PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egomun kontrolünde yaşıyorum

yanpiriperihan
31-07-2013, 08:03 PM
Merhabalar değerli forum üyeleri.ben çocukluğumdan beri egomun kontrolünde yaşıyorum.bunun farkındayım en ufak bir şey beni mutluluğun doruklarına çıkarıp en ufak bir şey de cehennemin dibine indirebiliyor.sürekli ilgi istiyorum sürkli arkadaşlarımı güldürmeye çalışıp prim yapmaya çalışıyorum.buna primsellik dedim kendi içimde.sürekli prim peşindeyim.sürkli birilerine yaranma peşindeyim.bunu ego yapıyor bunu biliyorum.içimden gelen bir aidiyet duygusu,bir öz değer yok bu nedenle yapıyorum bunları.
şu anda dershaneye gidiyorum 21 yaşındayım üniversiteye hazırlanıyorum.dershanede de sürekli espri şaka peşindeyim.sırf beni beğensinler diye... esprilerime güldükleri zaman da yüzümde bir gülümseme oluşuyor ki 5 dakika gitmiyor.egom o kadar şişiyor ki...
okuduğum bir kitapta bunun nedeninin ruhun beslenememesi olduğunu içerilerde bir yerlerde ruhun sesini dinlemek ve o saf ve temiz egodan arınmış ruha ulaşmak gerektiğini söylüyor.Ama kitapta uygulanması gerekenler saçma geldi bu nedenle yapmadım.
Biri beni çok rahat gaza getirebiliyor.Bilinçaltımla ve duygularımla oynayabiliyor.Karnım ağrıyor sürekli.içim ağrıyor.
Bunları Rehber öğretmenime anlattığımda egonun kontrolünde yaşarsan ne bir sevgilin olur ne bir işin ne eşin,ne çocuğun,hiçbir şeyin olmaz dedi.Ve haklı.
Egomu nasıl iktidardan indirebilirim?Onu nasıl kontrol altında tutabilirim?

Fişler
31-07-2013, 08:19 PM
"içimden gelen bir aidiyet duygusu, bir öz değer yok" derken ne demek istedin, tam olarak neyin eksik olduğunu düşünüyorsun?

müskülpesent
31-07-2013, 08:31 PM
islamın kelime anlamı "teslim olmak" demek. inancını bilmiyorum ama yinede düşüncelerimi yazıcam. islamın esaslarını kabulünden sonra ibadetler gelir ve ibadetlerin ruhunu anlayıncada bunların egoyu terbiye etmeye yönelik olduğunu görüyosun. teslim ol... yüce allah'a teslim ol... bire kulluk etmeyen bine kulluk eder.
bunu benim demem biraz komik geliyo bana ne kadar itikadım olsada ibadetlerimi tam anlamıyla yapamıyorum ama elimden geldiğince,olduğu kadar...
bence en önemli şey farkındalıktır.içinde bulunduğun durumu irdele,analiz etmeye çalış.nedenlerini anlamaya çalış...
benimde bu konuda çok sorunum var bu soruya verilen cevapları takip edicem.inşallah iyi olursun... ama yinede espri yapman,diğer insanların yanında rahat olman iyi bir şey bence...benim durumum daha kötü sırf aşağılık duygum yüzünden, izole bi hayat sürüyorum.