PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sınav psikolojisi !

yorum
11-05-2013, 11:09 PM
Bir yazarın yazıları geldi aklıma bir konu açar ve söyledikleri açtığı konunun okadar dışında sanırsınınız ki okuyucuyla dalga geçiyor .Bende de aynen böyle, yarın sınavım var. Ne sınavı diye sormayın gereksiz bir sınav, zaten takıldığım nokta da sınav değil. Söylediğim gibi sınav psikolojisini anlatmak derdim.Sınav diyince herşey içine giriyor, ümit keder,sevinç,teselli, aklınıza hangi kelime geliyorsa hepsi, özellikle heyecan ve stresss...

Hep söylerim lanet olasıca cümleler kelimeler ne kadar yetersiz, durup düşünüyorum hangi sözcüğü koysam benim düşüncelerimi tam olarak yansıtır.Sözcük bulmakta güçlük çekiyorum.Galiba, bildiğim bişey var o zihnimdeki duyguları ve düşünceleri akrabileceğim eş değer sözcüklerim yok. Biliyor musunuz, hayatım hep para harcamakla geçti, aile durumumuz inişli çıkışlı bildim bileli bir dönem en kötü halde iken bir dönem tavan yapar ve bazende orta halde seyrelir. Bugünde sınavım vardı açıkçası, bir baktım cebimde 1 lira dahi yok su alıp içeyim. sınava öyle bir şekilde gittim ki sabah allahtan kalem ve silgi almayı unutmamışım diyorum.

Asıl sorunum unutkanlıkta deil, diyorum ya düşüncelerimi ifade edecek sözcükler bulamayınca böyle lafı dolandırıyorum. Evet aslında çalışıp adam akıllı kendimi işlere versem olabildiğince iyi para kazanabilen biriyim. en azından zekalı biri olduğum söyleniliyor.her ne kadar ben buna artık inanamıyor olsamda. Evet geçen gün harcadığım paraların bedeli bugün çıktı.:P wallahi amacım o parayı anlatmakta değildi. Sadece engellileri temsilen bir kurumda da görev aldığımdan dolayı, etrafı gözlemleme yeteneğim var.Bugünde sınıfta elleri tutmayan ve kodlamayı bırak, kitapçıları dahi karalayamayan bir öğrenci vardı.25 yaşlarında biri, annesi nasıl olmuşsa becerememiş yardımcı öğretmen istemeyi, evraklar ankaraya gönderilecekmiş rapor istemişler vel hasıl annesi anlamadığı için uğraşamamış. Ne oldu biliyormusunuz? tam olarak 2,5 saat o kız sınıfta kitapçığa baktı, kitapçık kıza baktı. hiç elini dahi süremedi.Halbuki bir öğretmen biraz cesaret edip, biraz bencilliğini bir tarafa bırakıp kitapçığı ona okusa veya bir girişimde bulunca belki oda sınava girecekti. Evet bu olay belki size ufak gelicek ama bana çook büyük geldi. Ben hep öğretmen mesleğini kutsal bilirdim. Ne yani bana yalan mı söylenildi??? ben yanıldım mı??? neden bugün yanıldığımı kanıtlayacak ufak bir ışık göremedim????

aslında öğretmenlerde haklı, nede olsa ekmek parası, öğretmenlik değil amaç, aman müfettişler görürse durumlar kötü olur.İyi de sen yürüyorsun ellerin tutuyor!!! onu bırak sen eğitimini tamamlamış meseleğine atılmışsın ya o insan?? heves edip, oraya kadar gelmiş uğraşmış, bir amaç koymuş sendine sen ne yaptın? mahvettin onun amacını, inancını hayallerini belki de !! Annesi bir daha onu getiremeyeceğini söyledi. Zaten gereğide yokmuş kızın okumasına diyordu. üzüldüğüm nokta işte tam da burası, güçsüzler yenilir güçlüler başta kalır...Adalet aramadığım cok zaman geçti, eskiden arardım ama artık aramıyorum.Fakat ben bu kadar büyük adaletsizlikten bahsetmemiştim ki?? yarın 2 dersim var. sınava girip o dersleri yaptığım halde öğretmenlerin suratına bakıp, sınıftan çıkmayacağım. VE "kitapçığı işaretlediğin halde neden çıkmıyorsun" sorusuna da, "presedürler işte... canım öyle istiyor" diyeceğim. Belki de yanlışım hatalayım ama ben gene bunu yapacağım. offf be hayat.Bazıları hayatını yaşarken bazıları nefes almayı bile cok görüyorsun.

dostoevskinin bir sözü var. "karnını doyuranlar aç olan insanlar bir gün güzel günlerin geleceğini söylerler"
Ben size dürüstçe söyleyeyim güzel dostlar. aç olan insanların asla güzel günleri gelmeyecek."mevsimsel " üye arkadaşımında söylediği bir aklımda öleceksin sadece bu kadar.Evet öleceksiniz bitecek bu kadar sadece. ne ümit ne keder ne acı nede başka bir şey. sadece hiç olmamış gibi geçip bitecek...
(neyse içimi dökmeyi bitireyim.)