PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsanları kırmak istemiyorum.

damon
25-04-2013, 10:12 PM
Merhaba herkese.17 yaşında bir öğrenciyim.Mesela okulda olsun,dışarıda olsun insanlar bana kötü bir laf söylese sesimi çıkarmıyorum.Bende cevap verebilirim fakat vermiyorum,veremiyorum.İnsanları kırmak istemiyorum.Mesela biri bana bir şey dediğinde aynı üslupla ben ona cevap verdiğimde üzülüyorum.Eve geldiğim zaman kendimi yiyorum neden böyle yaptım diye.Bugünde okulda ona benzer bir olay oldu sustum.Ama artık susmak da istemiyorum.Onların bana davrandığı gibi davranmak istemiyorum ama susuncada dahada abartıyorlar.Aynı şeyi ben onlara karşılıksız yapsamda mesela insanları kırdığım için çok üzülüyorum.Onların neden bunu bana yaptığınıda anlamıyorum.Kendimi değil onları düşünüyorum diye sinirleniyorum.Halbuki değecek insanlar değil.Sizce ne yapmalıyım?

tedavi
25-04-2013, 10:32 PM
bence.. söylemen gerekeni GEREKTİĞİ kadarıyla üslubunu bozmadan söyleyebilmeyi deneyerek başlayabilirsin hatta bununla ilgili kendini izleyip günlük tut.. sence nasıl ben deniyorum bazen böyle

ve emin ol kırmazsan kırılan sen olursun

protagonist
25-04-2013, 10:36 PM
merhaba damon ben de öyleydim. kırmak istemediğimden rahatsız olduğum durumları ifade edemiyordum. ama daha sonra grupla danışmaya katıldım ve oradaki hocam bunun iletişim eksikliğinden kaynaklandığını, grup içinde kendimi ifade etmede çekimserliğimden kaynaklandığını ve onları kırmama fikrinin arkasına saklanarak bunu sürdürdüğümü söylemişti. rahatsız olduğumuz bir durumu ya da yapılmasını veya yapılmamasını istediğimiz bir şeyi karşımızdaki kişi veya kişileri kırmadan, üzmeden ifade etmenin yolları da vardır. Ayrıca insan kendi sınırlarını bilip korumalı nerede evet nerede hayır demesinin de farkında olmalıdır. kendimi bu konuda geliştirmye çalışıyorum. bu konuda kitaplar ve konuşma kursları alıyorum. sana da tavsiye ederim. kendini ifade etmek, hakkını savunmak, rahatsız olduğun durumları ifade etmek senin en doğal hakkın.

ortakarar
27-04-2013, 11:08 PM
Sen onları kırmazsan onlar seni kırar dünyanın kuralı bu. Eğer sosyalfobi hastalığın var da cevap vermekten utanıyorsan, ona birşey diyemem zira aynı durum bende de var. Ama hakedene hakkettiği cevabı rahatlıkla verebiliyor sonra eve gelip niye buna böyle söyleyip kalbini kırdım diye kendine kızıp ona da acıyorsan bir an önce vazgeç bundan derim. Senin de farkında olduğun gibi insanlar değmez. Bir de "4s kuralı" diye internette aratırsan açılımının, senin sorununun cevabı olduğunu görebilirsin.