PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : görüşe ihtiyacım var

superisi4913
16-03-2013, 01:37 PM
merhaba arkadaşlar,
içimde düşünüp dururken forum sitelerinde buraya rastladım ve yazmak istedim. Yalnız yaşadığım ve çoğu zaman içimdekileri paylaşacak samimi birini bulamadığım için sorunlarımı hep kendi kendime soru-cevap şeklinde çözerim. Ama bazı zamanlarda öyle şeyleri anlıyorsunuz ki tıkanıp kalıyorsunuz..

23 yaşındayım ve kilolu biriyim. Daha doğrusu verip sürekli alan biriyim. Geçen seneden bu güne 18 kilo almışım haberim yok.. Erkek arkadaşımla bu sorun yüzünden kavga edip ayrıldık. Ona zayıflıcam diye söz vermiştim ve sözümde durmadığımı belirterek benimle görüşmeyi kesti. Belki de her kilolu bayanın yaşadığı bir sorun bu erkek tepkisi.. Şu bir gerçek ki erkekler görselliğe önem veriyor,kadınlar duygularını ön planda tutuyor.. Kendine göre haklı çünkü aynanın karşısına geçip kendime baktığımda ben de kendimden hoşlanmıyorum,görmek istediğim beden bu değil diyorum. Ben kendi vücudumu sevmezken başkasının sevmesini de bekleyemem tabiki..

Şu an bir dönemeç yaşıyorum. Yalovadaydım istanbula geldim,burda işe başladım,ev tuttum. Bir çok yeni baaşlangıç ve alışılması zaman alan durumlar.. Evde yalnız ve kendime kaldıkça içimde bastırdığım şeyler ortaya çıkmaya başladı. Benim hafife aldığım yemek yemek aslında benim çok derinlerime işleyen çocukluğumda beni mutlu kılan bir eylemmiş. Şöyle ki; bir gün film izlerken fast food canım isteyen ne varsa yediğimi farkettim. Farkettim diyorum çünkü ben belirli şeyleri bilinç dışı yiyorum yerken. Beynim benim dışımda bir komut veriyor,onu yersen mutlu olucaksın diyor ve ben yiyorum. Yiyip ruhsal doyuma ulaştığım zamansa deli gibi pişman oluyorum. Bunu farkedip durduramamak kadar bezdirici bir durum yok. Çünkü bu fiziksel bir açlık değil tamamen ruhsal bir açlık ve kara delik gibi ruhu doyurdukça daha fazlasını istiyor ve bu durum kısır döngüye giriyor.

Bunların dışında dün akşam farkettiğim başka bir şey oldu. Kendime özenerek yaptığım yada aldığım ve yerken ruhumu doyurduğum yemekler küçüklüğümden beri annemin beni ödüllendirmek için yaptığı yada aldığı yemeklerle aynı. Mesela çocukken karnem iyiyse ve takdir almışsam annem bana sevebileceğim her tür yemeği yaparak beni ödüllendirirdi. Yada çok sevdiğim bir çizgi filmle beraber yemeğimi yerdim. Özel günlerde mc donalsa götürür beni o şekilde mutlu ederdi ve ben sonraki zamanlarda burger king veya kfcye gittiğimde değil. mc donaltsa gittiğimde mutlu oldum. Erkek arkadaşımla bu yüzden ayrılmak benim ruhumu oldukça yaraladı ve ruhum kendini iyileştirmek için en mutlu olduğu zamanlara dönüp en mutlu olduğu şeyi yaptırdı. Annemin bana yaptığı yemekleri ben kendime yaparak o zamanlarda olduğum mutluluğu almaya çalıştım. Beynim " evet bunu yiceksin ve mutlu olucaksın,senin ruhun hep bu şekilde okşandı,şimdi de sen kendi ruhunu böyle iyileştiriceksin" diyerek beni deli gibi yemeye itti. Sonuç elbette yemek sonrası ağlama krizleri oldu. Çünkü istediğim bu değil. Ben yiyerek değil aynaya baktığımda sahip olduğum sağlıklı ve güzel vücudu görerek ruhumu iyileştirmek istiyorum.

Durumun farkında olduğum için bi kaç ay önce diyetisyen,psikolog ne varsa gittim. Diyetisyen önce bu durumu iyileştirmen gerek dedi psikoloğa gönderdi,psikolog ilaç yardımına ihtiyacın var dedi psikiyatriye gönderdi ve psikiyatri de bana prozac verdi ve ben daha kötü olarak ilacı bıraktım. Yani çözüm doktorlarda da değil..
Her şeyin farkındayım ama nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Şu an beynim bana bugün ctesi en sevdiğin yemekleri yap güzel bi film izlerken yemek ye ve mutlu ol diyor ama bu beni mutlu etmeyecek biliyorum ve kendimi çok zor da olsa tutmaya çalışıyorum. Sizce kendimi bu şekilde tutmak bir süre sonra bu durumu azaltır mı ? Görüşlerinizin bana çok yardımı ve motivesi olabilir. O yüzden görüş bildirirseniz gerçekten sevinirim..

ttolga1111
16-03-2013, 01:49 PM
zayıflamaya niyetin varmı?
yiyecekten başka seni mutlu eden bir şey yokmu bazı insanlar var hareket etmeyi sevmez bazıları ise spor yapmadan rahat edemez.

ttolga1111
16-03-2013, 01:54 PM
yani varsa kendini yemeklerden soğutursun bir şekilde mesela bir oda dolusu yemeğin arasında düşün mesela kendini ama hiç yer yok hareket edecek ağzına kadar yemek dolu yemek borosu falan filen iiğğ kendini soğutursun bir şekilde.

superisi4913
16-03-2013, 01:58 PM
Ben sporu çok severim,düzenli yüzüyorum. Bunun soğumakla uzaklaşmakla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Zayıflamaya elbette niyetim var,olmasa bunca şeyi anlayamazdım zaten.. Beynim benim dışımda işliyor diyorum iğrendirsem ne olacak :))

ulver
16-03-2013, 02:02 PM
Bence erkek arkadaşını terket

ttolga1111
16-03-2013, 02:02 PM
iğrendirsem ne olacak )
problem yemek yemekte değilmi :D

superisi4913
16-03-2013, 02:05 PM
Bence erkek arkadaşını terket
ayrıyız zaten..

superisi4913
16-03-2013, 02:05 PM
iğrendirsem ne olacak )
problem yemek yemekte değilmi :D
problem senin anladığından daha derinde..

ttolga1111
16-03-2013, 02:06 PM
olay nedir benmi anlamıyorum kilo değilmi

superisi4913
16-03-2013, 02:08 PM
olay nedir benmi anlamıyorum kilo değilmi

olay sadece kilo olsa ben buraya yazmazdım sanırım dimi?? Altında psikolojik sebepler var ve tiksindirerek kusarak çözüme varılmıyor durum öyle olunca..

ttolga1111
16-03-2013, 02:10 PM
Altında psikolojik sebepler var
yemeklerin altındamı?

superisi4913
16-03-2013, 02:11 PM
Altında psikolojik sebepler var
yemeklerin altındamı?

sen şu an oldukça eğleniyor olabilirsin ama ben hiç eğlenmiyorum ve eğlenceli hale getirilecek bir konu olarak da görmüyorum..

ttolga1111
16-03-2013, 02:13 PM
yaw konuyu anlatamıyon bana suç atıyon? niye konu açtın madem?sorun ne diyorum sadece kilo olsa yazmazdım heralde diyon nediyon belli değil
bana katılanlar 1 yazsın

superisi4913
16-03-2013, 02:15 PM
yaw konuyu anlatamıyon bana suç atıyon? niye konu açtın madem?sorun ne diyorum sadece kilo olsa yazmazdım heralde diyon nediyon belli değil
bana katılanlar 1 yazsın

en başta yazan uzuuncana yazıyı okuma zahmetinde bulunsaydın soru sorma gereği de duymazdın zaten,ben durumumu konuyu açarak oldukça açıklamalı bir şekilde ifade ettim,başa dönüp oku istersen..

ttolga1111
16-03-2013, 02:18 PM
okudum bidaha göz geçirdim sadece yemekle ödüllendirilmişsin yani problem ne

ttolga1111
16-03-2013, 02:21 PM
neyse bukadar konuşma yeter şimdi yorum baba kızar mızar :D

antepli
16-03-2013, 07:19 PM
ben 110 kiloyum. boyum 1.76 , cinsiyetim erkek.
erkekler bu konuda avantajlı oluyor. erkekte dış görünüş o kadar önemli olmuyor ve fazla kilo aldı diye bir erkek terk edilmiyor.
şişmanım ama bu konuda karşı cinsten hiç bir olumsuz tepki almadım. çünkü hoşsohbet ve esprili biriyim. profesyonel düzeyde bir müzisyenim.
yani bu konuda cinsiyet şanssızlığı yaşıyorsun. amerikada da böyle. şişman kadın sevgili bulmakta zorlanıyor.

plüton
16-03-2013, 07:58 PM
Muhtemelen sizin de üzerinde çokça düşünmüş olduğu şeyleri söyleyeceğim. Belki başkasından bikez daha duymak daha tesirli olur diye cevap yazmak istedim.
Yemek yeminizin sebebi mutsuzluğunuzu bastırıp mutlu olma isteği. Bunu herkes anlamıştır. Bu durumda çözüm yemekten, haliyle mutluktan vazgeçmek yerine yeni mutluluk kaynakları aramak. Tabi çocukluktan gelen dürtüler ilk tercihini yemek yemek şekilinde yapacağı için zor olacak senin için. Ama mümkün. Ve dünyada insanı mutlu edebilecek milyar tane sebep var. Yapmanız gereken tek şey sizin için uygun olanı bulmak.
Spor gibi alternatif yöntemlerle de zayıflama çabanızı destekleyebilirsiniz ama tek başına sporla aldığınız tüm kaloriyi harcamaya yetiştiremezsiniz. Çözüm silkinip kendize gelmeniz güçlü adımlarla yeni bir başlangıca yürümenizdir. Dilerim ki fazla zorlanmadan başaracaksınız.
Hoşçakalın! :)

superisi4913
16-03-2013, 08:11 PM
Muhtemelen sizin de üzerinde çokça düşünmüş olduğu şeyleri söyleyeceğim. Belki başkasından bikez daha duymak daha tesirli olur diye cevap yazmak istedim.
Yemek yeminizin sebebi mutsuzluğunuzu bastırıp mutlu olma isteği. Bunu herkes anlamıştır. Bu durumda çözüm yemekten, haliyle mutluktan vazgeçmek yerine yeni mutluluk kaynakları aramak. Tabi çocukluktan gelen dürtüler ilk tercihini yemek yemek şekilinde yapacağı için zor olacak senin için. Ama mümkün. Ve dünyada insanı mutlu edebilecek milyar tane sebep var. Yapmanız gereken tek şey sizin için uygun olanı bulmak.
Spor gibi alternatif yöntemlerle de zayıflama çabanızı destekleyebilirsiniz ama tek başına sporla aldığınız tüm kaloriyi harcamaya yetiştiremezsiniz. Çözüm silkinip kendize gelmeniz güçlü adımlarla yeni bir başlangıca yürümenizdir. Dilerim ki fazla zorlanmadan başaracaksınız.
Hoşçakalın! :)
Teşekkür ederim bu gerçekten iyi geldi :))

damon
20-03-2013, 08:37 PM
Kendinizi mutlu edebilecek başka şeyler bulmaya çalışın? Nelerden hoşlandığınızı düşünürseniz ve onlara daha zaman harcarsanız belki probleminiz çözülür.

mustafacamci1977
24-03-2013, 07:50 PM
benım gorusume gore fiziksel ozellıklerın on planda olması cahıllıkten baska bısey degıl
farzedelım kı dunya guzelı bır bayanla beraberım .........
aşk meşk olayları tam gaz devam hersey guzel masallardakı gıbı
el ele kol kola hayatımlar cıcımler falan
gun gelır ve benım bu sevgılımın basına bır kaza gelır ve sakatlanır o guzel cıldı eskısı gıbı degıldır sacları eskısı gıbı degıl yuruyememekten ıse kıloda almıstır
ne yanı sımdı ben bu ınsanı hemde bana en cok ıhtıyacı oldugu zamanda yanlızmı bıakacagım ??????
beraberlık eger bu sebebten dolayı bozuluyorsa belkıde en hayırlısıbudur
kılo sorununa gelınce spor ve dengelı bır yasam tarzı formunuzu korumanızda sıze cok faydalı olacaktır

superisi4913
24-03-2013, 10:42 PM
Ben de sizin gibi düşünüyorum,teşekkür ederim :)

serela
25-03-2013, 01:28 AM
superisi ; problemin kökünü bulmuşsun. üstüne gideceksin belli. ben de kiloluyum. spor diyetisyen ikili bir işbirliği içindeyim :) yine de ara ara kaçırıyorum . sana tavsiyem ben yapıyorum yeme bozuklukları uzmanına gitmen. çok işe yarıyyor. haaa bi de ; tek şişman beyniniz diye bir kitap var al oku. 10 kilo vermemi sağladı. tavsiye ederim ;)

serela
25-03-2013, 01:30 AM
bi de yediklerin için küçük bir defter tutup gün gün tutarsan ne yaptıgının farkında olursun... spor kesinlikle seratonin :)))

superisi4913
26-03-2013, 01:56 AM
çok teşekkür ederim serela kesinlikle hepsini sıraya ekledim en kısa zaman uygulıcam :))