PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benim hastalığım nedir :(

Fırat
11-06-2013, 08:39 PM
Mrb. arkadaşlar. Konuyu doğru yere açtığımdan emin değilim ama yanlışsam mazur görün. Öncelikle biraz olsun rahatlarım ve sorunlarıma çözüm bulurum diye yazmak istedim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Anlam veremediğim bir sürü sorunlarım var. Hayattan bezmiş durumdayım hiç bir tat ve zevk alamıyorum artık. Ne yapsam kime gitsem bilmiyorum. Arkadaşım çok ama dostum yok :( Yani bir dertleşeceğim kimse yok. Olsa da çekingenliğimden kimseye derdimi anlatamıyorum. Hayatta herkesin başına gelebilecek bazı sorunlar olur tabi bunlar insanın canını sıkar bir süre sonra düzelir ama bendeki böyle bir şey değil. Birkaç değişik hastalıklar var bende.

Birincisi çocukluğumdan beri hep çekingen ve utangaçlığım had safhada. Herzaman sessiz sakin bir çocuk ve genç oldum. Şuan yaşım 23 ve hala sessiz sakin aşırı alçak gönüllü, başkasını kendisinden çok fazla düşünen, mütevazi, asla kavga etmeyen, başına bir şey gelince takmayan bir kişiliğim var. Yani hiç düşmanım yok desem yeri var. Ayrıca çevremde de sevenim çok. Fakat ben mutsuzum. Çünkü başkalarını kendimden fazla düşünüyorum. Örnek başıma bir olay gelsin o olayı hiç takmayıp olur böyle şeyler diyorum kimseye de kızmıyorum. Fakat o olay ben fark etmeden içimde yer ediyor sanırım.

Ayrıca topluluk fobim var. Yani hep yanlızlığı tercih ediyorum. Bir arkadaşlar muhabbet edeyim diyorum biraz konuştuktan sonra sıkılıyorum biran evvel yalnız kalmak istiyorum.Bu zamana kadar lise hayatında dahi doğru dürüst arkadaşlarla biryere çıkıp eğlenme gezme tozma gibi şeyler yapmadım. Hep evde tek başıma bilgisayarın başında oyun forum siteleri vs. şeylerle meşgul oldum. Gidip bir sinemaya ne bileyim toplu eğlence alanlarına hiç gidesim gelmiyor veya çekiniyorum gitmeye.

Sürekli rezil olma korkum var. Kendime güvenemiyorum. Ya öyle yaparsam bana gülerlerse. Ya biri bi laf söylerse ben cevap veremezsem gibi takıntılarım var. Şaka yapmadığım için şaka kaldıran birisi de değilim. Yanlış bir minibüse binsem adama yanlış bindim inmek istiyorum dahi diyemeyecek şekilde bir kötü durumum var yani.

Ayrı bir konuda, unutkanlığım. Aşırı derecede unutkanlığım başladı doktora gittiğimde psikolojik olduğunu söyledi ama vakit olmadığı için psikoloğa gitmedim. Fakat artık bir şeyler yapmanın sırasının geldiğini düşünüyorum. Çok unutkanım aşırı :( örneğin bir hesap yapıyorum bir çarpım yapıyorum yapıtğım çarpımı bir sayıyla toplamak istiyorum çarptığım sayıyı unutuyorum yani 10 sn öncesini. Kafamı veremiyorum hiç bir şeye. Çalıştığım yerde bana bir şeyler gösteriyorlar yapmam için kafam almıyor bu yaşta :(.. Halbuki 2-3 sene öncesi kafam zehir gibiydi ne gösterseler anında kapardım. Zeka seviyesi yüksek biriydim fakat şimdi kendimi geri zekalı hissediyorum :(( Başım sürekli ağrıyor. Ne yapmam (psikolog çözümmü) lazım lütfen bana yardımcı olun. Çok zor durumdayım.

Edebiyat26
11-06-2013, 08:55 PM
Sende fazla bir sekilde pc ye bagimliysan oyunlari oynuyorsan, birkac saat yetiyor hafizandakilerin zayiflamasina.Matematiksel sorunlar da ondan gibi görünüyor.Özgüven sorunu olan insanlarin bir cogu gününü evde pc basinda internet yada oyunla geciriyor disariya cikip insan icine katilmalari onlara eziyet gibi geliyor.Sanada olan bu sekilde baslamis gibi gözüküyor.

Cok sinsi bir sey bu pc ev kapali, kapilar kapali,insan icine cikmama, yalnizligi tercih etme cok sinsii seni birgün yakaliyor hastalik,sansin varki daha gencsin mutlaka hayatina ceki düzen ver bi hastalik ortaya cikmadan.

Psikologdan yardim alabilirsin illa ilac tedavisi yapmana gerek yok.Sosyal fobili insanlarin gittigi gruplara katil, onlar orda özgüven kazanip disarda diger insanlara karsi kendilerini nasil ifade edebileceklerini ögreniyorlar.Bulundugun sehir neresi ise mutlaka bi yer bulabilirsin.

Sana söylenenleri yapilanlari herkese evet demenI saniyorsunki unutuyorsun ama beynin bunu icine aliyor taki hasta edene kadar ,mutlaka hayir demeyi ögren.

pinokyoo
11-06-2013, 10:39 PM
Oncelikle bir doktora gidip neyin oldugunu tam ogrenmelisin bnce ve mutlaka arastir bol bol kendinin doktoru kendin ol bir nevi ve korkularinin ustune git derler ya onu yap cok zor olacak ama adim adim tamamen kurtulamazsan bile ilerleyeceksin

yaşayanölü
11-06-2013, 10:50 PM
Sosyal fobi olabilirsin ama yinede bi doktora görünmek şart.Çoğumuzun muzdarip olduğu hastalık.Bilgisayar ve internet bağımlılığı da bu hastalığın getirileri sanırım.Giderek insanı aptallaştırıyormuş gibi bir his veriyor ve sanırım aptallaşıyoruz.Eskiden kitap okumayı çok severken bu illet yüzünden artık 2 satır okuyunca okuduğum yazının başını unuttuğumdan tekrar başa dönüyorum ve beyin kısır döngüye giriyor resmen.Çünkü o an aklımda binlerce senaryo,diyalog geçerken hakikatten insan kendisini hiçbir konuya odaklayamıyor.Özgüven eksikliğide vazgeçilmezimiz.

Fırat
12-06-2013, 08:05 PM
Sende fazla bir sekilde pc ye bagimliysan oyunlari oynuyorsan, birkac saat yetiyor hafizandakilerin zayiflamasina.Matematiksel sorunlar da ondan gibi görünüyor.Özgüven sorunu olan insanlarin bir cogu gününü evde pc basinda internet yada oyunla geciriyor disariya cikip insan icine katilmalari onlara eziyet gibi geliyor.Sanada olan bu sekilde baslamis gibi gözüküyor.

Cok sinsi bir sey bu pc ev kapali, kapilar kapali,insan icine cikmama, yalnizligi tercih etme cok sinsii seni birgün yakaliyor hastalik,sansin varki daha gencsin mutlaka hayatina ceki düzen ver bi hastalik ortaya cikmadan.

Psikologdan yardim alabilirsin illa ilac tedavisi yapmana gerek yok.Sosyal fobili insanlarin gittigi gruplara katil, onlar orda özgüven kazanip disarda diger insanlara karsi kendilerini nasil ifade edebileceklerini ögreniyorlar.Bulundugun sehir neresi ise mutlaka bi yer bulabilirsin.

Sana söylenenleri yapilanlari herkese evet demenI saniyorsunki unutuyorsun ama beynin bunu icine aliyor taki hasta edene kadar ,mutlaka hayir demeyi ögren.

teşekkürler.

Oncelikle bir doktora gidip neyin oldugunu tam ogrenmelisin bnce ve mutlaka arastir bol bol kendinin doktoru kendin ol bir nevi ve korkularinin ustune git derler ya onu yap cok zor olacak ama adim adim tamamen kurtulamazsan bile ilerleyeceksin

teşekkürler

Sosyal fobi olabilirsin ama yinede bi doktora görünmek şart.Çoğumuzun muzdarip olduğu hastalık.Bilgisayar ve internet bağımlılığı da bu hastalığın getirileri sanırım.Giderek insanı aptallaştırıyormuş gibi bir his veriyor ve sanırım aptallaşıyoruz.Eskiden kitap okumayı çok severken bu illet yüzünden artık 2 satır okuyunca okuduğum yazının başını unuttuğumdan tekrar başa dönüyorum ve beyin kısır döngüye giriyor resmen.Çünkü o an aklımda binlerce senaryo,diyalog geçerken hakikatten insan kendisini hiçbir konuya odaklayamıyor.Özgüven eksikliğide vazgeçilmezimiz.

teşekkürler

öncelikle şunu söylemek istiyorum.
içine kapanık olmak,sakin bir yapıya sahip olmak,uzlaşmacı olmak,fedakar olmak sorun teşkil eden bir durum değildir. senin yapın bu olabilir gayet normal bir şey. yalnız bu tavırların sosyal ilişkilerinde seni zora sokmaya başladıysa,kendini bazı durumlarda mutsuz hissediyorsan, uzlaşmacı yapından dolayı ezildiğini hakkının yenildiğini düşşünüyorsan o zaman ortada bir sorun vardır ve farkındalıkla unu çözebilirsin. şöyle ki problemin özünü bulmaya çalış.
sorunum ne?
bu neyden kaynaklanıyor?
nasıl bir karakterde olmak beni daha iyi hissettirirdi?
artık böyle davransam nasıl olur?
vs vs

kendine bu tip sorular yönelterek sorunun ana kaynağını bulabilirsin. yada bir psikologtan yardım alabilirsin.

unutkanlığının son senelerde olduğunu söyledin yani daha önceden böyle bir sorunum yoktu dedin. dahiliyeye gitmeni öneririm.
bende bi ara çok yorgun hissediyordum kendimi. çok mutsuzdum hiçbir işe odaklanamıyordum devamlı uyuyordum. doktora gittim ve kan değerlerim düşük çıktı. ve vitamin eksikliği vardı. bir kaç ilaç yazdı ve şuan iyiyim.
bazı vitaminlerin vücuttaki eksikliği depresyona yol açabiliyor yani ve unutkanlığıda tetikleyebiliyor.
bunun nedeni beslenme düzenindir büyük ihtimal. yemek düzenine dikkat et. sağlıklı ve düzenli beslenmeye çalış.

teşekkürler