PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çocuk yapmak

ortakarar
21-04-2013, 05:21 PM
çocuk yapmaktan daha saçma birşey var mıdır acaba bu dünyada? çocuk neden yapılır ki? sırf şirin bir bebeğiniz olsun da iki pışt pışt diyebilesiniz diye mi? yoksa toplumda anne-baba statüsü kazanabilmek için mi?

veya asıl soru şu olmalı belki de: siz bir çocuğa iki pışt pışt veya hanimiş benim oğlum-kızım diyebilesiniz diye o çocuk bu dünyaya gelmek zorunda mı? gördüğüm kadarıyla kemal sunalın "gülen adam" filmindeki karakteri haricinde kimse bir çocuğu dünyaya getirdikten sonra durup düşünmüyor: acaba onu bu dünyaya getirmeye hakkımız var mıydı diye? hatta o filmde kemal sunal bu soruyu kendisine sorup doğru cevabı da kendisi buluyordu. bizim onu bu pislik, acı dolu dünyaya getirmeye hakkımız yoktu deyip ağlıyordu bir de.

ama şimdiki anne-baba ların bahaneleri hazır: çocuk rızkıyla beraber gelirmişşşşşş....

ya tamam çocuk rızkıyla beraber gelir de sen anne baba olmayı becerebilecek misin? bunu bir düşünsene. hadi bakıyorum bazı doğuda zengin, tarla, bağ-bahçe sahibi adamların hasat zamanı veya günlük işlerde işçi çalıştırmayıp onun yerine kendi çocuklarını çalıştırarak işçilere vereceği paranın kendi cebinde kalmasını sağlamak gibi en azından mantıklı sebepleri var. onun için adam 9 10 tane yapıyor da yapıyor. peki diğerlerine ne oluyor arkadaş? bazıları için bu durum bi hobi haline gelmiş resmen. "kız fatma canım sıkıldı hadi kalk bi çocuk daha yapalım gibi" bir zihniyetleri var heralde.

5 6 tane çocuğu vırtlattın attın bir köşeye. eee sonra? sonra ne olacak arkadaşım? o çocuğa babalık yapmayı beceremeyince o çocuk ilerde: ben niye bu dünyaya geldim ki, niye yaptınız lan beni diye isyan etmeyecek mi, küfür etmeyecek mi sana içinden içinden? sen neyine güvendin de bu kadar çocuğu yaptın diye sormayacak mı sana? madem çocuğuna babalık edemeyecektin, madem çocuğuna oğlum-kızım dahi diyemeyecektin. madem bu kadar ki mesafeliydin çocuklarla, babalığı çocuğunun sadece para ihtiyacını karşılamaktan(hatta onu bile tam karşılayamamaktan) ibaret sanıyordun madem, sen neyine güvenip 5 6 tane çocuk yaptın demeyecek mi sana?

sen de onun karşısına geçip ne yapayım oğlum, erkek çocuk arıyorduk 4 karavana atıştan sonra en sonunda beşinci denemede hedefi 12den vurduk mu diyeceksin? peki soruyorum şimdi ona: ne oldu? erkek çocuğu buldun da ne oldu? soyadın mı devam edecek? -o güzel, o nice faydalı ve büyük işlere imza atmış soyadın- başın göğe mi erecek? ben sana cevabını da vereyim o halde. başın göğe ermeyecek. eğer o erkeğin yarın öbürgün yaşlandığında sana bakacağını düşünüyorsan, kız evlatlar erkek evlatlardan her zaman daha hayırlıdır. -bunu senin o küçük beynin almayabilir çok görmüyorum sana bunu- kız evlatlar ağzına bir edecekse erkek evlat 10 edecektir emin ol.

anlayamadığım bir konu da şu tüp bebek merkezlerinde binlerce lira paralarını dökerek çocuk sahibi olmaya çalışanlardır. derdin ne arkadaşım derdin ne? neyi zorluyorsun neyin peşindesin sen? o çocuğu yapınca madalya mı takacaklar sana? geçim sıkıntın mı sona erecek? herşey düzelecek mi? bir de bu birsürü para verip yaptırdıkları tedavi sonuç verince bir mutlu olurlar ki anlatamam. sanki cennetle müjdelenmişler. bu sevinç de çocuklarının olmasından mıdır yoksa paralarının boşa gitmemesinden mi o da tartışılır.

bence dünyada çocuk yapmak kadar saçma, iğrenç birşey yoktur. şimdi bana "herkes senin anlattığın gibi annesine babasına isyan edecek bir çocuk yetiştirecek diye birşey yok, iyi çocuk yetiştiren insanlar da olabilir" diyenler olabilirler. gayet de haklılardır çünkü bunu ben de düşündüm. ama eğer bana bunu söyleyecek insanlar varsa onlara bu dünyanın yaşama şartlarına bir göz atmasını öneririm. mesela "dünyada dertsiz insan olmaz herkesin bir derdi vardır" kuralı vardır.

herkes mutlaka acı çekecek! ya bir psikolojik hastalıkla ya beyin tümörüyle ya kolu veya bacağı olmayacak, ya vücudunda heryer sivilce olacak, ya yiyecek ekmek bulamayacak kadar fakir olacak, ya doğduğu gün sevinçten neredeyse bir tarafına kına yakacağı çocuğu büyük bir hastalığa yakalanacak, ya evi yanacak, ya kanser olacak, ya bir savaş çıkacak ve o savaşta esir düşüp en kötü işkencelere maruz kalacak, ya sosyalfobi diye illet bi hastalığa yakalanıp bütün gün evde tıkılı kalıp dışarıya insan içine çıkmaktan korkup zindan gibi bir hayat yaşayacak, ya apandisti patlayacak, ya saçında saç kıran çıkacak herkes iğrenerek bakacak, ya zeka özürlü olacak bütün hayatı boyunca sana muhtaç olacak-sen öldükten sonra ne b.k yiyecek- vs.vs.

aklıma gelenler bunlar ama hayatta o kadar çok dert alternatifi var ki düşündükçe buluyor insan. o halde bu kadar acı dolu bir dünyaya, acısız insan olmayacağının peşinen söylendiği bu dünyaya, hepsinin de mutlaka acı çekeceğini bile bile ne diye 6 7 tane çocuk vırtlatıp atıyor bu insanlar? çocuk sevmek için mi? bu kadar basit sebeplerden dolayı bir insanı bu dünyaya getirme hakkını- yetkisini kendisinde bulan insanların olduğu bir dünyada mantık aramak gerçekten de çok zor

phenomenon
21-04-2013, 11:59 PM
Pesimist yaklaşmışsın bence. Çocuk iki insanın ortak yapabilceği en değerli şey. Kimse çocuğum it-kopuk olsun ya da ben iki zevkime bakayım , onu evcil hayvan gibi seveyim diye yapmaz. Belki o çocuk vatana millete hayırlı biri olacak ? İyi yetiştirebildikten sonra çocuk yapmak en güzel şeylerden biri . Elbet acı çekecek bu en ufağından elini duvara çarpsa bile hissedeceği şey... Zaten hissedilmemesi gereken bir duygu olsaydı Allah o duyguyu yaratmazdı insanda önemli olan bilinçli ebeveyn olup ona karşılaştığı acılarla nasıl yüzleşmesi gerektiğini öğretmek. Ama şöyle de bir gerçek var , maddi durumu yoksa ya da sağlık durumu o çocuğa bakabilcek bir durumda değilse yapmasın, geleceğini düşünmek zorunda.

ortakarar
22-04-2013, 01:19 PM
Pesimist yaklaşmışsın bence. Çocuk iki insanın ortak yapabilceği en değerli şey. Kimse çocuğum it-kopuk olsun ya da ben iki zevkime bakayım , onu evcil hayvan gibi seveyim diye yapmaz. Belki o çocuk vatana millete hayırlı biri olacak ? İyi yetiştirebildikten sonra çocuk yapmak en güzel şeylerden biri . Elbet acı çekecek bu en ufağından elini duvara çarpsa bile hissedeceği şey... Zaten hissedilmemesi gereken bir duygu olsaydı Allah o duyguyu yaratmazdı insanda önemli olan bilinçli ebeveyn olup ona karşılaştığı acılarla nasıl yüzleşmesi gerektiğini öğretmek. Ama şöyle de bir gerçek var , maddi durumu yoksa ya da sağlık durumu o çocuğa bakabilcek bir durumda değilse yapmasın, geleceğini düşünmek zorunda.

bırak hacı ya büyüyecekmiş de vatana millete hayırlı birey olacakmış da bunların hepsi safsata. çocuk yapmak tamamen bir bencilliktir bence. kimsenin çocuk yapayım da it kopuk olsun diye çocuk yapmadığı konusunda haklısın ama bunu demek değil buna engel olabilmek önemli. eğer aileler çocuklarının it kopuk olmasına engel olabilseydi şimdi sokaklarda hatta sokaklarla kısıtlamamak gerekir bütün dünyada bu kadar it kopuk olur muydu sence? ha bi onun kadar da iyi insan var doğru ama o iyi insanlar da 21. yüzyılda yaşıyor. hicret yapılan, ensar- muhacir kardeşliği olan dönemde değil. yani her insanın içinde az da olsa bir pislik varken (zira kimse peygamber değil yani) çocuk yapmak hele de en az 4 5 tane çocuk yapmak bencillik değil de nedir?

solistboy21
22-04-2013, 03:21 PM
herkez sadece 1 çocuk yapsaydı dediğine hak verebilirdik

Symphonic
22-04-2013, 04:57 PM
öncelikle birisini dünyaya getirmek dediğin gibi ona sorumluluklar yüklemek acılar çekmesini görebilmek anlamına geliyor. düşündüğün zaman dünyanın en soğuk ve meşru katili oluyorsun. bana sorarsanız ben karşı değilim dünyaya çocuk getirmeye sadece şunu savunuyorum eğer maddi imkanların yoksa çocuğuna vakit ayıramayacaksan onunla ilgilnemeyecek onu koruyamayacaksan hiç yapmamak. eğer sen o çocuğa harika bir hayat sunarsan onun mutluluğuyla zaten sen bunları düşünmezsin :)

9 ŞUBAT
22-04-2013, 07:05 PM
Çocuk evliligin sevginin ,meyvesi dogal sonucudur .Sırf laf olsun veya adet diye çocuk yapmak çok anlamsız .Ama ne yazıkki gunumuzde çocuk yapmayan ailelere farklı bakılıyor .

Çocuk yapmak ne kadar dogalse ,yapmamanında o denli dogal oldugunu malesef kabullenemiyorlar .Çocuk yapmak demek,bir birey dunyaya getirmek demektir .

Sadece evlat sahibi olmak yeterli degil ,onun duyguları gelecegi umutları ve hayalleri var .Anne baba onları da duşunmek zorunda ama nerdeeeeee .

Çocuk sahibi oldular ya ,çevreye artık biz de anne babayız deyip o eziklikten kurtuldular ya gerisi boş .
O çocugun dunyası akıllarına bile gelmez çogu zaman ,ilerleyen yıllarda o çocuk buyuyup sorunları başgosterincede buna ne oldu böyle yedigi onunde yemedigi arkasında demeye başlarlar .

Biz nerde hata yaptık nasıl duzeltebliiriz diye duşunmek hiç akıllarına gelmez .

Sevgili anne babalar ,çocuk yapmadan once çok iyi duşunun taşının .

Çocuk oyuncak degil ,bir bireydir .

montevo
22-04-2013, 09:59 PM
şu konu başka forumalrda da var ve kabak tadı vermey başaldı.arkadaş bi adma çocuk sevmiyorsa yapmasın.yapana da karışmasın.bide saçma diyenelr var.b gerizekalı ozaman git kendini öldür düşünceni uygula

pinokyoo
23-04-2013, 01:02 AM
öncelikle birisini dünyaya getirmek dediğin gibi ona sorumluluklar yüklemek acılar çekmesini görebilmek anlamına geliyor. düşündüğün zaman dünyanın en soğuk ve meşru katili oluyorsun. bana sorarsanız ben karşı değilim dünyaya çocuk getirmeye sadece şunu savunuyorum eğer maddi imkanların yoksa çocuğuna vakit ayıramayacaksan onunla ilgilnemeyecek onu koruyamayacaksan hiç yapmamak. eğer sen o çocuğa harika bir hayat sunarsan onun mutluluğuyla zaten sen bunları düşünmezsin :)
aynen cocuk bi sorumluluktur ne kendine eziyet haline getirceksin nede ona eziyet edeceksin . sevkatle sevgi ve sabirla buyutup saglikli bir bisey yapacaksin ki o da neslini oyle devam ettirsin . aslinda en kiymetli sey kiymetini bilene tabi . bu bilincte insan cok az

omenn
23-04-2013, 07:34 AM
Ha sanki siz istiyorsunuz diye o çocuk oluveriyor öyle mi?
Yani o çocuk zaten yaratılacaktı, zaten dünyaya gelecekti değil de Ali ile Fatma "kalk çocuk yapak" deyince o çocuk oldu.
Daha paragrafın başında olayı bitirmişsin sen..

Hayatta olmanın isyanını yaşıyorsun sen..Anne ve babanı suçluyorsun..yani bu yazıyı sen kendin için yazdın, anne-babana kızarak yazdın, kaderine isyan için yazdın değil mi?
Çünkü bizim için işler iyi giderken başkalarını pek nadir düşünürüz. Ancak ne zamanki bir derdimiz olsa işte o zaman yeryüzündeki herkesin dert ortağı olup onların sözcüsü kesiliriz.
Peki hiç sordun mu sen kendine ben neden böyleyim diye? Neden böyle davranıyorum, diğerleri gibi davranabilemk için neler yapmalıyım, eksiklerim neler diye hiç düşündün mü? sordun mu? Merak edip öğrendin mi?

Ha eğer bu yazıya "bırak hocam bildiğin gibi değil, neler çekiyorum bilemezsin, işte şöyle zorluk işte böyle zorluk" dersen kusura bakma sen zaten yenilgiyi kabullenmişsin ve en kötüsü de sana yol gösterilmesini istemiyorsun, sana acımamızı istiyorsun. Ahh yazık bak bi kadının arkasından yürürken başkaları onu kapkaççı veya röntgenci sanıyor diye düşünüyor deyip sana acımamızı. Olayı ne kadar dramatize ettiğinin farkında mısın?

Bak elbette her insan nasıl ki aynı fiziki ölçülerde yaratılmadıysa, haliyle ruhsal yapı olarak da aynı ölçülerde yaratılmadı.
Ancak eğer sen sorunun ne olduğunu biliyorsan ve kalkıp benim derdim bu diyebiliyorsan o zaman çözüm peşinde olacaksın. Doğru çözümü bulacaksın. Buna mecbursun.

Diğer başlığını okudum kaçıcam gidecem demişsin, loto çıkacak da yapacaksın bunu. Unut gitsin bunu, bir yere gidemezsin sen bu kafayla. Yani senin asıl kaçmak istediğin annen, baban veya çevren değil. Sen kendinden kaçmak istiyorsun, sen kendine katlanamıyorsun ki? Yoksa kalkıp beyninde tümör olması için dua etmezdin. Ha hiç sanmaki aklı başında biri kalkıp da "ahh yazık kimbilir ne derdi varda beyninde tümör olmasını istiyor, yazık acaba ne kadar acı çekiyor bu çocuk" diye merak etmez. Sen böyle düşünülmesini istedin sadece. Sen beyinde tümörün nasıl bir acı verdiğini biliyor musun? Gir netten bak bakalım neler yaşıyorlar gör bakalım. Al eline bir topluiğneyi ve kafana da değil avucunun içine sonuna kadar batır bakalım, daha ucu girdiğinde feryadı koparıp salya sümük ağlarsın. Beyin tümörü olsun istenir mi ya?
Kardeş senin sadece azcık kendine gelmen gerekiyor. Birileri sana bir şey öğretmedi diye öyle oturup kalacak mısın? Biri sana bir yardım getirecek elinden tutup kaldıracak ve sen öyle dikileceksin öyle mi? Ya da küçük bir çocuk gii odanın köşesinde yorganı başına çekmiş salya sümük ağlayacak mısın? Hayatın senin elinde. İster kabul et ister kabul etme. Ya sen o hayatı düzeltirsin ya da sadece ağlar durursun.
Unutma birkere bir şeyi başardın mı küçücük de olsa o özgüveni sağladın mı sonrası gelir, ancak oturduğun yerden kıpırdamayıp sadece homurdanıp, küfrederek ve sızlarsan bir sivrisinek dahi sen altedebilir.

phenomenon
23-04-2013, 04:02 PM
bırak hacı ya büyüyecekmiş de vatana millete hayırlı birey olacakmış da bunların hepsi safsata. çocuk yapmak tamamen bir bencilliktir bence. kimsenin çocuk yapayım da it kopuk olsun diye çocuk yapmadığı konusunda haklısın ama bunu demek değil buna engel olabilmek önemli. eğer aileler çocuklarının it kopuk olmasına engel olabilseydi şimdi sokaklarda hatta sokaklarla kısıtlamamak gerekir bütün dünyada bu kadar it kopuk olur muydu sence? ha bi onun kadar da iyi insan var doğru ama o iyi insanlar da 21. yüzyılda yaşıyor. hicret yapılan, ensar- muhacir kardeşliği olan dönemde değil. yani her insanın içinde az da olsa bir pislik varken (zira kimse peygamber değil yani) çocuk yapmak hele de en az 4 5 tane çocuk yapmak bencillik değil de nedir?

Dediğine bencillik olarak bakmıyorum ben.Bahsettiğin sokaklarda gezen" it-kopuklar" da büyük ihtimalle korunmasız şekilde ilişkiye giren anne-babanın çocukları ya da kendi seçimleri. Bir insan kendi karakterini kendi seçer. İyi olmak istiyorsa iyi olur , it kopuk olmak istiyorsa it kopuk olur aile yalnızca olması gerekeni etiği öğretir , yol gösterir , örnek olur; örnek alıp , o yolu seçmek kişinin kendisindedir.Bu koşuda aile nasıl engelleyebilir ? Neden sen ve ya ben it kopuk olmuyoruz ? Diğer açıdan bakarsak da bir insanı doğurmazsan onun yaşam hakkını elinden almış oluyorsun , belki o yaşamak istiyor iyisiyle ve ya kötüsüyle bunları derin incelemek gerekir bir sürü perspektif var. 4-5 çocuk konusuna gelince de onun tanımı bencillik değil cahillik tamamen.Benim fikirleirm bu yönde.

antepli
23-04-2013, 04:15 PM
benim için çocuk tercihi sadece ekonomik.
bekar olduğum için ekonomik olarak çok rahatım ama evlenirsem zora girerim.
yani yeterli ekonomik imkanım olsa evlenirim de çocuk da yapmak isterim.
hatta zengin biri olsam çocuk sayısını mümkün olduğu kadar artırmak bile isteyebilirim.
ama şu anki durumda rahatımı kaçırmaya hiç niyetim yok.

ortakarar
23-04-2013, 09:49 PM
fgjkgfdfgj

ortakarar
23-04-2013, 09:56 PM
Çocuk evliligin sevginin ,meyvesi dogal sonucudur .Sırf laf olsun veya adet diye çocuk yapmak çok anlamsız .Ama ne yazıkki gunumuzde çocuk yapmayan ailelere farklı bakılıyor .

Çocuk yapmak ne kadar dogalse ,yapmamanında o denli dogal oldugunu malesef kabullenemiyorlar .Çocuk yapmak demek,bir birey dunyaya getirmek demektir .

Sadece evlat sahibi olmak yeterli degil ,onun duyguları gelecegi umutları ve hayalleri var .Anne baba onları da duşunmek zorunda ama nerdeeeeee .

Çocuk sahibi oldular ya ,çevreye artık biz de anne babayız deyip o eziklikten kurtuldular ya gerisi boş .
O çocugun dunyası akıllarına bile gelmez çogu zaman ,ilerleyen yıllarda o çocuk buyuyup sorunları başgosterincede buna ne oldu böyle yedigi onunde yemedigi arkasında demeye başlarlar .

Biz nerde hata yaptık nasıl duzeltebliiriz diye duşunmek hiç akıllarına gelmez .

Sevgili anne babalar ,çocuk yapmadan once çok iyi duşunun taşının .

Çocuk oyuncak degil ,bir bireydir .

düşüncelerine aynen katılıyorum

ortakarar
23-04-2013, 10:01 PM
şu konu başka forumalrda da var ve kabak tadı vermey başaldı.arkadaş bi adma çocuk sevmiyorsa yapmasın.yapana da karışmasın.bide saçma diyenelr var.b gerizekalı ozaman git kendini öldür düşünceni uygula

Öncelikle senin bu yorumunu okuyunca çocuk yapmanın ne kadar saçma bir iş olduğunu bir kere daha anladım. Zira senin gibi gereksiz insanlar da bir ailenin çocuk yapma isteği sonucunda ortaya çıktı değil mi? Be kardeşim burada ve diğer forumlarda amaç insanların görüşlerini ve düşüncelerini açıklamasıdır. Bu konuyu beğenmediysen okumaz geçersin. Yorumunda kendini anlattığın o kelimece yani gerizekalıca bir davranışla bu konunun altına yorum yazmazsın.

ttolga1111
24-04-2013, 04:33 PM
bak şimdi adam 4-5 çocuk yapıyor ama 20 yıl sonra sefasını sürüyor biri zengin olsa biri getir götür işler biri başka aklıma gelmedi diğer 3üde yedek

phenomenon
25-04-2013, 01:24 AM
bak şimdi adam 4-5 çocuk yapıyor ama 20 yıl sonra sefasını sürüyor biri zengin olsa biri getir götür işler biri başka aklıma gelmedi diğer 3üde yedek

Şuan ortakararın düşüncesine katılabilirim =] Bu bakış açısıyla gerçekten bencilce bir şey olur çocuk yapmak. Onlar köle ve ya gelir kaynağı/ yatırım değiller. İnsanlar ve anne - baba için manevi bir şeyler bence.