo.

Bende bu hayallere hiç bir türlü engel olamıyorum. kafamda harcadığım zaman, dünyada harcadığımdan daha fazla.
18 yaşındayım çekingen ve içime kapanığım. 3-5 kere devlet psikologuna göründüm. soysal fobim varmış bi sürü ilaç verdi hiç bi işe yaramadı sadece ben kendimi zorlayıp çekingenliğimi biraz yendim ama hayaller aynı devam.
İnşallah sıkıntınızdan kurtulursunuz.

Cagla94
15-08-2013, 11:12 PM
Merhaba, yazdığınız yazıyı görünce hemen üye oldum.yazıyı okurken sanki kendi yazmış olduğum bir yazıyı okur gibi oldum. özellikle aşağıdaki bölüm.

Bende bu hayallere hiç bir türlü engel olamıyorum. kafamda harcadığım zaman, dünyada harcadığımdan daha fazla.
18 yaşındayım çekingen ve içime kapanığım. 3-5 kere devlet psikologuna göründüm. soysal fobim varmış bi sürü ilaç verdi hiç bi işe yaramadı sadece ben kendimi zorlayıp çekingenliğimi biraz yendim ama hayaller aynı devam.
İnşallah sıkıntınızdan kurtulursunuz.

Belirtmek isterim ki psikolog ilaç yazamaz, psikiyatra gitmişsiniz.

Aslında izlediğimiz filmler de bunun gibi, romantik dram filminde ağlamamız, o karakterin yerine kendimizi koymamız, macera filminde heyecanlanmamız, yine o karakterin yerinde olduğumuzu hissetmemiz. Yani aslında fark etmesek bile gün içinde fazlaca hayal kurup o hayalde yaşıyoruz filmler diziler sayesinde.
Ama film izleyince biter bunlar normalde, gerçek hayata döneriz, anladığım kadarıyla kadarıyla sizin sorununuz bunun bitmemesi, uzun sürmesi. Çekingenliğiniz de bu yüzden sanırım, çünkü hayat sizin hayalinizdeki gibi değil, siz de hayalinizdeki insan değilsiniz.

Hayal kurmak tabi ki kötü değil bunları hepimiz yapıyoruz, ama önemli olan zamanında çıkabilmek o dünyadan. Hayal kurmaya başladığınız zaman kendinizi başka bir şeye yönlendirmeye çalışın, önünüzdeki insanı inceleyin mesela, yanınızda biyografik kitap bulunsun, o sıralarda onu okumaya çalışın. Bir süre sonra daha gerçekçi hayaller kurun, hayallikten çıkıp hedefiniz olabilecek türden.

Umarım bu sizi rahatsız eden şey yakında azalır ve rahatlarsınız. :)

yorum
15-08-2013, 11:37 PM
tıpkı rüyalar gibi bir kaçış noktası bir tür rahatlama kaçışı.beyin bunu yapma ihtiyacı duyuyor. okadar eksiklik ve özlem duyuyor ki kadar başarısız olduğumuza inanmışsiniz ki tam o noktada hayaller devreye giriyor. sizi çekip alıyor gerçeklikten.

Mira34
16-08-2013, 01:13 PM
... anladığım kadarıyla kadarıyla sizin sorununuz bunun bitmemesi, uzun sürmesi. Çekingenliğiniz de bu yüzden sanırım, çünkü hayat sizin hayalinizdeki gibi değil, siz de hayalinizdeki insan değilsiniz.

Haklısınız.

Biyografi -sıkıcı- ve NPL -çok sıkılırım aynı şeylerden defalarca bahseder- okuyamam sadece roman okuyabiliyorum. Kitap okurken, video oyunu oynarken bile hayallere dalıyorum hayallerin konusu kitapla, oyundan farklı oluyor. Dizi tarzında hayaller yerine aynı hayali farklı olaylarla tekrar kuruyorum ve bu istem dışı oluyor. Arkadaşlarımla takılıp dışarı çıktığımda herkes eğlenirken ben onlar kadar eğlenemiyorum çabuk sıkılıyorum,sıkıldığım anda da hayallere dalıyorum. Dışarıdayken evdekinden daha az hayal kuruyorum ama sonuç olarak sıkılıyorum sosyal ortamdan.

Umarım bu sizi rahatsız eden şey yakında azalır ve rahatlarsınız.

Çok Teşekkür Ederim.