PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : işte yeni ikilemim..

jackal
26-05-2013, 02:03 AM
Sizlere aklıma takılan bişey sormak istiyorum. Sorum kısaca insanlar şanslı mı doğarlar yoksa şanslarını kendilerimi meydana getirirler. Şöyleki;
etrafımdaki insanlara bakıyorum bi kısmı hayatını çok kolay idame ettirirken bir kısmı ne kadar çabalarsa çabalasın bir arpa boyu yol alamıyorlar. Ki bu insanların çoğu benm ilkokul arkadaşlarım. Bu kişiler küçükkende böyleydi okulun hep popüler kişileriydi. Şimdi diyeceksinizki yetiştirilme farkı, cevresel farklar bunlarda etken olabilir. Bir kaç örnek daha vereyim. Mesela imam ı buhari 15 yaşına girmeden 70 bin hadis i şerif ezberlediği, bir köye gittiği zaman talabeleri sayfalarca not alırken O hepsini aklına yazar daha sonra talebelerinin yazdıklarıyla karşılaştırmış ve virgülüne kadar doğru çıkarmış. Şimdi hafızası bu kadar kuvvettli bir insan şanslı doğmamıştır da nedir. Bu biraz uç örnek olmuş olabilir. Benim ikiz yeğenlerim var 9 yaşındalar. Hayatlarının her safhasında yanında olmuşumdur. Küçükken onlara ne zaman bir oyuncak almaya kalksak erkek yeğenime hep bozuk oyuncak denk geliyordu. Işıklı ayakkabı alıyorlar eve gelmeden erkek yeğenimin ışıkları bozuluyor. Kız yeğenimde hiç birşey terslik olmuyordu. Bu örnekler çok çok fazla. Kız olan acayip derecede şanslı erkekse ona keza çok şanssız.(yeğenlerimi örnek vermemin sebebi ikisininde aynı ortamda yetiştirilmeleri)
Gecenlerde abinin birisiyle yayan eve giderken yaya geçitinden geçemeden kırmızı yandı ve geri döndük. Abi de bana "her zaman böyle oluyor hayatımda bir kere bile şans yüzüme gülmüyor her işim böyle aksi gidiyor” die sitem etti. Konuyu çok uzatabilirim ama ne demek istediğimi anladığınızı sanıyorum. Büyük bir ihtimal çoğunuz hayırlısı öyleymiş öyle olmuş diyeceksiniz. Buna pek inanmıyorum ya neyse:)

Son olarak bu anlattıklarım Albert Einstein ın "Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir” sözünde mi gizli...