PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İrademe Söz Geçiremiyorum

Sasha
12-06-2013, 04:46 PM
Merhaba arkadaslar.Bende maalesef böyle bir sorun var.İrademe söz geçiremiyorum..Bu hayatımın belki %80 olaylarında oluyor.Mesela suanı örnek veriyim 2 dersten büte kaldım çünkü hiç ders çalışmamıştım.Önümde 1 hafta var ve çalışırsam çok rahat geçebileceğim dersler.Çalışmam gerektiğini biliyorum,çalışırsam neler kazanıcam biliyorum,nasıl çalışmam gerektiğini de biliyorum ama birtürlü başlayamıyorum 2 gündür.Mesela bilgisayar engel diyorum kaldırıyorum bilgisayarı 1-2 şey oluyo o gün içinde hemen geri kuruyorum.Bunun gibi şeyler var bu suanki örnekten verdim.Başka bir örnek veriyim.Zamanımı pek fazla kullanamıyorum gece kaçta yattığım belli değil ne yediğim belli değil kaçta kalktığım belli değil.Kısaca hayatım biraz tepetaklak.Hayatımın böyle gitmemesi gerektiğini biliyorum,nasıl düzelticeğimi de biliyorum ama düzeltemiyorum.Ajanda tutmaya başladım ama bugün yapmam gereken bütün işler (önemli-önemsiz) 5 taneyse 2 tanesini anca yapıyorum.1 haftadır telefonum parasını ödemedim param var ama ödemedim 2 güne daha ödemezsem telefonum kapanıcak.Yaşım 20 bu arada.Spora geceleri gidiyorum sabahta gitmem lazım ama sabah kalkıyorum aman boşver deyip tekrar yatıyorum.Bu tarz şeyler aşırı oluyor ve maalesef hayatımı yaşayamıyorum.Sizce neden böyleyim ve nasil düzeltebilirim kendimi önerileriniz var mı ?

queensyche
12-06-2013, 04:51 PM
benim de bu tür sorunlarım hayatımın belirli dönemlerinde çok fazla oldu. artık bi nokta da kendiliğinden gelişiyor ve toparlamaya başlıyordum. tam anlamıyla ne istediğimden emin olana kadar gel gitler yaşıyordum aynı senin gibi. bence biraz tam ne istediğimizi bilmemekten kaynaklanıyor gibi geliyor.

pinokyoo
12-06-2013, 05:19 PM
Biri beni anlatmis sanki eringeclikten olucem bi gun :) arada boyle o kadar kararli bi insan oluyorum ki sasiyorum kendime ama en fazla uc gun

Sasha
12-06-2013, 05:31 PM
Az önce bir arkadaşla konuştum pskoloji son sınıf okuyor.Bana bunun mükemmeliyetçi yapımdan kaynaklabileceğini söyledi buna bağlı olarakta erteleme.Beni yakından tanıyor sürekli planlar yapıyorsun diyor.Ders çalışmaya başlıcaksın yarım saat nasıl çalışsam diye plan yapıyosun sonra stres yapıyorsun çalışmaya başlayamıyorsun başlasan bile az çalışıyosun kalkıyosun diyo.Planlı programlı olmak iyidir ama sen aşırı yapıyosun ve o zaman da hiç bişeye yetişemiyosun hatta başlayamıyosun dedi.

pinokyoo
12-06-2013, 05:35 PM
Bak dusun mutlaka dersten once sunu yapiyorsun bi program saatine kadar bol keseden atarak sonra onla ugrasmktan derse hevesin kaciyor . Cunku tek bir puruz hevesini kacirmaya yetiyor

Sasha
12-06-2013, 05:39 PM
Bak dusun mutlaka dersten once sunu yapiyorsun bi program saatine kadar bol keseden atarak sonra onla ugrasmktan derse hevesin kaciyor . Cunku tek bir puruz hevesini kacirmaya yetiyor

Açıkçası bi tek derslerde yok bu bütün hayatımda var.Büyük ihtimal irademin ertelemenin nedeni de bu olabilir.Mesela sabah kalkıyorum hemen o gün yapmam gerekenleri düşünüyorum kafamda kuruyorum ve bir bakıyorum inanılmaz işler var.Stres yapıyorum sonra ve bi bakıyorum nerdeyse hiçbirini yapmamışım yaptıklarımı da yarım yamalak yapmışım.Ama mesela bende şöyle bir durum var.Başarının disiplinle gelebileceğini düşünüyorum.Yani çok disiplinli olursam hem hayatımın hem de derslerimin güzel olucağını düşünüyorum mükemmelliyetçilik de var üstüne bide.Bundan dolayı galiba.Bunu değiştirmem lazım.

pinokyoo
12-06-2013, 05:46 PM
Kendini yeterince taniyorsun neyi nasil yapman gerektigini ve hangisinin seni mutlu edicegini ama iste cozum bulmk ya tum mesele . Ama isteyip basardigin seyler gibi bunuda basarabilirsin . Bn bazen neden basarmam gerektigiyle ilgili yazi yaziyorum yilmaya basladigumda o yaziyi okuyorum . Cok olmasada bi nebze yariyor

Sasha
12-06-2013, 05:49 PM
Kendini yeterince taniyorsun neyi nasil yapman gerektigini ve hangisinin seni mutlu edicegini ama iste cozum bulmk ya tum mesele . Ama isteyip basardigin seyler gibi bunuda basarabilirsin . Bn bazen neden basarmam gerektigiyle ilgili yazi yaziyorum yilmaya basladigumda o yaziyi okuyorum . Cok olmasada bi nebze yariyor

Çok kırılgan bir yapım var bişeye çok hırsla başladığım zaman ufak bi sorunla karşılaşınca yada istediğimden çok uzakta olunca duygusal açıdan çöküyorum ve başladığım yere geliyorum.

pinokyoo
12-06-2013, 06:08 PM
Bu iste en iyisini istediginden bnce biraz insan kisiliginde cocukluk etkili . Ailenin sana tutumuda muhim ailenin senden beklentileri fazla isede boyle davranman ondan olabilir

Sasha
12-06-2013, 06:16 PM
Bu iste en iyisini istediginden bnce biraz insan kisiliginde cocukluk etkili . Ailenin sana tutumuda muhim ailenin senden beklentileri fazla isede boyle davranman ondan olabilir

Ailem benim her zaman yanımda oldu.Dışarda bi suç işlesem bile (yüz kızartıcı hiçbi suç işlemedim en fazla küçükken kavga) dışarda beni haksız olsam bile korurlardı daha sonra evde bana anlatırlardı durumu gerekirse kızarlardı.Ailemden hiçbişe saklamadım saklamıyorumda bu yüzden bana güvenleride cok fazla.Derslerimde başarısız olsam bile senden önemli değil sadece çalış diyorlar.Kısaca her zaman benim yanımda oldular ve hala öyleler.

pinokyoo
12-06-2013, 07:05 PM
Cocuklukta pek problem yok demekki bu dedigin gibi mukemmel olmk istemenden . Onunde bi hedef olusturursan belki bi nebze hayatin yola girer